Ne moc, ale přece jen!

by Erik Kriššák

Mezi řádky: Zrození (Crew, 2017)
Mike Carey, Peter Gross, Vince Locke

Poznáte ten pocit, keď musíte pretrpieť polovicu filmu, aby sa v druhej polovici začala neskutočná jazda, ktorá ospravedlní aj to zdĺhavé vytváranie predpokladov na jej užitie si? Komiksová séria Mezi Řádky má zatiaľ rovnakú štruktúru, pričom piata kniha Zrození nás dostáva práve na pomyslenú hranu uprostred diania, kedy sa to začne sypať. Kam? Vidíme.

Mike Carey, scenárista známy svojim pôsobením u samotného pána Pekiel, sa doteraz sústredil na post (našťastie, nešlo o kompost) a meta, pričom mu až tak veľmi nešlo o príbeh. Viac sa zabával s formou (úryvky z médií, snaha o formálne nevšednú stavbu jednotlivých zošitov (za všetky menujem gamebook zo tretej knihy) a neutíchajúcou túžbou ukázať, ako možno citovať kadejakú literatúru pod rúškom dojmu, že to je prefíkane vymyslené). Nie, že by v aktuálnej knihe nepokračoval v hraní sa s formou. Denníky, úryvky z aukčných ponúk, komiksov… Doplnkov je tu viac ako na priemernej modelke na móle, keď predvádza zimnú kolekciu (pri letnej by to nefungovalo). Avšak, predchádzajúce štyri knihy sa motkali a motkali, pričom nič nerozmotkali, takže Careymu evidentne začala dochádzať referenčná knižnica. Z uvedeného dôvodu sa (s)pustil  do retrospektívnych vysvetľovaní, ktoré, povedzme si na rovinu, využíval v jednom kuse. Momentálne sa však stal zázrak a kúštik sme sa pohli. Nie o veľa, ale predsa!

Tom Taylor sa vracia z námorníckej literatúry rovno do centra diania. To znamená, že sa pokúsi vkradnúť do aukčnej siene, kde sa draží pozostatok rodinného majetku. Priemerne vyvinutý ľudský jedinec s dátumom narodenia plus-mínus sto rokov nebude mať problém vytušiť, že nič nepôjde hladko. Babizňa – bábková herečka, Pullman s rukou, ktorou si dobre určite nerobí, tajomná svetovládna sekta, všetci čakajú, až sa hlavný hrdina zjaví a bude nahratý! Lenže, čosi nie je ako doteraz. Tom Taylor začína byť presýtený pasívnej polohy a vo vášnivých scénach začína preberať iniciatívu. Nie veľmi, ale predsa! (viem, to už tu bolo)

Zaujímavá časť deja sa očí okolo zrodu komiksového boomu. Pokiaľ som schopný to posúdiť, Carey si to celé vycucal z prstu (nepátram, z ktorého a komu patril), ale hĺbkové pátranie som nevykonal, takže ak náhodou existovala Miriam Walzerová a tajný spolok jej dielo zničil, tak sa ospravedlňujem.

Ako som už spomenul, dostane sa nám odpovedí. Na rodinné otázky, na to, či je Tom fiktívny, skutočný alebo niečo medzi tým a pod. Netvrdím, že odpovede sú dostatočné, majú však prvý raz punc niečoho, čo čitateľa obohatí, nielen zmätie, aby sa autor vytešoval, jak ho nikto nedokáže prekuknúť. Osobne sa nazdávam, že Carey si dosť vymýšľa za pochodu, síce rutinérsky trúsi stopy, ktoré budú po opätovnom prečítaní zjavné, ale nemám z toho dojem, že to celé rok písal nanečisto a až potom poskytol celok grafikom.

Výtvarnú stránku ovláda stabilne nezaujímavý Peter Gross, ktorému v zhmotnených spomienkach z medzivojnového obdobia vypomohol Vince Locke. Celkovo vizuálna stránka neruší, všetci si už azda zvykli, že je tu do počtu, aby si scenárista mohol svoje traktáty zarámovať komiksovým médiom. Napriek tomu, alebo práve preto, kresba pôsobí dostačujúco a plní presne tú funkciu, ktorú vo Vertigu tomuto prvku stránke zväčša vyhradia. Aby bola.

Čo sa týka nových čitateľov, kniha samostatne neobstojí, na to je Mezi řádky klasická prepletená záležitosť, ktorú treba čítať od začiatku (do konca). Je to však dielo, ktoré tým, čo majú načítané minulé zväzky, dodá chuť na pokračovanie. Tým, čo majú načítané vo všeobecnosti, dodá látku na premýšľanie o odkazoch. Pre tých, čo si užívajú filozofických dumiek nad rolou príbehu v našich životoch a hranicu medzi fatáziou a fikciou vnímajú ako Merkelová Schengen, poskytne štedré dávky bez roboty. Kto by tomu odolal?

Zhrniem to. Schyľuje sa k aktivizácii hlavného hrdinu a môže to byť skvelé. Ak ste Mezi řádky doteraz nečítali, začnite! Ak ste ich čítali a vnímali ste ich rezervovane (ak ja), môžete sa začať tešiť na lepšie zajtrajšky (a teda na rok 2018, kedy vyjdú ďalšie dve knihy). Ak ste zo série nadšení, budete aj naďalej. Nuž, kupujte, v e-shope Crewi je Zrození tradične dostupné so zľavou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *