Plnou parou vpřed

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Lady Mechanika (Argo, 2017)
Joe Benitez

Velká Británie v 19. století prošla velkým technologickým pokrokem. Pára je hlavní zdroj energie a podle toho svět taky vypadá. Ve městě Mechanika žije hrdinka známá jako Lady Mechanika. Je zčásti stroj a trpí ztrátou paměti – neví kdo je, odkud přišla a kdo z ní udělal to, čím dnes je. Protože má ale pro strach uděláno a pekelně přesnou mušku, nebojí se vyrazit do ulic a o své minulosti něco zjistit.

Obzvlášť, když se ve městě objeví dívka s mechanickými částmi na těle. Lady Mechanika zahajuje pátrání po tom, odkud přišla a jaké stránky vlastní minulosti bude moct odkrýt.

První kniha Lady Mechaniky je velice krásná záležitost na pohled. Pevná vazba, velký formát a i kresba příběhu jsou bezchybné a oku lahodící. Kresba Joe Beniteze potěší každého milovníka steampunku a krásných dam. S technologickými vychytávkami se nešetří a Mechanika střídá oděvy co chvíli, tak si jejích křivek čtenář užije až až. Kresba a formát příběhu je tedy bezvadný, ale co příběh samotný?

Lady Mechanika trpí ztrátou paměti a po hlavě se vrhá do nebezpečí, jen aby sbírala střípky svých vzpomínek. Asistuje jí u toho pan Lewis, vynálezce a alkoholik, který se snaží podávat pomocnou ruku, ale často skončí jen jako vtipná vsuvka. Příběh není nijak složitý, naopak, je přímočarý a neobjeví se v něm nic, co byste už někde nečetli. Hlavní hrdinka má amnézii, spolupracuje se spoustou lidí, občas si s někým namlátí, hledá informace a pak je tu nějaká ta zábava a nějaká ta zrada. Na konci knihy se pak odhalí něco důležitého a vy se můžete těšit na další díl. Příběh jako střižený podle návodu tvůrčího psaní.

Ale i když tenhle na první pohled obyčejný příběh číst budete, zjistíte, že se hodně bavíte a užíváte si ho. Může za to už zmíněná kresba, ale především postavy. Lady Mechanika je sice drsňačka s temnou minulostí, ale ukazuje i soucitnou stránku. Lewis má fungovat jako její podržtaška, ale jak se ukáže, je nepostradatelný a i on má minulost, která stojí za to prozkoumat. Záporáci zatím vypadají jako obyčejní mizerové dělající problémy, aby dosáhli úspěchu, peněz a pomsty, ale s trochou štěstí se i oni časem vybarví.

Když tedy budete do ruky brát Lady Mechaniku, okouzlí vás svým vzhledem, okouzlí vás postavami a bude spoléhat na to, že vám může dát průměrný příběh a vy si toho nevšimnete. A když už si toho všimnete, bude jen na vás, jestli jí to odpustíte anebo ne. Já odpustila a radši si ji neskutečně užila.

Publikaci pořídíte u knižních distributorů nebo v e-shopu.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Kadet. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *