Na na na na na na na na… Batwoman!!!

by Sebastian Komárek

Batman Detective Comics 1: Ve stínu netopýrů (BBart, 2018)
James Tynion IV, Eddy Barrows

Na to, jak se „Znovuzrození hrdinů DC“ podepsalo na Batmanovi, takzvaném „Křižákovi v kápi“ a „nejlepším detektivovi na světě“, jsme se podívali před několika týdny. Bruce Wayne z toho nevyšel vůbec špatně (a podle toho, co vše se zatím v amerických sešitech událo, se má tuzemský čtenář v případě jejich vydání vskutku na co těšit), a i když v očích mnoha ona nová série prohrává velice těžký boj se Snyderovým a Capullovým „runem“, Batman stále zůstává jedním z nejlepších titulů pod hlavičkou „DC Universe Rebirth“. Co ale titul, kterým to ve třicátých letech všechno začalo? Copak takový Detective Comics, jehož sedmadvacáté číslo z roku 1939 poprvé světu představilo jednu z nejvíce ikonických postav populární kultury? Jakpak se „znovuzrození“ otisklo na sérii, jež je s Batmanem spojená málem více než titul, nesoucí samotné hrdinovo jméno? A zůstává v ní vůbec Batman hlavním tahounem a protagonistou?

I když mají komiksoví zasvěcenci Detective Comics ve svých srdcích neoddělitelně spojen s postavou Batmana, pravdou a faktem je, že moderní literární požadavky na multikulturalismus a rasovou a genderovou rovnoprávnost se hluboce zavrtaly už i do nejednoho titulu nakladatelství DC, což má na Waynea poměrně negativní dopad. Ve vedoucí pozici ohledně těchto nutností sice stále ještě zůstávají u Marvelu (a to i přes to, že se v poslední době mírní), nicméně tu a tam musejí jít s dobou i u konkurence. Když opomineme celkem zřejmé případy jako je Wonder Woman nebo Batgirl, jedním z nejvíce ukázkových případů je právě Detective Comics, kde byl mnohými oblíbený Batman sesazen z pozice protagonisty, a na jeho místo dosazena Batwoman. Batwoman samotná je poté něco zcela jiného, než by si nezasvěcený mohl myslet. Není jen pouhou ženskou obdobou Batmana. Ve skutečnosti je pravdou pravý opak. Postava Katherine Kane se snaží od Batmana distancovat jak je to jen možné, a právě zde se nejvíce odráží ona moderní hysterie ohledně nezávislosti žen a zesměšňování mužnosti. Nejen že tvůrci považují za důležité v každém sešitu alespoň náznakem zmínit fakt, že je Katherine homosexuálního zaměření, ale při drtivé většině interakcí mezi ní a Brucem Waynem jako by si brali za povinnost jí do dialogu vložit slova vzdoru, jimiž ani jednou neopomene zmínit fakt, že „jeho“ ona poslouchat nebude, není jejím šéfem, a v žádném případě jí nemá co rozkazovat. A to, že se o to Batman ani nesnaží, je zde zřejmě irelevantní.

Příběh prvního svazku „znovuzrozeného“ Detective Comics, nesoucí podtitul Ve stínu netopýrů, nám poté nabízí ještě o něco více diverzity, jelikož se v něm Batman rozhodne dát dohromady skupinu bojovníků se zločinem, sestávající z Red Robina, Orphan a Spoiler (obě ženské hrdinky), Clayface (ano, ten populární Batmanovský padouch), a samozřejmě Batwoman, jež je samozřejmě dosazena do pozice velitelky celého týmu. Důvodem k zorganizování této rozmanité skupiny byl Batmanovi fakt, že se její členové ocitli pod drobnohledem kohosi, kdo si mohl dovolit výjimečně pokročilé a početné špehovací drony. Katherine, která prošla vojenským výcvikem, tedy musí připravit své „kadety“ k boji, aby byli schopni ochránit nejen sebe, ale v případě Batmanovy indispozice i zbytek Gotham City. Na druhou stranu, necháme-li na chvíli být řeči o multikulturalismu a rovnoprávnosti, je třeba říci, že děj má spád a je nabitý akcí, což je u superhrdinských komiksů povětšinou pozitivem. Kdo však u Batmanovských komiksů upřednostňuje horrorovou a detektivní atmosféru, ten se bude muset obrátit někde trošičku jinde. Ve stínu netopýrů je totiž vskutku obrázkový „akčňák“.

Kreslířský společník spisovatele Jamese Tyniona IV je v tomto případě Eddy Barrows, jehož kresba neurazí, ale ani neohromí ani novátorstvím, ani něčím, co by se nějak extrémně lišilo od mnohých moderních komiksových kreslířů. Kdo však nečeká ani Grega Capulla, ani Alexe Rosse nebo Skottieho Younga, ten bude spokojen tak či onak.

Nu, a nakonec by možná bylo vhodné zmínit, že jako u většiny titulů „DC Universe Rebirth“ se jak spisovatel, tak editoři a celé vydavatelství obecně snažili o to, aby byl příběh a komiks samotný vhodný jak pro začínající čtenáře, tak pro ty, kteří Batmana a spol. už nějaký ten pátek znají a čtou. Sečteno a podtrženo, Detective Comics 1: Ve stínu netopýrů je komiks obstojný, dýchající na čtenáře „netopýří“ atmosférou, avšak v dnešní době takový, po kterém by fundamentální příznivec a zastánce Bruce Waynea jako Batmana asi nesáhl na úplně prvním místě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *