Náboženské trable

by Erik Kriššák

Modrá Crew 4: Třetí zákon I-II (Crew, 2017)
Xavier Dorison a Alex Alice

Historické dobrodružstvá patria k srdcovkám azda väčšiny mojich rovesníkov, o generácii našich rodičov nevraviac. Za komunizmu sa skrátka akčné krváky z prehnitého Západu nenosili, nuž sme si museli vystačiť s Winnetouom, Angelikami a prípadne s Tromi mušketiermi. Nečudo, že ak sa dnes zjaví nejaký titul, pokojne komiksový, ktorý na túto dobrodružnú vlnu nadväzuje, som namäkko. Obzvlášť, keď sa k tomu pridá kúštik detektívky, tajomna a pod. Meno ruže je dodnes najlepším románom Umberta Eca, nuž je jeho prítomnosť v akomkoľvek diele vítaná. Napríklad, keď sa jedná o záhadný rukopis, ktorý odkazuje na iný rukopis, takzvaný Tretí zákon. Dielo, ktoré môže otriasť civilizáciou, ako ju poznajú bohabojní ľudia počiatkom 14. storočia. Asi nemusím dodávať, že som práve načal rozprávanie o komikse s názvom – Tretí zákon.

Dej je prostý. Inkvizítor Konrád Markus si dovolí zasiahnuť proti štedrému mecenášovi cirkvi, nuž ho samotného obvinia z herézy a odsúdia na hranicu, kde mu najprv pred očami upália ženu. V nasledujúcom okamihu je proces násilne prerušený a v plameňoch skončí celá súdna sieň. Nakoľko je Markus hlavným hrdinom príbehu, jeho dvadsaťročný status mŕtvoly preruší zlovestná udalosť. Niekto vyvraždí kláštor, kde sa našli zamurované tajuplné zvitky. Zvitky, ktoré stačí začať čítať a už tu máme nával hrôzy, voči ktorému sú filmy Jamesa Wana rozprávkami z kanálu Jim Jam. Starý priateľ navedie Markusa do vyšetrovania, ktoré sa okamžite mení na nočnú moru. A nie je to len kvôli tomu, že sa mu obratom zavesí na krk emancipovaná dievčina Elisabeth, chránenkyňa zmieneného kamaráta.

Kolotoč násilia, putovania, pátrania, objavovania tajných knižných komplexov a exkurzie po stredovekých európskych mestách sa môže začať. Komiks je napínavý v dobrom slova zmysle. Po našej dvojici idú Templári, tajomní vtáčí nájazdníci vyučujúci nadprirodzené sokoliarstvo a Matka Cirkev dtto. S tajomstvom Tretieho zákona sa neradno zahrávať!

Komiks sa tvári, že má rozprávača, ktorým je práve Elisabeth. Vo forme zápiskov (aby sa čitatelia oboznámili so strašnými udalosťami, ktoré sa odohrali… bla, bla, bla, v skriptóriu je zima, kdeže sme to už čítali…) poháňa beztak šprintujúci dej dopredu. A ide jej to zručne. Človek sa ani chvíľku nenudí, cirkevné bahno dodáva vďačnú mieru zanieteného pritakávania celkovej premise, ktorá je inak tuctová. Oceňujem, že nejde o fantasy, mágia je tu zatiaľ skôr tušená a v rámci normy danej jej historickému vnímaniu, než aby bola explicitná. Samozrejmosťou je prítomnosť viacerých historických osôb, za všetky menujem mnícha a inkvizítora Bernarda Guiho.

Kebyže máte chuť na malé porovnanie, tak americký spôsob spracovania historických sprisahaneckých dobrodružstiev je oproti tomu európskemu vskutku úbohý. A teraz nemyslím iba na templárske filmy Nicolasa Cagea. Spomeniete si ešte na staršie čísla časopisu Crew na kvadrát, kde vychádzala podobná cirkevno-tajomná detektívka Rex Mundi? Spomínate si na to nudné utrpenie, kedy sa všetko tvárilo tajuplne a pod maskou nebolo nič, ani len vešiak, na ktorom by visela? Tak Tretí zákon je jeho pravým opakom. Nie je to nadrozmerne akčné, skôr sa to drží v rámci „realizmu“ a pátranie behom pár stránok vždy aj niekam dospeje. Dialógy k niečomu vedú atď. Skrátka, nejde o lacné efekty na úkor deja, ako to vídať v traileroch na, čo ja viem, Justice League. Pokiaľ ide o stredovek a historickú drámu, treba to, hold, nechať na Európanoch.

Modrá Crew ponúka okrem dvoch komiksových albumov aj vďačnú informačnú stránku o autoroch a o budúcom titule, ktorým bude Dlhý John Silver, hurá! Niekoľko strán reklamy na záver neruší. Čo sa týka tých autorov, Xavier Dorison je dnes rešpektovaná hviezda. Tretí zákon je jeho prvotinou z prelomu 90. rokov a nultého desaťročia po Y2K. Na konte má kadečo, od westernov po fantasy, určite o ňom ešte budete počuť. Alex Alice núka klasickú európsku kresbu, ktorá sa do historického prostredia hodí a napríklad usvedčuje J. Erica, výtvarníka Rex Mundi, z absolútnej absencie citu pre žáner, v ktorom sa realizuje.

Vydavateľstvo Crew, zdá sa, konečne našlo spôsob, ako nám servírovať európsky komiks bez toho, aby skrachovalo. Je zábavné sledovať, ako stačí masám naznačiť, že môžu byť snobské, keď zbierajú voľajakú akože edíciu (majstrovské diela európskeho komiksu) alebo  v nich vzbudia dojem, že rozhodujú o obsahu, o ktorom v drvivej väčšine vedia toľko, koľko Trump o umení diplomacie (koncept Modrej Crewi plnej, logicky, nemajstrovských diel zo starého kontinentu). Osobne som tomu rád, pretože historické dobrodružné veci mi sedia a vychádza ich tu minimum.

Tretí zákon je príjemným pokusom o navodenie stredovekej drámy a ja sa teším, čo z neho vypadne v pokračovaní.

Komiks si môžete kúpiť, ako to už býva, so zľavou priamo od vydavateľa v jeho e-shope.

3 komentáře u „Náboženské trable

  1. K tomu Rex Mundi – ono se to fakt pak rozjede a začne to být hodně zajímavé… ale je fakt, že rozjezd moc důrazný nebyl. Zvláště ve spojení s image like kresbou. Ta se pak taky nahradí lepší, jenže to už je pak prd platný.

  2. Nepochybujem, že ste Rex Mundi vybrali na základe kvalifikovaného rozhodnutia. To tajomno s historickým nádychom a mágiou je vďačné. Možno mu fakt uškodilo, že to šlo po kúskoch v dvojmesačnom magazíne. Ktovie. Kebyže je to omnibus, zväčšený, tak je to aktuálne v našich končinách hit, černobylsky odrastené komiksy dnes idú na kilá, jedno, aké. 🙂
    Dobrý komiks sa dobre recenzuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *