Neúplný příběh Supermana a spol.

by Erik Kriššák

Liga spravedlnosti: Síť (BB/art, 2016)
Geoff Johns, Jesus Saiz, Ivan Reis, Gene Ha…

Už štvrtou knihou sa nám prihovárajú najmocnejší superhrdinovia DC vesmíru známy ako Liga spravedlnosti. Oproti prvým trom knihám z NEW 52 sveta však prvý raz prichádza niečo, čo tunajší čitatelia pravdepodobne nerozchodia. Ide o crossover Trinity War (Válka velké trojky), ale poďme pekne poporiadku.

img_2673

Na úvod tu máme trojdielny príbeh Sieť, ktorý sa točí okolo toho, že Liga spravodlivosti verbuje nových členov. To je tímovková klasika, ak si myslíte, že sa do toho niečo pripletie, v tíme sa zjaví zradca a pár nováčikov musí čeliť nepremožiteľnému protivníkovi z minulosti, tak máte pravdu.

img_2681

Žiaľ, aj keď nám BB/art (s malou pomocou od Crewi) v rámci NEW 52 servíruje azda najkomplexnejšie poňatého Batmana a Supermana v dejinách českého komiksu, na udalosti z Trinity War to nestačí. Mohutný crossover medzi Ligou spravedlnosti, Justice League Dark, Justice League Of America má navyše aj päticu sprievodných tie-in zošitov. Inými slovami, z hlavného príbehu máte k dispozícii prvý a posledný diel, štyri zošity medzi tým sú súčasťou ďalších spomínaných sérií a sprievodné jednohubky sú úplne inde. Nečudujte sa preto, že vám druhá časť knihy bude pripadať značne chaoticky. Smola. Príbeh sa točí okolo Pandorinej skrinky a prikvitnú sem aj akési alternatívne zločinecké alteregá našich superhrdinov.

img_2685

Kniha sa snaží nabrať objem v bonusovej časti, dostanete (myslím, že prvý raz) za priehrštie skíc a popisov, hromada alternatívnych obálok je samozrejmosťou. V podstate by sa nič nestalo, keby to tu nebolo.  Aspoň sa tu nenachádza zošiť č. 21, ktorý ukončuje príbeh Shazama a asi by vyznel ešte čudnejšie ako Trinity War.

img_2687

Opomeniem tradičného scenáristu Geoffa Johnsa, ktorý je tuzemským čitateľom azda dostatočne známy a pristavím sa pri kresbe. Ivan Reis kraľuje, jeho dvojstránky mi prvý raz vyrazili dych v Blackest Night, tu nie sú ani zďaleka tak pôsobivé, napriek tomu za ním zvyšok kresličov zaostáva. Či už je to „toptenovský“ tandem Zander Cannon a Gene Ha (pomocnú ruku podal Andres Guinaldo i Joe Prado) alebo prakticky neznámy Španiel Jesus Saiz. Čo-to pokreslil pre DC a dnes ho poznajú najmä priaznivci Stevea Rogersa v Marveli.

img_2682

Čo teda prináša kniha Ligy spravodlivosti s podnázvom Síť? V podstate dostanete klasickú superhrdinskú jednohubku. Žiaľ, šanca, že by udalosť Trinity War vyšla komplet, je asi z ríše zázrakov opisovaných v Biblii. Rátajte preto s tým, že pri kúpe knihy dostanete aj dva pomerne separované zošity z väčšieho celku. Vydavateľstvo BB Art núka knihu ako v mäkkej, tak tvrdej väzbe, nuž si vyberte.

img_2688

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *