Netvora na vrcholu, teda na ostrově

by Erik Kriššák

Netvora 2: Krev (Crew, 2018)
Marjorie Liu, Sana Takeda

Vianoce sú za nami. Nastal čas bilancovať. Tí dobrí dostali za priehrštia vecí, čo si priali i nepriali, tí horší boli radi za hocičo, no a tí najväčší smoliari mohli dostať napríklad Netvoru. A teda druhú komiksovú knihu Krev od (to je mi ale náhodička) Crewi.

Ono to na prvý pohľad vyzerá lákavo. Súčasný komiks z vychvaľovaného amerického vydavateľstva Image, píšu to ženy, vystupujú v tom najmä ženy a v neposlednej rade to má šmrnc mangy. Lenže, na návštevu k vám neprikvitla kladná hrdinka, čo zdvorilo odmietne pohostenie a po chvíľke spoločenskej konverzácie na tému feminizmus v komiksovom prostredí sa porúča. Máme tu dievča odhodlané prežiť za každú cenu a v jej žilách koluje božský netvor ochotný skonzumovať nielen to, čo je na tanieri, ale rovno hostiteľa aj s rodinou! Preto vstupujte len na vlastné riziko!

Opäť raz a mi stalo, že mám v ruke českú mutáciu komiksu, o ktorom som už kedysi písal, kým nezmutoval a preháňal sa éterom pekne po anglicky. Pozerám na svoj starý text a dovolím si z neho odcitovať hneď tri state:

Druhý zväzok pokračuje v nastavených mantineloch. Hlavná hrdinka a jej sprievodcovia putujú, plavia sa, bojujú a snažia sa dopátrať odpovedí na otázky, ktoré sa vynárajú z minulosti s pravidelnosťou káuz slovenskej vlády.

Nie, že by sa dej moc posúval dopredu. O tom tých šesť zošitov (#7-#12) veľmi nie je. Skôr je to o atmosfére. Bez ohľadu na krvavé, miestami až brutálne výjavy, sa cítim ako v rozprávke. A Sana Takeda aj v kategóriách najlepší kreslič a obálkar. Táto milá Japonka sa s kresbou mazná akoby ležala v posteli obklopená plyšáčikmi… ehm. Skrátka, takto dajako vyzerá nežné násilie.

Marjorie Liu to píše ľahko a prívetivo. Miestami možno až moc rozvláčne, ale v celkovej atmosfére sa prípadná strata pozornosti vyparí po vzore zmysluplných projektov z eurofondov.

Pokiaľ si chcete prečítať viac, prípadne sa dozvedieť, pre akú vekovú kategóriu je komiks určený podľa tých, čo rozdeľujú Eisnerov, pokojne si prečítajte článok Krev. Komu sa nechce, ten môže podumať nad nasledujúcim:

Hoci je tu viacero brutálnych a krvavých scén, stále je to v podstate rozprávočka, kde muži sú ohrozený druh a „do počtu“, čo je pojem, ktorý si poľahky spočítajú aj tí, čo prepadli z matematiky hneď v prvom ročníku základnej školy. V centre diania sú sprofanované témy ako osudovosť, inakosť a nenávisť k nej, ale aj priateľstvo s niekým, kto si vás hocikedy môže dať na večeru. Najväčším kladom knihy je nesmierne podarená postava líščieho démona, ktorému som osobne fandil.

Netvora: Krev je zatiaľ najlepšou knihou série a to beriem do úvahy aj neskutočne rozvláčnu tretiu knihu. Tento rok sem Crew priniesla absolútnu modernu určenú všetkým neodrasteným deťom a mladistvým. Navyše, chlapci vidia dievčatá a dievčatá vidia komiks so silnými ženskými postavami. Na rozdiel od Y: Poslední z mužů však nemusia vzdychať nad tým, ako úboho sú vykreslené. A to, myslím si, nie je na škodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *