Poslední dny magie?

by Erik Kriššák

Doctor Strange 2: Poslední dny magie (Crew, 2018)
Jason Aaron, Chris Bachalo a iní

Jason Aaron predstavil Dr. Strangea ako majstra magických praktík a potom ho postavil proti súperovi, ktorý mágiu ničí a evidentne mu nespôsobuje ani toľko nepohodlia, koľko priemerne urastenému človeku spôsobí napríklad komár. Po obligátnej naháňačke po nočnej izbe pri rozsvietenom svetle nastal moment, kedy sa nad tým krv sajúcim hnusákom napriahne smrtiaci úder. Ibaže, tým komárom je Dr. Strange a v tomto príbehu je za hrdinu!

V posledných rokoch sa v Marveli rozmohli tvorcovia príbehov, ktorí pracujú podľa osvedčenej šablóny. Vytvoria situáciu, v ktorej sa všetko pokazí, prídu neporaziteľní borci a hrdinovia sú zadupaní do prachu. To sa spravidla odohrá v prvej polovici deja, čitatelia sú nadšení, vravia si: „Tak z tohto sa už nedostanú, ale nejako musia!“ A čakajú na ešte lepšiu polovicu príbehu. Lenže väčšina súčasných scenáristov vie akurát dostať pospolité osadenstvo do žumpy a po vzore politikov netuší, ako ďalej. Zvyčajne nastane jeden z nasledujúcich scenárov:

  1. Neporaziteľný protivník imúnny voči akejkoľvek schopnosti zrazu porazí sám seba,
  2. neporaziteľný protivník imúnny voči akejkoľvek schopnosti zrazu príde o imunitu,
  3. zasiahne všemocná entita,
  4. zasiahne scenárista, a teda ešte všemožnejšia entita, a vytvorí ducha v stroji,
  5. všetko je inak á la M. Night Shyamalan,
  6. dej vyvrcholí tak ako má a všetci ostanú ohromení z geniálneho diela.

Poslednú možnosť rovno škrtnime a môžeme sa baviť o tom, ako si z nastolených možností vybral Aaron. Zvolil si rozhodne menšie zlo, ale ktoré, to si prečítajte. Mágia je porazená, jej posledné zbytky nemajú silu ani len 25 wattovej žiarovky, koho inkvizičná čata Empirikulov neupálila, ten sa s Dr. Strangeom snaží pozbierať posledné zvyšky síl a hrdinsky padnúť. Úbohí inkvizítori zatiaľ prehľadávajú doktorov dom, nič netušiaci nazrú do chladničky i do pivnice. Mali to robiť? Čo myslíte? Nech je ako chce, séria s Dr. Strangom pokračuje ďalej, nuž je vám asi jasné, že „naši“ zvíťazia.

Rovnako vám asi už došlo, že prvá kniha bola lepšia, aj táto je však veľmi dobrá. Obsahuje dosť a dosť skvelých momentov (Monako prichádza, pivnica) a necháva nášho hlavného hrdinu pred (ne)pekne bezútešnou budúcnosťou. Okrem hlavnej dejovej línie dostanete k dispozícii aj niekoľko krátkych náhľadov na boj ostatných čarodejníkov a štipku doplňujúcich informácií o vystupujúcich postavách, väčšinou kreslených i písaných inými autormi, než ústrednou dvojicou Aaron-Bachalo (scenáristi Gerry Dugan a James Robinson, výtvarníci Mike Deodato, Jorge Fornés, Kev Walker, Kevin Nowlan, Leonardo Romero, Danilo Beyruth, Mike Perkins). Najmä kresba kolíše od fajnovej po dosť hnusnú, tieto charitatívne akty sú naozaj vhodné asi len na odpisovanie z daní, než že by pre majoritu konzumentov komiksov znamenali prínos.

S týmto Dr. Strangeom nešliapnete vedľa, je akčný, vtipný a temný zároveň, má osobitú výtvarnú formu, ktorej treba prísť na chuť (Bachalo je skrátka svojský) a napokon, málokomu bude ľahostajné, čo bude nabudúce…

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *