Nářez vrcholí

by Sebastian Komárek

Kick-Ass 3: Nářez 3 (Crew, 2018)
Mark Millar, John Romita, Jr.

Superhrdinové tak, jak by vypadali v naší realitě, jsou zpět! A s nimi se vrací Kick-Ass, Nářez, aby společně se svými kolegy nakopal nějaké ty zadky, a nařezal nemalému počtu padouchů! Anebo aby oni nařezali jemu? V každém případě si český čtenář může konečně přečíst překlad posledního sebraného svazku komiksu Kick-Ass, ověnčeného pozitivními recenzemi ze stran kritiků i „obyčejných“ fanoušků. Pochlapil se nakonec Dave Lizewski, a stal se z něj nekompromisní „zadky nakopávající“ superhrdina? Zakončili Mark Millar a John Romita, Jr. svou populární sérii se vší létajícími vnitřnostmi ověnčenou slávou? Nu…

Nejpřesnější bude říci, že jak výše zmíněný spisovatel, tak kreslíř zůstali věrni svému teoreticky realistickému pojetí superhrdinského fenoménu. Vprostřed komiksové kultury, stále nejvíce citelné na západě, se tito dva umělci rozhodli vyprávět příběh o mladíkovi, fascinovaném postavami jako jsou Batman či Wolverine, a jeho cestě za uskutečněním svého celoživotního snu – býti skutečným superhrdinou. Jenomže se přesvědčí, že krutá realita je vskutku, ale skutečně krutá, a po nejednom výprasku (při nichž nepřijde o život jen zázrakem) si uvědomí, že džob á la křižák v kápi není pro každého. Tedy, než se setká s Hit-Girl a Big Daddym.

V přítomném svazku nacházíme Hit-Girl uvězněnou v nápravné instituci, a Nářeza v nelehké situaci dočasného velitele zbytku skupiny hrdinů, snažící se přijít na nejlehčí způsob, jak drsnou bojovnici za spravedlnost osvobodit. Nu, a jak musí být každému, kdo četl předchozí díly, jasné, Dave a jeho „kamarádi“ nejsou právě ti nejideálnější adepti na zachránce, a Hit-Girl bude zas a opět nucena vzít věci do svých rukou. A to nemluvíme o mafiánském superbossovi, jenž se rozhodl spojit všechny rodiny na východě USA, a vytvořit tak jakousi „megarodinu“, ovládající většinu území Spojených států, přičemž jednou z překážek, kterou se na počátku oné cesty rozhodne překonat, jsou životní funkce Hit-Girl, Kick-Asse a v podstatě kohokoli, kdo si večer za večerem obléká kostým, a vyráží do ulic bojovat se zločinem. Jednoduše řečeno, věci skutečně eskalují, a naši protagonisté to na konci své „několikasvazkové“ cesty nebudou mít vůbec lehké.

Děj samotný není to jediné, co v komiksu eskaluje. Již po přečtení prvních stránek čtenář vnímá snad až příliš nepříjemný a vtíravý pocit ubohosti a neschopnosti. Ten však není způsoben nekompetencí spisovatele, právě naopak. Millar napsal skupinu mladých lidí, scházejících se na základně Big Daddyho a Hit-Girl tak přesvědčivě, že z toho až běhá mráz po zádech. Jeden si skutečně musí představit skutečné mládežníky, kteří si nad sodovkou vyprávějí o svých nejoblíbenějších pasážích a panelech komiksových stránek, přičemž fantazírují o tom, jaké by to bylo, kdyby ony hrdinské skutky sami prováděli. Což je v podstatě přesně to, co postavy dělají. Když pak přijde „na věc“, na pravou akci, vypadá to zcela jinak. A v konečném důsledku si přiznejme… kdyby se takovíto lidé rozhodli dělat superhrdiny ve skutečnosti, připomínalo by to spíše seanci Dračího doupěte, než cokoli jiného.

Co se vizuálního zpracování týče, zde je nutno říci, že Millarovo eskalování drtivě zastiňuje Romitovu kresbu. Ta je samozřejmě pořád a stále taková, jak vypadala před několika lety (a pravděpodobně tak bude vypadat ještě nějaký ten pátek). Samozřejmě to není chyba kreslíře, a v žádném případě bychom na to neměli pohlížet jako na negativum. Když umělci sedne určitý styl, a osvědčí se jak u fanoušků, tak u kritiků, proč by měl něco měnit? Nač by něco eskaloval? A u mladého Romity to platí dvojnásob, neboť v tomto případě je publikum skutečně rozděleno na dvě téměř znepřátelené půle. Jedni jej zbožňují, druzí nenávidí. Takže se tak či onak vždycky najde někdo, kdo bude na zmíněného talentovaného kreslíře plivat, až mu nebudou stačit sliny.

Ať už se vám však realistické pojetí a klasická Romitova kresba líbí nebo ne, jedno je jisté. Pravděpodobně to nejpodstatnější, o co četbou komiksu Kick-Ass 3 rozhodně nepřijdeme, je zážitek plný akce, násilí, vulgarismů, odkazů na populární kulturu, a v neposlední řadě škodolibé radosti nad absolutním utrpením jiných. Jednoduše Kick-Ass. A tím je, řekl bych, zodpovězena otázka z úvodu: Zakončili Millar s Romitou svůj epos se vší slávou? Vyrovnal se třetí díl předchozím dvěma (a intermezzu s Hit-Girl v hlavní roli)? Stoprocentně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *