Ožrala hrdinou

by Marek „Keram“ Barányi

All Star Section Eight (2015)

Keď sa zíjdu dvaja Íri, väčšinou sa prelieva pivo, spievajú odrhovačky a nenávidí Británia. Ale niekedy, výnimočne, stvoria niečo, čo sa zapíše do podvedomia mnohých ľudí. Reč je o írskych autoroch Garthovi Ennisovi a Johnovi McCreovi. Táto dvojica spolupracovala od roku 1989 a ich prvotinou bol svojský príbeh „Troubled Souls“. Následne ponúkli svetu svoju víziu budúcnosti v príbehoch Sudcu Dredda a svojim hosťovaním oživili priemernú komiksovú sériu „The Demon“.

All-Star Section Eight (2015-) 001-000

V roku 1996 nastal zlom. Bolo vydané prvé číslo série „Hitman“ o nájomnom vrahovi menom Tommy Monaghan, ktorý náhodou prišiel ku superschopnostiam a rozhodol sa pomocou nich trochu si privyrobiť. Séria sa dočkala šesťdesiatich čísiel a bola perfektným mixom čierneho humoru, satiry a akcie. Ennis a McCrea predstavili v tejto sérii veľa známych, aj originálnych postáv. Do podvedomia čitateľov sa najviac zapísal tím Section Eight (ďalej iba Sekcia Osem) a jej vodca Six-Pack (vzhladom na výborný preklad mien, ďalej iba ŠestiPívo).

Sekcia Osem toho s Tommym preskákala veľa a jej členovia boli… zvláštny je slabé slovo. ŠestiPívo je ultraalkoholik, Třasprdel používal na boj so zločinom svoje záchvaty, Jean De Vobuch mlátil ľudí baseballovou pálkou, Defenestrátor defenestroval, Chrchlomrd na nepriateľov pľuval, Kámopal strieľal na vlastných spolubojovníkov, Psovařič privaroval mŕtvich psov na zadky nepriateľov a Bueno Excelente zlosynov trestal znásilnením.

All-Star Section Eight (2015-) 001-002No to všetko je minulosť. Sekcia Osem nejestvuje. Jej členovia sú buď mŕtvi, alebo na dôchodku. Alebo nie? Sidney Speck je umelecký kritik a bývalý alkoholik, ktorý si dáva pozor na to aby sa nedotkol alkoholu. No stačila jedna párty a Sidney sa zmenil z milého a šarmantného človeka na slintajúceho, grcajúceho a blabotajúceho magora. A nie je to Hulk na drogách. Je to ŠestiPívo.

Nejakým spôsobom bol prenesený späť do Noonanovho baru. Nevie ako, nevie prečo, ale vie, že musí založiť nový tím a zastaviť hrozbu. Stačí pár telefonátov a najnovšia inkarnácia tímu Sekcia Osem je na svete. Ale slovo osem v názve tímu znamená, že tím musí mať osem členov. Zatiaľ je ich iba sedem. Kto by mohol byť ôsmym členom? No, príbeh sa odohráva v Gothame. Čo tak najznámejší hrdina Gothamu? Čo tak Batman?

Šesťdielna miniséria „Section Eight“ je jedným z mnohých komiksov, ktoré si svojou neobvyklosťou získajú menšie percento čitateľov. Nie každý má záujem čítať komiks, v ktorom vystupuje ožran, úchyl, démonický barman, oživené črevá a trojica mužov posadnutých náradím viac než Kutil Tim. Ak ste z nejakého dôvodu so Sekciou Osem ešte nikdy nemali dočinenia, tak to nevadí. Toto je čerstvý začiatok.

Keďže sa príbeh odohráva v Gothame, tak sa okrem Batmana môžeme tešiť aj na Martian Manhuntera, Wonder Woman a pár ďaľších známych a menej známych postáv. Prejdime ku kresbe. Úprimne, je to John McCrea, kreslič, ktorý (ak sa mu chce) vie kresliť detailne, ale v spolupráci s Ennisom kreslí štýlom „Ak sa vám niečo nepáči, choďte do riti!“. Videli sme to v sérii „Hitman“, aj v „Dicks“, ale v tomto komikse sa McCrea pokúsil o niečo, čo sa mu fakt podarilo.

McCrea zakomponoval do komiksu Batmana v podaní Neila Adamsa (Batman utekajúci), Kelleyho Jonesa (Batman zlomený Baneom) a Jima Apara (Batman smútiaci). Neviem, prečo to urobil, ale je to efektívne a výborne to zapadá do príbehu. Prvé číslo sa dočkalo dvoch obálok. Za prvú je zodpovedná Amanda Conner (Power Girl) a tá druhá je od McCreu a zároveň je poctou prvému číslu série Hitman.

„Section Eight“ je absurdný komiks, plný absurdných postáv, ale absurdnosť je Ennisova norma. A ak na ňu nie ste zvyknutý, vyhnite sa tejto minisérii. Ak však máte chuť experimentovať, pustite sa do nej s bojovým pokrikom a ľubovolným alkoholickým nápojom poruke.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Keram. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *