Pomáhat, chránit a natřít to Netopýrovi

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Gotham Central: Při výkonu služby (BB/art, 2016)
Ed Brubaker, Greg Rucka, Michael Lark

Byli tu ještě před Batmanem a budou tu dlouho po Batmanovi. Jenomže když je tu on, nikdo je nebere dost vážně. Batman všechno vyřeší rychleji, lépe a nebojí se postavit ani těm největším psychopatům. A tak musí gothamský policejní sbor překousnout, že už není na vrcholu potravního řetězce. I tak ale mají dost práce, takže na nějaké fňukání nad mstiteli není čas.

obrtisk_3182

Marcus a Charlie vyšetřují únos mladé dívky, když se jim smůla nalepí na paty. Místo únosce potkají Mr. Freeze a Charlie za to zaplatí životem. Gothamská policie si útok vezme osobně a rozhodne se, že musí Freeze dostat dřív než Batman.

Aby toho nebylo málo, detektiv Montoyová má problémy nejen v práci, ale i v osobním životě. Zločinec, kterého kdysi chytla, ji žaluje, sleduje ji a dělá jí ze života peklo, třeba i tím, že provalí, že je Montoyová lesbička. A kdyby snad tohle nestačilo, ještě na ni za rohem číhá Two-Face.

gothamcent_1_001-0287

Gotham Central: Při výkonu služby úspěšně spojuje dva oblíbené prvky – detektivku a Batmana. Tentokrát je ale netopýr ten, který přináší postavám vrásky. Hlavní myšlenka prvních dvou příběhů Při výkonu služby a Motiv je právě ta, že se gothamská policie pohybuje v Batmanově stínu. Nejhůř to nese Marcus snažící se pomstít smrt svého parťáka. Jestli má ale policie na to, aby chytila Mr. Freeze, je těžká otázka.

gothamcent_1_001-0288

Třetí příběh, Půl života, se zaměřuje na Renee Montoyovou a její problémy. Tahle část knihy je mnohem temnější a to nejen tématem, protože je v ohrožení jeden z hlavních hrdinů, ale taky kvůli barvám. Tmavé stíny jsou typické pro celý Gotham Central, ale Půl života začíná stránky ladit do temnějších odstínů a občas je celé vykoupou v modré, zelené nebo oranžové. Oproti prvním dvěma příběhům, které ještě někdy vypadají s jasnými barvami docela pozitivně, cítíte v příběhu Montoyové, že stačí jen jeden špatný krok a veškeré naděje a sny se sesypou jako domeček z karet.

l-php

Gotham Central je skvělá detektivka, kde sledujete normální lidi v nenormálním městě. Musí se vypořádat s hrozbami, lhaním a s faktem, že Batman za ně vždycky velmi rád udělá veškerou práci. Naštěstí Deus Ex Batman netrhá všechnu slávu pro sebe a když už se objeví, nepůsobí jako pěst na oko a narušení příběhu. I když gothamská policie by vám určitě řekla něco jiného.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Kadet. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *