Nejsi ve své kůži? A bude hůř!

by Erik Kriššák

Pochmurný kraj: Hajna běsů (Comics centrum, 2018)
Cullen Bunn, Tyler Crook

Horor! Čarodejnice! Dobrí ľudkovia s vidlami a fakľami! Rodinné vzťahy na zabitie! Temnota, kam sa podívaš a kŕdeľ besov k tomu! Do Čiech dorazil Pochmurný kraj a s najväčšou pravdepodobnosťou dorazí každého, kto si myslí, že film Janko a Marienka v hollywoodskom spracovaní bol, ťažko sa to píše, horor!

Pamätáte si, kedy ste v češtine naposledy čítali desivý komiks? Teraz nemyslím dná dien typu AvX, kde toto slovo znamená čosi celkom iné. Mám na mysli také tie naozajstné, temnou atmosférou pretkané príbehy, čo dokážu znepokojiť, napnúť (nie na zvracanie!) a príjemne postrašiť. Čo to tam počujem? Hellboy? Kedy sa o neho (s ním) dalo báť? Hlavný geroj všetko zmláti a deus ex mašina je vždy pripravená. Corbenove pokusy o E. A. Poa? Hm, rešpektujem, ale nesúhlasím.  Zámok a kľúč? Iste, koniec štvrtej knihy sa vydaril. Špirála? Súhlasím, ale predsa len to bola značne uletená bizarnosť. Hellblazer? Azzarellov vklad sa venoval inému, než pocte žánru. Úprimne, klasických hororových komiksov v krajine, ktorá si za hlavné mesto zvolila Prahu, veľa nevyšlo. Navyše, s úplne tradičnou scenériou uzavretej komunity, čarodejníctva a nadprirodzených bytostí sme sa azda ani nestretli (a ak áno, muselo to byť značne mdlé, nakoľko si na nič neviem spomenúť). Až doteraz.

Harrow County (Pochmurný kraj) som zakopol náhodou, okamžite ma zaujali obálky a z nákupu originálu ma odradilo to, že vydavateľstvo Dark Horse komiks viazalo do kníh po skúpych štyroch zošitoch, takže to vyzeralo, že z toho bude nekonečný rad na poličke. Našťastie, máme tu rok 2018, záverečné dva zošity by mali do leta uzavrieť celý príbeh a počet viazaníc sa ustálil na znesiteľnom čísle osem (posledná vyjde na jeseň). Kým som prehodnotil akvizičnú politiku, znenazdajky sa Comics Centrum vytasilo s tým, že tento vizuálne vnadný komiks vydá, čoby prekvapenie. Nesťažujem si.

Príbeh je v podstate prostý. Voľajaký dedinčania upália čarodejnicu, ktorá ich z posledných síl prekľaje, po rokoch sa dospievajúce dievča Ema nevie zbaviť nočných mor o jednom strome, čo by vyhral casting do Burtonovej Ospalej diery a ani sa nenazdá, je z nej čarodejnica. Hádajte, aký osud ju čaká. Správne, osemknihový. Za pomoci obnaženého chlapca (doslova si vychutnáte jeho vnútornú krásu) a ďalších besov bude bojovať o holý (v tomto komikse má to slovo naozaj obskúrny význam) život. Nočné vychádzky strašidelným lesom, tešte sa!

Čo sa týka tvorcov, americký spisovateľ Cullen Bunn sa mi automaticky spája s X-Menmi. Aktuálne píše radu X-Men Blue. Predtým, v rámci All-New All-Different Marvel písal sériu Uncanny X-Men, v ktorej tvrďáčili záporáci typu Sabretootha a Magneta a nebolo to nič moc. Pravdou je, že Bunn je plodný spolupracovník, písal pre väčšinu amerických nakladateľstiev, čo niečo znamenajú. Začínal v Oni Presse, v Marveli obšťastňoval aj Deadpoola, Captaina Americu, Venoma, Wolverinea, napchal sa do viacerých eventov… Pre DC zasa Sinestra, Aquamana, Green Lanterna a, žiaľ, i Loba. V Dark Horse si urobil meno týmto komiksom, fušoval však aj do Conana. Nečítal som jeho literárnu tvorbu, pokiaľ však jeho kvality odzrkadľuje bonusová poviedka na konci knihy (pôvodne ju Bunn zverejňoval na svojom webe), tak je dobre, že sa venuje najmä komiksu. Niečo tak tuctovo podané sa vidí málokedy. Teda, vlastne stačí zájsť na ľubovoľný tuzemský amatérsky literárny web a bez problémov by zapadol. Na príklade komiksu Pochmurný kraj krásne vidno, ako dokáže nezaujímavo spracovaný námet vyzdvihnúť do výšin kresba. Tyler Cook sa v Dark Horse už chvíľku pohybuje, B.P.R.D. Hell On Earth sa možno raz dostane aj do Čiech. Pochmurný kraj kreslí technikou akvarelu, čo je vždy zážitok, pokiaľ sa nebavíme o výtvoroch z výtvarnej výchovy na základnej škole. Pokiaľ sa niekedy dostanete ku komiksu Beasts Of Burden od Jill Thompson, pochopíte, že vodovky sú cestou k záchrane pred počítačovými formami kresby. A viete čo? Vlastne vôbec nemusíte! Hejna běsů sú rovnako pôsobivé! Za najpríjemnejší moment kresby považujem úvodnú dvojstranu každej kapitoly, kde sa vždy nachádza názov komiksu (v agličtine) vnorený do okolia (raz je to opar, inokedy náhrobný kameň alebo hoci lesná zver a popadané haluze, lístie a pod.).

Nechápem, ako to v Comics Centre mohli vydržať a neprezradiť, akú pecku sa na nás chystajú vrhnúť. Znenazdajky, priamo na solar. Pochmurný kraj spája v sebe funkčný hororový príbeh s neskutočne atmosférickou kresbou, vyráža dych a ja chcem viac! V elektronickej šope sa stále promenáduje so zľavou (do 8.5.),  snáď ho stretne podobný osud ako iné vyvolené tituly a dočká sa dotlače.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *