Není kámen jako kámen

by Erik Kriššák

Usagi Yojimbo: Zloději a špehové (Crew, 2018)
Stan Sakai

Tridsiata kniha králičieho ronina Usagiho svojím názvom Zloději a špehové evokuje politické dianie v postkomunistických krajinách, na rozdiel od neho však sľubuje pozitívny zážitok. Naozaj?

Fakty znejú ako pokazený gramofón. Usagiho stále píše a kreslí americký rodák japonského výzoru Stan Sakai. Vykreslil a vypísal sa už pred mnohými rokmi, a tak ničím neprekvapí. Usagi sa rovnako vyprofiloval do podoby zásadového dobráka, z ktorej ho nedostane azda ani vstup do partaje. Svet feudálneho Japonska obývaný množstvom zvieracích postáv, z ktorých mnohé sa na Usagiho lepia s vervou žuvačky na podrážku, nestráca na zaujímavosti a vždy sa v ňom objaví niečo nové, čo poteší aj toho najprísnejšieho hľadača lieku na stagnáciu.

Ako v tejto zbierke kratších príbehov. Aj keď sa opäť stretneme s viacerými starými známymi, pričom Usagi z toho niekedy vychádza ako skúsený lámač ženských sŕdc a inokedy ako obeť voľby strany (vždy tej správnej), znamená to najmä to, že nepotrebujete poznať žiadnu z predchádzajúcich kníh. To píšem preto, aby sa prípadný nový čitateľ nedal odradiť tou poradovou číslicou na začiatku tohto textu.

Usagi putuje krajinou a zapletie sa, ako má vo zvyku do špionážneho zlodejstva s nadväznosťou na veľký príbeh boja o vládu nad celou krajinou, spozná samuraja, ktorý svojím porazeným protivníkom usekáva ruky, pomôže dopraviť vzácny zberateľský kúsok k jeho majiteľovi (k tejto poviedke sa ešte vrátim), prvýkrát vo svojom živote sa stretne s šermiarskym majstrom z ďalekej Európy a pomôže neveste ku šťastiu.

Osobne ma najviac oslovil príbeh „Vzdálená hora“, ktorý sa neuveriteľne trefným spôsobom vysmieva snobskému zberateľstvu. Usagi stretne skupinu bojovníkov, ktorí nesú vzácny náklad. Jedinečný kameň do zbierky svojho pána. Zaplatil zaň majland a konkurent mu ho chce vyfúknuť. Najme vražedné komando, ktoré vykynoží pôvodných nosičov až na jedného. Toho zachráni Usagi a týmto činom sa z neho napokon stane odborník na zberateľstvo riečnych kameňov. Spôsobom, ktorý ma neskutočne pobavil a plne ho chápem.

Čo viac dodať? Usagi Yojimbo – Zloději a špehové je úžasná komiksová kniha a azda bude mať ešte veľa pokračovaní.

Naozaj!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *