Nejenom negři s letlampami slibují peklo

by Erik Kriššák

Punisher Max: Dlouhá chladná tma (BB/art, 2017)
Garth Ennis, Howard Chaykin & Goran Pavlov

Máloktorý marvelovský hrdina poteší srdce násilníka viac ako Frank Castle alias Punisher. Ešte aj u nás sa teší veľkej popularite, vďaka vydavateľstvu BB/art a jeho mnohoročnej snahe predstaviť nám dielo Gartha Ennisa. Najprv klasická rada, potom MAX. Kniha striedala knihu, z jedenástich dielov Ennisovej dospelej rady ich vyšlo do roku 2013 deväť. A potom padla. Selanka skončila, museli sme čakať až doteraz, aby sme sa mohli opäť raz pokochať bezuzdným násilím á la Punisher. Môžeme reptať, že to trvalo, ale na rovinu. To čakanie za to stálo.

Maxovský Punisher sa na nič nehrá. Castle likviduje všetko, čo mu stojí v ceste. Nenápadne sa mu dostane sexu, nebezpečných protivníkov, ktorí sa pre veľký úspech často vrátia, aby to opäť schytali a tak. Aj kniha Dlouhá chladná tma sa venuje jednému takému borcovi. Je ním obrovský černoch zvaný Barracuda. Svojho času vniesol do vážnej atmosféry punisherovskej série odľahčenejší prístup k násiliu a skončil čoby potrava pre žraloky.  Teda, neskončil…

Je späť, neľútostný a rozhodnutý oplatiť Castleovi všetko príkorie, ktoré jeho egu a telu spôsobil. A ide na to vskutku zákerne. Nájde niečo, čo usadí aj človeka bez emócií. Niečo, čo prinúti Franka pocítiť… vôbec niečo pocítiť.

Toto nie je žiadna vojna s mafiou, gangmi alebo armádami nemilosrdných žoldnierov. Je to súboj dvoch nezastaviteľných síl, komorný a úchvatný. Aj keď sa dočkáte aj masových vyvražďovačiek, väčšinu času ide o duel. Dvaja magori sa niekoľkokrát stretnú, dokatujú sa a väčšinu času plánujú, ako ďalej. Poviem vám, už po prvom strete by som nebol schopný sa hýbať, ale Punisher i Barracuda akoby nevnímali bolesť, o zlomeninách nevraviac. A to sme ešte nezačali riešiť pálenie genitálií, porciovanie častí tela atď.

„Polkl jsem tři zuby a zkusil jsem je spláchnout krví, ale místo toho jsem se tím začal dusit.“

Čo sa podarilo na jednotku, je dať obom postavám aj istý rozmer človečenstva. Priznajte sa, kedy vás naposledy dojalo, že mal grázel nešťastné detstvo? Kedy vás zaujímalo, či má drsný hrdina niečo ako strach? Nehanbite sa, je mi jasné, že na slaďáky už dávno nikto nezaberá. Koniec-koncov, zaujímate sa o Punishera! Garth Ennis si celú sériu vytváral priestor na to, aby sme mu to zožrali. A stále má eso v rukáve. Z pár poznámok o tom, že Barracuda dostal anonymný tip, si aj menej zdatní čitateľ odvodí, že ideme do finále a budúca kniha bude veľkolepá.

Ozaj, nepredpokladám, že by ste nepoznali Gartha Ennisa, ale kebyže nie, tak je to jeden z najznámejších komiksových scenáristov, expert na akčné a drsné komiksy, nepriateľ superhrdinov, tvorca geniálneho Preachera a vôbec! Zo všetkých Punisherov, akí kedy vznikli, je ten jeho pravdepodobne najlepší. Pre mňa určite.

Kresba za scenárom trošku kríva. Howarda Chaykina úprimne neznášam, dostal na starosť päťdesiate rozšírené číslo série. Musím uznať, že sa snažil, prakticky mi neprekážal. Ale oželel by som ho. Ostatné štyri zošity kreslil Goran Parlov. Je to Chorvát (čo nehrá rolu, ale prečo to nespomenúť, všakže) a všimnúť ste si ho mohli v Y: Poslední z mužů. Predovšetkým, je dvorný kreslič Barracudu. Miestami mi jeho zjednodušené postavičky a tváre nesedeli, celkovo však ku komiksu sadol.

Možno je to tou niekoľkoročnou prestávkou, ale Dlouhá chladná tma mi prišla vynikajúca. Ennis ma dokázal opäť raz dostať do stavu, kedy som si užíval každú jednu stránku, čo sa mi u neho v poslednej dobe dávno nestalo. A tá troška „castleovského“ násilia tu už dlhšie chýbala. Deadpool je predsa len šašo.  Úprimne sa teším na finále, azda sa zjaví čoskoro.

Ľudia, kupujte! Punisher na vás čaká hoci na stránkach BB/artu a verte mi, že neoľutujete!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *