Playboy dělá sekanou

by Erik Kriššák

Usagi Yojimbo: Hon na lišku (Crew, 2016)

Schválne si skúste zaspomínať, ktorej komiksovej sérii v češtine vyšlo viac kníh ako ušatému samurajovi Usagimu. Pre zábudlivých dodávam, že čerstvo vydaný Hon na lišku je už dvadsiatou piatou knihou v klasickej rade a to Crew vydala navyše aj dve špeciálne záležitosti (Vesmírný Usagi, Yokai). Ruku na srdce (stačí symbolicky, netreba hneď spáchať seppuku, prípadne „cosplayovať“ posledný Wolverineov film), zasa tak veľa ich nebude.

Usagi_hon_01

Usagi Yojimbo je fenomén, nakoľko si nespomínam, že by sa za posledné roky dostal do pozície klasického českého vydávania – nejde to, zrušíme to, nekupuje to ani vydavateľova najbližšia rodina… Jednoducho si tíško vegetuje v kníhkupectve a na všetky okolité tituly v komiksových regáloch vyplazuje jazyk. Asi to nebude preto, že si králika Usagiho puberťáci zamieňajú s logom Playboya a pubertiačky s plyšákom. Asi to bude, povážte, jeho kvalitami. Historické Japonsko je sexi, veď si to nie tak dávno myslel aj Tom Cruise (názov filmu po mne nechcite).

Usagi_hon_02

Stan Sakai Usagiho píše i kreslí, to vie hádam každý. Jeho štýl je prakticky nemenný a to v oboch zmienených činnostiach. Farbosleposť nie je prekážkou, Usagi je čiernobiely. Jeho videnie sveta sa, našťastie, k vizuálnej hodnotovej škále ani len nepribližuje. Pestrá zbierka morálnych rozhodnutí, cti, zmyslu pre spravodlivosť atď. sa mieša s akciou, v ktorej zvieratká zomierajú s pirátskym symbolom v bublinách a tak to má byť. Miestami je to dokonca vtipné, pričom z toho človek nemá pocit á la Harley Quinn.

Usagi_hon_03

A o čom je konkrétne táto kniha?

Usagi_hon_04

O kratších epizódach. Usagi a Gen putujú krajom, stretávajú nové i staré postavy. Tu pomôžu falošnej hráčke, tam pasú po chlapíkovi, na ktorého hlavu je vypísaná odmena. Do toho sa primieša cesta začarovaným lesom, v ktorom neradno odbočiť z cesty. Kto čítal Hobbita, vie, ako to dopadne. V podstate sa nedeje nič nové ani objavné. Napokon má človek pocit, že v ňom nič neostane, keď tu zrazu zomrie postava, s ktorou sympatizujete a slzíte ako volič Procházkovej stany Sieť. Keď niečo Sakaiovi ide, tak je to neprvoplánová hra na city.

Usagi_hon_05

Vo finále tu máme ďalšiu vydarenú knihu Usagi Yojimba. Asi nie najlepšiu, ale to je rozdiel zrejmý akurát vlastníkom mikroskopov, fanúšik série bude nadšený. Vzhľadom na „poviedkovosť“ knihy má šancu chytiť sa i nový čitateľ, ktorý predchádzajúce diely nečítal.

Usagi_hon_06

Komiks si môžete kúpiť tu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *