Není cesty vpřed… teda zpět

by Erik Kriššák

Živí mrtví: Není cesty zpět (Crew, 2018)
Robert Kirkman, Charlie Adlard

Jubilejná dvadsiata piata kniha komiksovej série Živí mrtví je tu a s neúprosnosťou pochodujúcich zombíkov si hľadá miesto s pravidelnou stravou a sociálnym zabezpečením. Skrátka, dúfa, že si udrží popularitu aj v časoch, kedy najtrvalejší záujem publika predstavuje jednorazové preklikanie youtube videa.

Toto by mohol byť veľmi stručný text. Dej – tradičný, autorský tím – nezmenený, kvalita – stabilne rovnaká (či dobré alebo zlá, to je na každom z vás), zvraty – zvrátené (čítaj, ako vždy), výsledok – rutina.

Ale nebolo by to úplne férové. Pripadal by som si ako opozičný politik na protestoch, ktoré navštívim s vidinou rastu preferencií. Vlastne, prečo nenasľubovať potenciálnym čitateľom čosi, čo im pridá na zvedavosti. Nuž, verte, neverte, Kirkman (scenárista komiksu, keby ste to náhodou nevedeli) skúsil pracovať s náladou! Úplne vážne. Nekecám! Po záverečnej vernisáži umeleckej sochárky z radov Šepkárov v minulej knihe akoby došli slová. Doslova. Pripravte sa na šokujúci úvod prostý slov. Len veľké vizuálne plochy, iba náladové náhľady do duše výtvarných kritikov. Umenie patrí medzi najsilnejšie nástroje na ovplyvňovanie verejnej mienky a negatívna reklama je jednou z najúčinnejších nástrojov na zvyšovanie povedomia (každý komiksový propagátor by mal mať svojho Walomeho!). Nuž, v Rickovej utópii sa zrazu utopili všetky reči o uvážených krokoch a nastala doba vedená heslami ako: „Avengers, do boja!“, „V ako Vendeta“ alebo „Vinní, nevinní? Boh, nech si ich preberie!“

Pokiaľ čakáte akciu, čakajte na ďalšie diely, dvadsiata piata živomŕtva kniha sa venuje politikárčeniu. A v politike, ako to už býva, sa klame, zavádza, zavadzia a najíma externý poradenský PR tým, hoci aj z radov najväčších nepriateľov. Účel svätí prostriedky, o tom by svätci vedeli rozprávať.

Živí mrtví: Není cesty zpět je ďalším dielom z nekonečnej rady skladačiek značky Lego. Kto chce, nájde si tam nové cestičky, väčšina sa však drží návodu a postaví si presne taký produkt, akí zamýšľali jeho tvorcovia. Kupujeme značku. Živí mŕtvi si zároveň udržujú stabilnú kvalitu a pokiaľ ste si Ricka obľúbili, tak dostanete presne to, čo vždy. V ére nadprodukcie originálne neoriginálnych titulov to rozhodne nie je málo!

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *