Nejen vorvaň je masožravý

by Erik Kriššák

Mezi řádky 4: Leviatan (Crew, 2017)
Mike Carey, Peter Gross, Vince Locke, Al Davison

Tom Taylor má smolu. Počkať, to som už tuším písal! Tak inak. Predstavte si, že by v našom svete existovala tajná organizácia, ktorá by dokázala ovplyvňovať spisovateľov tým spôsobom, že by sa ich knihy stali svetoznáme a pod nánosom úspešného príbehu by ovplyvňovali nielen názory ľudstva, ale rovno celú realitu. Desivá predstava, všakže? Ešte aj Mel Gibson alias Jerry Fletcher vyzerá oproti jedincovi, ktorý by toto pripustil, ako fatálne letargický chlapík bez podozrenia. No a do takéhoto sveta príbehovej mágie nás uvedie komiksová séria Mezi řádky, ktorej štvrtá kniha Leviatan práve doputovala do českého vydania.

Mike Carey, autor Lucifera (naozaj ma to mrzí, že pri každej jeho knihe sa táto, komiksovej komunite dávno známa skutočnosť, opakuje, ale buďte zhovievaví, možno sa nájde aj niekto, kto práve odhodil plienky, zapálil si prvú cigaretu a objavil komiksy), si evidentne musí dokazovať, že jeho dielo má minimálne rovnakú silu meniť chod sveta ako alternatívne fakty amerického prezidenta. Osobne je pre mňa jeho dielo dôkazom, že ak takáto tajná spoločnosť existuje, Careyho neoslovila. Nie, že by neponúkal to lepšie, čo sa na poli mainstreamového komiksu pre dospelých prezentuje. Naopak! Pre každého hľadača náznakov je tu toľko postmoderných (literárnych) odkazov, že ani škatuľky od cigariet neobsahujú viac fotografických varovaní.

Rázcestie

Aby som uspokojil všetky vaše čitateľské preferencie, môžete si vybrať, čomu dávate prednosť a prečítať si len to, čo by ste v komikse radi videli. Je tu pre každého niečo:

 • Mám rád Chucky – choď na kapitolu Detský bábkový kútik
 • Milujem teplých upírov – choď na kapitolu Stmievanie
 • Chcem sex – choď na kapitolu Markýz De Sade
 • Verím, že keď prispejem v Čechách na Greenpeace, chránim veľryby – choď na kapitolu Zachráňte Willyho!
 • Nevzdávam sa nádeje, že tento komiks bude mať raz dôstojný koniec – choď na kapitolu Schody do Neba
 • Komiksy milujem výhradne preto, že obsahujú obrázky – choď na kapitolu Galéria

Detský bábkový kútik

Máte radi bábkové divadlo? Táto kniha vám ponúkne nielen klasické predstavenie, ale aj príjemne hororové konotácie. Do komiksu prikvitla stará zosušená a skrz-naskrz nesympatická starenka, ktorá si vyrába bábky na motúzoch a prostredníctvom nich dokáže vládnuť nad ľuďmi. Byť v moci Ježibaby, ktorá celý čas nerobí nič, len sem-tam utrúsi poznámku typu: „So mnou si nezahrávajte, lebo sa pohrám ja s vami,“ nie je nič príjemné. Po Pullmanovi sa aj druhá, tentoraz nezávislá, hnusácka postava vydarila nad očakávanie. Tom Taylor tak nebude manipulovaný už iba svojim otcom… V tomto smere sa na ďalšie diely Mezi řádky prvý raz teším.

 • To je všetko? Preferujem aj iné záľuby – Choď na kapitolu Rázcestie
 • Stačilo, zhrňme si to – choď na kapitolu Finále

Stmievanie

Nekompromisný bloger Savoy sa v minulosti stal obeťou literárneho upíra. Aké to má následky? Neliterárne. Zabudnite na svetielkujúceho teploša s fixáciou na strnulé dievčence chladnejšie než Snehová kráľovná. Tu ide o ten pocit, kedy sa vám pomaly stráca životná energia a rastie vo vás chuť na krvavé bifteky. Tantrická premena odďaľuje vyvrcholenie niekam do budúcnosti, nuž uvidíme, či sa komiks zvrhne na gorefest.

 • To je všetko? Preferujem aj iné záľuby – Choď na kapitolu Rázcestie
 • Stačilo, zhrňme si to – choď na kapitolu Finále

Markýz De Sade

Počkať, počkať! Hádam ste nečkali, že komiks z krajiny, ktorá odmietla vydať jednu z najnudnejších kníh histórie, Milenec Lady Chatterleyovej od D. H. Lawrencea, pretože bola vraj „nemravná“, nechá hlavného hrdinu vkĺznuť do červenej knižnice! Môžete byť radi, ak narazíte na jednu erotickú scénu na, čo ja viem, štyri knihy. A to v predchádzajúcich troch žiadna nebola… Skrátka, na prasačinky choďte k mäsiarovi, máte väčšiu šancu, že sa nasýtite, než pri čítaní Mezi řádky.

 • To je všetko? Preferujem aj iné záľuby – Choď na kapitolu Rázcestie
 • Stačilo, zhrňme si to – choď na kapitolu Finále

Zachráňte Willyho!

Leviatan, ako už názov napovedá, nás vezme do literárnej ríše, v ktorej hrajú prím veľryby, obrovské monštrá, skrátka, more volá. Tom Taylor sa dostane do niekoľkých sprofanovaných príbehov, ktoré vám určite napadnú aj bez neho. Uvediem iba niekoľko autorov, napr. Biblia (sorry, kolektív autorov), Thomas Hobbes, Tisíc a jedna noc (ďalšie kolektívne dielo), Carlo Collodi alebo hoci  Gottfried August Bürger. Obzvlášť ten posledný ma potešil, pretože jeho Dobrodružstvá baróna Münchhausena (u nás známeho aj ako barón Prášil) mi spríjemňovali detstvo. Carey sa drží známych odkazov, čo je trošku škoda. Uvediem jeden príklad:

Kto by si nepamätal situáciu, kedy sa hrdinovia vylodia na ostrove. Ten je však iba chrbtom veľkej morskej príšery, ktorá, keď na nej napríklad založia oheň, sa ponorí a je po hrdinoch. Zdá sa to byť čistá fantázia, ale predstavte si, že ide o historku, ktorú nájdete aj v „pravdivom“ cestopise Navigatio Sancti Brendanis Abbatis. Ide o manuskript známy z 9. storočia, ktorý popisuje príhody írskeho mnícha sv. Brendana (žil v 6. storočí) a jeho bratov, keď sa plavili po mori. Zrazu pristáli na čiernom ostrove bez porastu, kde založili oheň a ostrov sa pohol. Mnísi žasli, ale sv. Brnadon bol svetaznalý muž, nuž im vysvetlil, že ide o rybu pomenovanú Jasconius, ktorá sa snaží dňom i nocou vsunúť si do tlamy svoj chvost. Nekecám. Aby toho nebolo málo, po siedmych rokoch na nej pristáli opäť, našli svoj kotlík a, poučení od minula, dali si len studenú večeru. Z toho by bola pekná kapitola do komiksu! Beriem, že by to malo menší efekt na čitateľov (hoci by sa napríklad dalo ukázať, ako sa jednotlivé diela ovplyvňujú), ale zasa by šlo o viac, než len bohapusté využívanie kulís z dobrodružných kníh.

 • To je všetko? Preferujem aj iné záľuby – Choď na kapitolu Rázcestie
 • Stačilo, zhrňme si to – choď na kapitolu Finále

Schody do Neba

Radi si zafilozofujete o tom, že veriaci ľudia, prípadne jedinci postihnutí nádejou, sú schopní slepo kráčať ku svetlu, ktoré jednak nevidia, zároveň ho nevidno a vlastne ani neexistuje dôkaz, že by vôbec bolo? Zošit č. 24 série Mezi řádky je presne pre vás. Pokiaľ fandíte Usagimu, Grandville, Myšej hliadke alebo Blacksadovi, o to lepšie. Odmyslite si, že väčšina knihy sa zaoberá Tomom Taylorom a jeho spoločníkmi, vracia sa nasrdený zajac, ktorý plánuje strašnú pomstu na rodine Taylorových. Vnikne do sveta nekonečných schodov, ktorými stúpa dav zvieratiek s vierou, že raz dôjdu na koniec schodiska. Ako ovládnuť ovečky a zneužiť sektu na svoj účel, to sa dozviete práve tu. Osobne radím zajacove vstupy k tomu najlepšiemu, čo komiks zatiaľ ponúkol, azda sa zjaví častejšia ako raz za dve knihy.

 • To je všetko? Preferujem aj iné záľuby – Choď na kapitolu Rázcestie
 • Stačilo, zhrňme si to – choď na kapitolu Finále

Galéria

Príbeh, v ktorom sa s postavami nakladá, akoby niekto ťahal za povrázky a v hre sú knižky, ktoré do deja zapájajú veľryby (často najmä ich vnútornú anatómiu), si vyžaduje citlivý prístup. Ten sa darí docieliť ako skvelej obálkarke Joko Šimizuovej, tak zvieraciemu Alovi Davidsonovi. Hlavný kreslič Peter Gross sa tradične úplne rezignovane prepletá našou realitou, aby v knižných svetoch exceloval (Vince Locke mu v tom podľa titulného listu trošku vypomohol).

 • To je všetko? Preferujem aj iné záľuby – Choď na kapitolu Rázcestie
 • Stačilo, zhrňme si to – choď na kapitolu Finále

Finále

Tom Taylor sa pokúša ovládnuť svoju čarovnú moc a putuje svetom, ktorý v literatúre ovládajú ľudožravé veľryby. Jeho skoky v realitách príjemne dotvára rôznorodá kresba a komu by to nestačilo, môže si zafilozofovať o tom, že cieľ je cesta, to všetko s veriacimi zvieratkami a pragmatickým zajacom. Len, prosím vás, nečakajte, že vám bude všetko jasné. Ako som už spomínal, jasné posolstvo medzi riadkami Carey s tajným spoločenstvom nevyhandloval. Tajne dúfam, že tak nespravil ani s parádnou záporáckou postavou, ktorá sa nám v tejto knihe predstavila. To by nás v budúcnosti nečakalo nič dobré. Aj tak sa na pokračovanie hypnoticky teším, bez ohľadu na to, že jediný medziriadkový odkaz, ktorý táto príjemná séria ponúka, je, že všetko treba spochybňovať.

Knihu si môžete kúpiť v elektronickom obchode vydavateľa, čo je vždy dobrý nápad, nakoľko jeho mecenáši myslia sociálne a ľavičiarsky zľavujú z ceny.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *