Podzimní procházka mezi náhrobky

by Petra A. Kulagová

První kniha hřbitovní (Comics Centrum, 2016)
Neil Gaiman, P. Craig Russell, Kevin Nowlan, Scott Hampton, Tony Harris, Galen Showman, Jill Thompsonová, Stephen B. Scott

Neil Gaiman. No jo. Zase on. Jako by se s ním v poslední době roztrhl pytel, viďte? Spisovatel, scenárista, manžel, otec, majitel řady bílých domácích mazlíčků a cizí pán, o kterém toho nejeden člověk ví víc, než o vlastních předcích a kterého si stále znovu a znovu zveme do svých domovů, do svých obýváků, křesel, pohovek, postelí a polic. Kdo nemá doma alespoň jednoho Gaimana, jako by nebyl. Ať už jde o prózu či ty srandovní obrázkové knížky, které neustále vzbuzují spoustu vášní a procítěných debat.

20161018_110403

Nikdykde, Američtí bohové, Anansiho chlapci, Oceán na konci uličky, Koralina, Sandman. Pět z šesti náhodně vybraných titulů se už dočkaly své další adaptace ať už kinematografické či komiksové, některé dokonce obojího. A některé svými adaptacemi natolik přerostly svou předlohu, že se najdou i lidé, kteří o existenci původní knihy nemají ani tušení. A i když Američtí bohové ještě na uvedení své seriálové verze čekají, už první ukázky navozují fanouškům stavy ne vzdálené extatické euforii a všichni doufáme, že to bude prvotřídní parádička. Alespoň tedy já. Protože pokud ne, odejdu plakat do sklepa, kde se budu pokoušet s kamarádkami promile vytěsnit případný traumatizující zážitek. Jsou prostě díla, na která se nesahá a možnost, že by Američtí bohové byli propadák prostě nepřichází v úvahu. Viděli jste toho Černoboga?!

20161018_103934

No, ale zpět. S Gaimanem se roztrhl pytel. Když pomineme zahraniční produkci, nad kterou se zde nedávno rozplýval redakční kolega, u nás v letošním roce vyšla Vražedná tajemství a další příběhy, Sandman: Předehra, opětovného vydání se dočkal i sandmanovský spin-off Smrt: Vysoká cena za život a první svazek Sandmanovy série Preludia a Nokturna, tentokrát v barevné verzi. Za všemi zmíněnými knihami stojí nakladatelství Crew, a i když by se mohlo zdát, že má na tohoto anglického sympaťáka monopol, Comics Centru se podařilo taky kousek urvat. A hle, máme tu První knihu hřbitovní.

Jak už jsem v úvodu jemně naznačila, jedná se o komiksovou adaptaci, v tomto případě třísetstránkové Knihy hřbitova (Polaris, 2008). Znáte? Pokud ano, nemusíte následující odstavec číst..

20161018_1121441

Takže: žila byla jedna rodina. Matka, otec a jejich malý, čtyřletý capart. A jednoho dne přišel pán, jakýsi Jack, a všecky je zabil. Tedy až na toho malého filutu, který se odbatolil na krchov, kde mu místní osádka poskytla azyl a vzala jej pod svá ochranná křídla.  A tak Nikdo Owens vyrůstá ve společnosti duchů, přízraků, ghúlů, upíra a jiných patvarů, kteří jej vychovávají a dělají vše pro to, aby jej udrželi v bezpečí a hlavně na území hřbitova, protože tam venku pořád chodí někdo, kdo ho chtěl zabít. A ten stále hledá…

20161018_2311371

Kresebně se na knize podílelo hned několik výtvarníků, kteří si mezi sebou rozdělili pět kapitol, ze kterých se kniha skládá. Jejich kresebný styl je natolik srovnatelný, že si celá kniha drží jednotný, až jednotvárný vizuál. Tu zdánlivou jednolitost rozbíjí akorát kapitola „Psiska boží“ v režii Tonyho Harrise a Scotta Hamptona, která se vizuálně trochu vymyká a lehce oživí plynutí knihy, což není vůbec na škodu. Problémem ovšem trochu je, že První kniha hřbitovní je téměř doslovnou citací původní novely a jako taková bohužel těm, co jsou seznámeni s Knihou hřbitova, nepřinese nic nového. Tedy krom grafického zpracování již známé věci.  Fakt, že novela je rozdělena do dvou částí, tedy logicky v té první se nic tak extra neděje, tomu taky moc nepřidává.  Čtenář se jen tak seznamuje se situací a formou krátkých kapitolek sleduje, jak se Nikovi na hřbitově daří a jak se vypořádává s životem v tom podivném společenství a s občasnými střety s reálným světem. První kniha hřbitovní je taková.. není špatná. To ne, to ani zdaleka. Ale ani nenadchne, neusadí do křesla, nemá žádný ohromující efekt. Je to prostě to, co už od Gaimana známe. Trocha nadpřirozeného zla, trocha nadpřirozeného dobra, nějaká ta čarodějka, nějaký ten záhadně důležitý člověk, o kterém toho nevíme víc, než o sobě ví on sám. Ano, stále to funguje, ale jedná se už o jednou napsané, nyní obkreslené téma bez žádného zvláštního přínosu navíc. Krom té vizuální stránky, která sice skýtá pár moc hezky zpracovaných momentů, ale děj samotný nijak neposouvá.  Ačkoliv o (již dříve zmíněné) Koralině se dá říci v podstatě totéž, u První knihy hřbitovní mi tato skutečnost přijde mnohem markantnější. A to je trochu škoda.

20161018_112419

Můj závěr je v podstatě dvojí:

  1. První kniha hřbitovní je jasnou volbou pro ty, co neznají původní novelu a zároveň pro skalní fanoušky téže publikace. A samozřejmě pro chronické sběrače Neilových děl. Přeci jen je to pořád Gaiman se vším, co na něm tak žerem.
  2. První kniha hřbitovní je fajn adaptace již známé knihy, která bohužel nepřináší ve své první části jak nic nového, tak ani žádný extra napínavý a chytlavý děj. Proto budu napjatě vyhlížet druhý díl, zda-li reputaci prvního svazku napraví anebo dotáhne děj do konce v těch již známých kolejích prostých jakýchkoliv překvapení.

Titul lze sehnat u všech dobrých knihkupců nebo přímo v e-shopu nakladatele.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je PAK. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *