Nesměj se mi! Zhebneš!

by Erik Kriššák

Goon: Čínská čtvrť a tajemný pan Trnka (Comics Centrum, 2016)
Eric Powell

Komiksová séria, ktorá dlho vyzerala na umretie, Goon, sa akýmsi zázrakom dokázala vyliečiť z túžby po urnovom háji a vracia sa k tuzemským čitateľom už v šiestej knihe. A viete čo? Čínská čtvrť a tajemný pan Trnka sa veru v produkcii Comics Centra nestratí! O čom to je?

img_2675

V prvom rade o kresbe. Eric Powell má svoj jasne rozpoznateľný štýl, je prehľadný, ľúbivý, pestrý a pritom dostatočne drsný, ak treba. V tejto knihe navyše funguje aj prelínanie časových línií len za pomoci vizuálneho odlíšenia, čo je jav, ktorý sa málokomu vydarí s takou ľahkosťou, ako je tomu v tomto prípade.

img_2677

Keďže Goon nie je jednoradová záležitosť, v druhom, rovnako dôležitom rade, sa producíruje príbeh. Pokiaľ ste stálymi konzumentmi tohto komiksu, tak ste pravdepodobne zvyknutí, že je plný nekorektného humoru. Na to zabudnite! V Čínskej štvrti sa nezasmejete azda ani raz. Ono, vážne podtóny sa objavovali aj predchádzajúcich knihách (a aj preto sa mi každý ďalší diel páčil viac a viac, hoci mi neprekážali ani časté cynické chechtavé vylomeniny), avšak ešte nikdy sa nestalo, že by sa prakticky nevyskytovali. Ani obligátna dýka do oka už nepôsobí tak veselo (ehm…).

img_2678

Dôraz na Goonove motivačné faktory, čo dávno preklenuli prostú – som drsňák, bác! – schému, Powell majstrovsky prednáša od Goonovho detstva cez mladosť až do prítomnosti. Vidíme to dobré, čo mu do hlavy vtĺkla tetička, krehké, čo zakúsil s láskou i kruté, keď spoznal, ako to s babami naozaj chodí. Motív tragickej lásky sa dotýka hneď dvoch žien a verte mi, ani jeden vzťah nemá práve na ružiach ustlané. Skôr na tŕňoch. Iste, je to neobjavné slovné spojenie nikoho neohúri, ale poslúži na to, aby som mohol pripomenúť, že jedným z hlavných záporákov je istý pán Trnka. Je to nezastaviteľné monštrum s plánom zlomiť Goona nielen po fyzickej stránke. Prečo? To sa dočítate. Čínska mafia sa naopak snaží pôsobiť tajomne a majetnícky, takže Goon má čo robiť, aby sa z toho dostal. Pretože nič tak nepodlomí tvrďáckeho chlapa, ako keď sa musí skloniť pred protivníkom v snahe získať lásku ženy.

img_2679

Kniha je útla, číta sa jedným dychom, azda viac času vám zaberie prelúskať sa hojným bonusovým materiálom. Skice opomeniem, pristavím sa pri komentároch autora, kde sa dozviete vcelku zaujímavé informácie o tom, ako komiks vznikal, o čo mu vlastne išlo a ako sa s ním lopotil. Tieto nafukovacie prostriedky na zvyšovanie ceny knihy mi zväčša lezú na nervy, ale tu ma tieto stručné vyznania naozaj zaujali.

img_2680

O tomto komikse sa ťažko píše bez toho, aby sa zbytočne  kazili zážitky potenciálnych čitateľov, a preto si ho radšej prečítajte. Osobne ma, spolu s predchádzajúcou knihou, táto séria pohltila a nebyť Myšej hliadky, tak tento rok Comics Centrum lepšiu vec nevydalo! Goon nám siaha na Parnas, každý diel prináša viac a viac vážnych momentov, v každom sa Powell snaží vytvoriť nálady rôznych časových pásiem len a iba kresbou, tu sa to všetko spojilo do absolútneho celku a som ohromený! Vážna tvár Goonovi pristane, už sa neviem dočkať, ako potemnie nabudúce!

A ak chcete ušetriť, tak ani neuvažujte o tom, že by ste si ho kúpili inde ako u vydavateľa!

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *