Oheň? Proti mně?

by Erik Kriššák

Lucifer: Večerní modlitba (Crew, 2016)
Mike Carey, Peter Gross, Ryan Kelly, Dean Ormston…

Tak je to za nami! Komiksová séria, ku ktorej Vatikán podozrivo nevydal žiadne oficiálne prehlásenie, uzavrela svoju púť po českých vydavateľstvách. Nebolo to ľahké, vydávať obrázkovú publikáciu v pevnej väzbe na kvalitnom papieri. Hraničilo to s večným údelom. Bezbrehé muky si na svoje bedrá vzali maníci z Crewi, za čo im určite v Netopejrovi poďakovali. A ahaho! Prišlo vykúpenie, jedenásta kniha Lucifer: Večerní modlitba sa s nami lúči, ako inak, diabolsky.

lucifer_01

Písať o všemocných entitách nie je práve med lízať. Obzvlášť, keď sa do toho pripletie kresťanský najvyšší hodnostár. Predsa len, všemohúcnosť je kvôli príbehu a potrebe nechať oponentov konať, akoby mohli niečo ovplyvniť, rázne okresávaná. Trúfať si na finále nového konca sveta, to chce nadprirodzenú dávku sebadôvery. Našťastie, o podobných pacient… teda autorov nie je medzi ľuďmi núdza a občas sa niektorému čosi i podarí. Britký Brit Mike Carey je v čele ich pelotónu. Nielenže sa samovoľne pasoval do role Lucifera, resp. jeho kronikára, ešte sa aj opovážil priviesť našu realitu na pokraj záhuby a odmietol (prostredníctvom nášho hlavného, hm, ťažko povedať, či hrdinu) sa ďalej podieľať na fraške s božím uctievaním. Verte, neverte, vyšlo mu to.

lucifer_03

Hoci sa v minulej knihe odohrala vcelku tuctová bitka pred bránami anjelského mesta a prišiel aj samotný Boh, priznávam bez mučenia, že sa mi zdalo, akoby Carey nevedel, čo má vlastne s celým tým existenciálnym vyvrcholením robiť. Božia entita (ten výraz sa mi zalieča) v tom celom kresťansko-nordickom kontexte v podstate ani nechýbala a jej vklad do celej veci bol sotva zásadný.

lucifer_02

O to viac ma potešilo, že záverečné epizódy série tento dojem naprávajú. Päť zošitov sa po vzore Sandmana odohráva v rôznych momentoch reality, kentauri usporiadajú súťaž v rozprávaní príbehov, Lucifer sa vydáva na cestu mimo súcna, predtým však musí uzavrieť niektoré svoje personálne záležitosti, v ktorých Mazikeen nehrá poslednú rolu. Elaine sa zatiaľ snaží stať tým, čo Padlý anjel tak nenávidí. Práve v týchto momentoch si Mike Carey dovolil azda najpôsobivejšiu scénu celej série. Civilnú dámsku jazdu väčšiny podstatných ženských postáv, ktoré sa v Luciferovi kedy vyskytli. A záverečný zošit zrekapituluje všetko podstatné, od počiatku vekov cez Sandmana, resp. knihy Údobí mlh, v ktorej Lucifer odovzdal kľúče od Pekla Pánovi snov a naštartoval tak koniec sveta, až po vyvrcholenie v osobnom dialógu s Bohom. Otec a syn, dva pohľady na to isté, čo nevyšlo minule, zvládol Carey na druhý pokus natoľko presvedčivo, že som si tajne prial, aby sa bavili celú večnosť.

lucifer_04

Fakt, že príbehy nikdy nekončia, dokumentuje špeciálny extra-objemný špeciál Nirvána, ktorý sa väčšinu času zaoberá vedľajšími postavami, aby sa Lucifer mohol zjaviť na záver v plnej paráde a položiť napríklad parádne dve krátke otázky, ktoré som si vypožičal do nadpisu tohto textu.

lucifer_05

Ambícia výtvarníkov Vertiga môže byť rôzna, snaha o zvýšenie predajnosti sa v ich ponímaní spravidla azda ani nevyskytuje. Jedinou výnimkou je Jon J Muth, ktorý uchopil vizuálnu stránku záverečného špeciálu Nirvána. Inak sa nič neočakávané nedeje. Peter Gross je tvárou série, Dean Ormston zasa jej neprikrášlenou drsnou podobou, no a z ostatných si všimnete akurát prehnane jednoduchú kresbu smaxovského Zandera Cannona.

lucifer_06

Zaujímavé je, že na prebale sa nachádza informácia o P. Craigovi Russellovi, ktorý tu nezakreslil ani milimeter papiera. Tento jav sa pravidelne zjavuje naprieč celou knižnou edíciou, či už ide o Russella alebo aj iných tvorcov.

lucifer_07

Lucifer predstavuje ambicióznu filozofickú štúdiu určenú dospelým čitateľom. Ak ho náhodou nájdete v oddelení detskej literatúry, viete, že miestni knihovníci alebo predajcovia nemajú ani poňatia, čo vlastne núkajú. Jedenásť kníh postupne buduje jeden hlavný príbeh, a preto nemá cenu, aby ste si skusmo prečítali práve tento diel, či Vás to chytí. Môže, nevylučujem to, ale v podstate to nemá zmysel.

lucifer_08

Blížia sa Vianoce, nepochybujem, že Lucifer sa k chvíľam typu – rozbaľme si darčeky – hodí náramne a preto si knihu môžete nechať priniesť od Ježiška, Santa Clausa alebo iného zimného samaritána. Nájde ju napríklad v e-shope vydavateľa Crew.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *