Okko za oko: Evropa v područí Japonska

by Erik Kriššák

Modrá Crew 3: Okko (Crew, 2017)
Humbert Chabuel

Čím to je, že keď sa Crew rozhodne naservírovať nám spotrebný európsky mainstream, tak ide zväčša o fantasy? Osobne ma to teší, z pubertálnych čias mi je tento žáner blízky, Modrá Crew očividne vypĺňa pomerne výraznú medzeru na miestnom komiksovom trhu. Len, či na tom zbohatne… No nič, máme tu tretie číslo (stále ešte) nového magazínu a po Ekhö prichádza Okko.

Text z reklamy vraví, že sa píše rok 1108 a v ríši Pajan vedie skupinu lovcov démonov rónin Okko. To je pravda. Rovnako nemožno namietať voči tomu, že sa táto partia nechá presvedčiť mladým chlapcom Tikkuom, ktorému unesú sestru piráti.

Hneď na úvod sa priznám, že taký závan Inuyashu, aký sa na mňa vyrútil pri obracaní stránok, som nečakal. Je síce pravda, že moje znalosti anime sú mizerné, a preto každú démonickú japonskú fantasy porovnávam práve s Takahašiho chutným seriálom (mangu som naozaj nečítal), tu mi však všetko sadlo do vzorca. Mravne pochybný mních Nošin, tajomný maskovaný bojovník Noburo s bielou hrivou, skrátka, cítil som sa v tomto komikse ako kedysi dávno, keď som trávil čas sledovaním nemenovaného rozprávkového kanálu.

Okko je vážny. Oproti Ekhö je o poznanie „dospelejší“, dejú sa tu kruté veci, navodzuje sa miestami až hororová atmosféra, nechýba pátranie, vyšetrovanie i rázna a krvavá akcia. To všetko dochutili japonské reálie, napríklad taký cvičný súboj dvoch samurajov bol skvelý. A čitateľovi je bolo ihneď jasné, že sa zopakuje i naostro. Nesmiem zabudnúť ani na nešťastnú sestru zvanú Rybička (podľa tetovania na chrbte), ktorú síce zajali piráti, ale hrozí jej ďaleko strašnejší osud. Pretože, ako si isto pamätáte, máme tu lovcov démonov. A démoni sa v miestnom prostredí vyskytujú v počte prekonávajúcom celkovú populáciu Sýrie, ktorá je momentálne v Európe. Naozaj som sa o Rybičku miestami bál a hoci všetko speje k temnému vyvrcholeniu, dúfal som, že sa z toho napokon dostane. Či sa moje nádeje splnili, to si prečítajte sami.

Čo sa európskemu mainstreamu musí nechať, to je kresba. Farebne očarujúca, vizuálne okúzľujúca, detailne mámivá, skrátka, je skvelá. Určite by jej pristal väčší formát, ale osobne mi nechýbal. Autor celého komiksu, Humbert Chabuel alias HUB vie, čo robí a je v tom, keď nie najlepší, tak určite špičkový.

Okko je veľmi podobné Ceste meča, čo je podobný fantasy japonský komiks, ktorý u nás (čítaj v Čechách) nedávno vyšiel a má ako parádnu kresbu, tak chytľavý príbeh.

Ak ste ešte s Modrou Crewou váhali, tak neváhajte, vydavateľstvo Crew ho ponúka vo svojom e-shope a keď si túto magazínovú radu predplatíte, tak budete môcť rozhodovať aj o tom, čo sa v nej zjaví nabudúce. Ja dúfam v piráta Dlhého Johna Silvera.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *