Odvážnému štěstí přeje

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Wonder Woman: Odvaha (BB/art, 2017)
Brian Azzarello, Cliff Chiang, Tony Akins

Wonder Woman je rozhodnutá vyrazit do Pekla, aby Hádovi ze spárů vyrvala svoji kamarádku Zolu. Trvá jen pár dní, než najde spojence a odváží se vstoupit do podsvětí. Jenomže Hádes je na ni připraven a stále zuří, že Diana nesplnila slib. Slíbila mu královnu, a když ji nedodá, může se jí dobře stát sama.

Po dočtení Odvahy jsem chvíli seděla a nevěděla, co si myslet. Moc dobře jsem si pamatovala, jak mě Krev bavila, tak co jsem to dostala za komiks? Přišel mi tak pitomý, protože jsem si dost dobře nepamatovala první díl? Pomůže, když si ho přečtu znovu? Tak jsem to udělala, přečetla jsem oba komiksy hned za sebou a ano, Odvaha byla najednou o něco lepší. Ale ne o moc, něco tam pořád bylo špatně.

Wonder Woman: Odvaha těsně navazuje na Krev. Diana shání spojence, kteří by jí pomohli dostat se do Pekla, kde bude sama čelit Hádovi. Navštěvuje kováře Héfaista, aby jí poskytl výzbroj, a vyráží do podsvětí, zatímco její nepřátelé plánují další krok.

Děj tedy stále pokračuje tam, kde se rozjel, hezky se nabaluje a bohové hází jeden druhému klacky pod nohy. Příběhu samotnému se tedy nedá moc vytknout. Je tu ale pár scén vyznívajících do prázdna, a taky jedna Deus Ex Machina, což je příhodné, protože mluvíme o řeckém panteonu.

Hluchá místa se snaží dát postavám hloubku, ale moc se jim to nedaří. První z nich je reakce Wonder Woman na Héfaistovi pracovníky. V tu chvíli se Diana zachová jako hysterka, a i když později uzná svou chybu, všehovšudy v sobě měla celá scéna velice nucenou atmosféru. Jako by si Azzarello řekl: „A teď potřebujeme ukázat, že je Héfaistos důvěryhodný týpek. Jak to uděláme? Nasereme Dianu.“ Podobná scéna nastává i v podsvětí, kdy se Wonder Woman baví se služebnou a celé je to o tom ukázat, že se Hádes snaží, ale protože je bezcitný, padá jeho snaha na neúrodnou půdu. Tentokrát pro změnu ale nepřichází žádná reakce a Wonder Woman, která se snaží chránit každého na světě, přejde problém mlčením.

Deus Ex Machina nastává pro změnu při svatbě, kdy je Wonder Woman nucená vyznat Hádovi lásku. Většina Odvahy je o dobrodružství v Pekle, a jak se z něj Wonder Woman snaží vykroutit. Čtenář tedy čeká nějakou pořádnou akci – tu dostane – a taky je napnutý, jak Wonder Woman vyřeší svůj problém. A pak přijde zklamání, protože problém je vlastně vyřešen prohlášením: „Bitch, I am Wonder Woman.“ Potom se celá zápletka v Pekle hroutí.

Teď to vypadá, jako by Odvaha byla špatný komiks. Není – jak jsem už řekla, příběh pokračuje, postavy jsou pořád super a v panteonu se objevuje víc a víc bohů. Akční scény a rvačky jsou vcelku originální a člověk nemá pocit, že je hrdinům vše servírováno na zlatém podnose. Příběh končí dalším cliffhangerem, který naláká na třetí díl. Kresba je stále skvělá a v různých brněních a šatech vypadá Diana neuvěřitelně sexy. A právě proto působí hluchá místa a obyčejné řešení problémů jako pěst na oko. Škoda.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Kadet. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *