Nejlepší archeoložka světa

Tereza „Kadet“ Kadečková

Tomb Raider Archivy S.1 (Comics Centrum, 2017)
Scénář: Dan Jurgens; kresba: Andy Park, Billy Tan

Jmenuje se Lara Croft, má ráda vzrušení a vzácné artefakty. Jestli to existuje, je schopná to najít, protože je ze všech nejlepší. Praví archeologové, jako třeba Indiana Jones, by jí s radostí potřásli rukou, protože dělá skvělou práci. A co, že to dělá? Hledá poklady a přitom ji doprovází střelba, výbuchy, divoké honičky a ona u toho pořád vypadá děsně sexy.

Jako malá holka jsem měla Laru Croft hrozně ráda. Nepatřila jsem k hráčům, protože můj počítač rozjel sotva Commandera Keena, ale až moc jsem si užívala filmy s Angelinou Jolie. Tehdy jsem ještě chtěla být Lara Croft. Dnes se musím smát své naivitě. Být Larou Croft? To spíš být s Larou Croft. Na jejích dobrodružstvích, potápět se s v mořských hlubinách, šplhat vysoko v Himalájích, hledat časové portály na archeologických vykopávkách, být s ní ve sprše, v post… Tím chci říct, že i po letech je Lara prostě hvězda a v Archivech to jen dokazuje.

První Tomb Raider Archivy nám přináší šest dobrodružství Lary Croft. Lara je sirotek, miluje dobrodružství, a pokud je její výprava smrtící, tak si můžete být jistí, že do ní Lara skočí po hlavě. Života si sice užívá, ale dokud ho nežene do extrému, není to ono. Její charakter je hezky popsaný, Lara není jen sexy akční hrdinka, co hláškuje, ale má i problémy a emoce. Andy Park ve své předmluvě píše o tom, že chtěli z herní postavy udělat opravdového člověka s opravdovými pocity, a to se jim povedlo. A nejen u Lary, i lidi kolem ní nejsou jen obyčejné postavičky na papíru.

A tady realita končí a začíná akce a ještě víc akce! Příběhy nejsou nijak sofistikované. Docela snadno se stává, že se Lara na jednom panelu něco dozví, její mozek během vteřiny vše vykalkuluje a najednou ví všechno, i to, co se nemohla dozvědět. Děj se tak žene dopředu, ale není to na škodu. Proč? Protože Tomb Raider není o tom, aby nás překvapoval zvraty a oklikou pak putoval k vytouženému cíli. Ne, Tomb Raider je o akci. A akce tu je naprostá bomba.

Vyberte si prostředí a zasaďte do něj Laru Croft. Archivy nám poskytnou podvodní rvačku, přestřelku s dinosaurem, nemrtvé, boj mezi helikoptérami, extrémní lyžování a to není zdaleka všechno. Andy Park v kresbě těchto scén odvádí skvělou práci, jsou přehledné, jejich dopad cítíte a s nadšením očekáváte, jaký trik zase Lara vytáhne z rukávu.

Proč tedy Tomb Raider Archivy 1 chtít? Protože si u něčeho potřebujete odpočinout a nejraději odpočíváte u akčních přestřelek. Jenomže místo Arnieho v Predátorovi nebo Bruce ve Smrtonosné pasti si radši vyberete číst o téhle sexy kočce. Čtení je přeci jen tisíckrát lepší, než bedna (v tomto případě nemohu souhlasit – pozn. Kaluž).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *