Neilův barevný Domeček

by Sebastian Komárek

Sandman 02: Domeček pro panenky (Crew, 2017 – barevné vydání)
Neil Gaiman, Malcolm Jones III, Mike Dringenberg, Chris Bachalo, atd.

Napsat o Neilu Gaimanovi něco, co doposud nebylo napsáno, je poměrně těžkým úkolem. Britská ikona jak komiksu, tak „neobrázkové“ prózy, se u nás i v zahraničí nikoli zapsala, ale rovnou vryla do vědomí i podvědomí čtenářů tak hluboko, že by si bez ní literaturu dovedl představit jen málokdo. Spisovatel, básník, scénárista, modla mladých, oblékajících se do kožených černých kabátů a vojenských bot i uprostřed července. Autor knih pro děti i dospělé, tvůrce série Sandman, kombinující prvky z rozličných mytologií a legend, klasické literatury, komiksu, filmu, hudby. Mohlo by se zdát, že český čtenář má Gaimana přečteného i pozpátku, a tudíž už nemá co objevovat… tedy… dokud onen rozcuchaný Angličan nenapíše něco nového. A přeci to není pravda, neboť nakladatelství Crew se nám rozhodlo nadělit barevné dotisky Sandmana, jehož první do češtiny přeložené svazky byly donedávna dostupné jen v černobílém provedení. Jistě, vždy zde byla možnost zakoupit komiksy v originále, ale je třeba myslet na angličtinou nedisponující spoluobčany, kteří budou nepochybně tvořit drtivou většinu těch, jejichž srdce poskočí radostí při pomyšlení na „pestřejší“ požitek z Pána snů. Ti (a mnozí jiní) si nyní mohou takto vychutnat Domeček pro panenky, druhý díl série, jenž u nás barevně vyšel na konci léta.

Opět, co napsat o knize, jež je u nás známá a dostupná už léta? Příběh samozřejmě pojednává o Morfeovi, Sandmanovi, o Pánu říše snů, který se v prvním díle po dlouhém uvěznění vrátil ke své vládě. Nyní se musí vypořádávat s tím, co se událo v době jeho nepřítomnosti, stejně jako s tím, co se stalo bezprostředně po jeho znovuobjevení. V říši snů se objevil takzvaný „vír“, fenomén schopný zbortit křehké hranice mezi doménami jednotlivých spících, a tím nakonec zničit svět samotný. V našem světě je tento vír zosobněn mladou dívkou, která se s oním faktem bude muset pochopitelně vypořádat a vyrovnat s o něco většími potížemi, než jeden z „Věčných“. Aby toho nebylo málo, z Morfeova království uniklo několik snů i nepříjemných nočních můr… nu, a když se noční můry dostanou do světa smrtelníků, nevěstí to nic dobrého.

Někdy se může zdát, jako kdyby byl Sandman napsán v první řadě pro výše zmíněné „mladé v černém“. Samotný protagonista koneckonců vypadá na to, že se právě chystá na koncert, následovaný půlnoční procházkou po hřbitově. Avšak ti, kteří vědí něco málo o literatuře, historii a všemožných legendách a systémech mýtů, v něm musí nutně vidět mnohem více. Příběhy jako takové jsou samozřejmě rázu mysteriózního-fantasy-hororu-atd-atd., a z velké části se odehrávají ve městech Spojených států nebo Velké Británie, nicméně Neilova zásoba znalostí nám dopřává věci jako odkazy na Geoffreyho Chaucera, Williama Langlanda, Christophera Marlowa, jakožto prvky mytologie severské, keltské, řecké, římské, egyptské, japonské, čínské, atakdále. Jednoduše: čím více toho víte, tím více toho v přítomném komiksu najdete.

Vizuální zpracování pak pochopitelně odráží komiksy a atmosféru devadesátých let, kdy Sandman vycházel, a odpůrci moderního počítačově nakresleného komiksu si skutečně nemusí chystat vidle a pochodně. A co je v tomto případě nejdůležitější, jak už bylo výše zmíněno, český čtenář má nyní poprvé možnost přečíst si Domeček pro panenky nejen česky, ale k tomu i barevně. A to za to pochopitelně stojí.

Ať už tedy angličtinu ovládáte nebo ne, ať už doma máte všechna první česká vydání nebo omnibusy v originále, rozhodně stojí za to si nový Domeček přečíst. I kdyby to mělo být jen proto, abychom se podívali na práci tuzemských editorů, vydavatelů a překladatelů, a jejich schopnosti rozšířit u nás povědomí o součásti kvalitní literatury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *