Neplánované spojenectví

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Znovuzrození hrdinů DC: Liga spravedlnosti versus Sebevražedný oddíl #02  (BB/art 2019)
Scénář: Tim Seeley, Simon Spurrier, Rob Williams, Joshua Williamson
Kresba: Giuseppe Cafaro, Scot Eaton, Fernando Pasarin, Robson Rocha

Maxwell Lord se svou partičkou zloduchů napadl věznici Belle Reve s plánem pomstít se Amandě Wallerové. Jde o velmi silné zabijáky, takže i nové spojenectví mezi Ligou spravedlnosti a Sebevražedným oddílem bude mít co dělat, aby jim zabránili ve vypuštění nejnebezpečnějších zločinců na svobodu.

Jenže stejně jako Amanda Wallerová, i Maxwell Lord přemýšlí dva kroky dopředu. Vůbec mu nejde o něco tak ubohého, jako pomstu. Hledá něco mocnějšího – diamant známý jako Srdce temnoty, který dává svému nositeli moc, a hlavně podporuje všechno temné, co v sobě má.

Přesně jak to zní, tak taky komiks vypadá. Hromada hrdinů a padouchů, co si snaží namlátit a zastavit jeden druhého. Zlý a krutý plán záporáka, který chce získat ultimátní moc. A padouši s hrdiny musí spojit síly, aby ho zastavili. Zní to jako klišé? Ano a vlastně z hlediska originality nejde o žádný zázrak, ale i přes velmi běžnou zápletku se scénáristům povedlo udělat zábavný komiks, který dějově funguje.

Každý z hrdinů i padouchů má prostor pro sebe – v takové míře, jak to stopadesáti stránkový komiks dovolí. Vtipkují, dělají si naschvály, a souboje i řešení prekérních situací dává smysl. I přes dobrou chemii mezi postavami a taky dobré mezikapitoly, které nám přibližují, jak vypadá svět v krizi, se ale najde pár klišé, která jsou úplně zbytečná. Tak třeba, když Max svou schopností ovládá ty nejsilnější hrdiny, ale slabé lidi jako Batmana nebo Harley Quinn nechává být, protože mu za to nestojí. Jenom, aby větší část z nich po pár stránkách ovládl stejně. Max je sám o sobě taky problém, i když má plány a je krok před Wallerovou, ve chvíli, kdy se otočí na temnou stranu, tak je prostě zle zlý a tím to hasne. Zle zlí záporáci jsou už nuda.

Plusové body má komiks za hezkou práci s postavou Killer Frost a zajímavý epilog. Killer Frost představili jako rozpolcenou osobnost už v předchozí knize a teď ji využívají. Epilog se zase zaměřuje na Amandu Wallerovou a její život.

Liga spravedlnosti vs. Sebevražedný oddíl je zábavné čtení, když přijde na souboje a chemii mezi postavami. Děj jako takový není nic objevného, ale co čekat od příběhu s více než dvanácti postavami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *