Něco přichází

by Erik Kriššák

Goon: Místo bolesti a žalu (Comics Centrum, 2017)
Eric Powell

Pojašená komédia skončila. Možno ste si mysleli, že minule šlo len o dajakú odbočku, spestrenie jednotvárne vyznievajúceho nekorektného humoru, aby sa nepovedalo. Figu! Goon zvážnel tak, že by mohol slúžiť ako predloha na obzvlášť pochmúrnu operu. Pokiaľ sa vám to nezdá, prečítajte si hoci nadpis najnovšej knihy, ktorá v češtine vyšla – Místo bolesti a žalu.

Povedzme si to na rovinu, ide o knižku, ktorá dejom priveľmi nehýbe. Väčšinu času sa zaoberá Goonovým splínom, úvahami a rozjímaním nad minulosťou. Vtipy sú prekvapivo nevtipné, hoci nechýbajú hygienické návyky istého Ralpha, obrí transvestita, dokonca v krátkom dovetku Broskvyčka Valentýn zavíta do šou k Oprah, pôsobilo to na mňa skôr ako rutina, že to tam byť musí, než že by v tom bolo srdce. Aby celú náladu podčiarkol, vykreslil autor pomerne veľa celostránkových i dvojstránkových výjavov, slov nie je veľa, skrátka, keď sa melancholicky cíti Goon, mal by sa aj čitateľ.

Do tejto ponurej atmosféry vstupuje niečo desivé. Niečo, čo čitateľ síce spozná, ale zatiaľ mu je jasné iba to, že všetko skončí katastrofou. Za Páterom Monsterom prichádza podivný mystik. Evidentne je to niekto, kto mu nielen naháňa strach, ale mu aj vládne. Ako poznáme Pátera, nie je to práve svätý muž, ide doslova cez mŕtvoly. Jeho radikálna túžba po moci je nezmerateľná, veď oproti nemu aj Le Penová vyzerá ako mierna dáma s vychovaním, ktorá zamdlieva pri predstave, že si jej neter nevezme šál, keď teplota klesne pod 20 stupňov. Preto odvrátená strana blízkovýchodného Gandalfa budí pomerne veľký rešpekt. O to viac, že jeho magické schopnosti ďaleko prevyšujú všetkých navôkol.

Ľudia začnú umierať. Žijúci budú trpieť. Cigánske šamanky dostanú lekciu. A Goon? Ten sa bude musieť vysporiadať s jeho najtemnejším démonom z minulosti. A pripraviť sa na desivú budúcnosť. Našťastie, všetci sme čítali žáner Sword & Sorcery, všakže? Vieme, že Conan sa postaví hoci Toth-Amonovi a odíde po vlastných. Aj Goon je prototyp siláka, ktorý sa nezastaví pred dajakým deduškom v sutane. Akokoľvek mocným. To ma napĺňa nádejou. Zároveň mi je jasné, že to dosť postáv odnesie. Inými slovami, napäto vyzerám ďalší diel.

Neviem, čím to je, ale Goon mi vždy príde, že je prečítaný za päť minút. Jeho knižky sú buď útle alebo existujú v čase meranom na jeden nádych. Ešte sa mi nestalo, že by som si niektorú otvoril a odložil na neskôr. Eric Powell vytvoril vizuálne pútavú, čitateľsky napínavú zmes fantasy, zábavy a krutosti, bez ktorej by bol svet pustejší. Ako vraví v predhovore Joe „Zámek a klíč“ Hill: „Nikdy jsem se necítil tak mizerně nebo na dně, aby mi to pár dílů Goona nedokázalo vyhnat z hlavy.

Tak neváhajte a hajde objednávať za najvýhodnejšiu cenu priamo od vydavateľa!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *