Mýty a čarodějnice

by Erik Kriššák

Mýty: Čarodějnice (Crew, 2018)
Bill Willingham, Jim Fern, Mark BuckinghamDavid Lapham

Myslím, že nastala doba, kedy netreba predstavovať  komiksovú sériu Mýty. Aktuálne je na českom trhu už štrnásť kníh, pričom tá posledná – Čarodějnice – sľubuje veľké veci.

Kým sa k nej dostaneme, dovoľte mi malú spomienku na vydavateľskú odnož DC Comics, ktorá Mýty zastrešuje. Značka Vertigo znamenala v deväťdesiatych rokoch minulého storočia etalón kvality komiksov pre dospelých čitateľov. Vydržalo jej to aj v nultých rokoch nového storočia avšak postupne jej rolu prevzali iné vydavateľstvá s Image v čele. V Českej republike vyšlo veľké množstvo toho naj, čo Vertigo sprostredkovalo nielen americkému publiku. Komplety sérií ako Sandman, Y: Poslední z mužů, Transmetropolitan, 100 nábojů, Lucifer a Kazatel (Preacher) sa predávali mizerne, ale vytrvali (najlepšie z toho vyšiel Sandman). Ďalšie tituly skončili bez konca. DMZ, Americký upír, Parchanti alebo Hellblazer by mohli rozprávať. Human Target to skúsil v jednom čísle Crewi na kvadrát a potupne vycúval. Jednorazové momentky typu Knihy magie alebo Černá Orchidej (prípadne poviedky z antológií Flinch) nepočítam, nuž za úspech možno považovať aj postupné vydanie Mooreovho Bažináča. Všimli ste si? V momente, keď sa bavíme o (americkom) komikse pre dospelých, český čitateľ zatvára peňaženku.

Svoje o tom vedia aj tri aktuálne vychádzajúce komiksy mentorované vydavateľstvoim Crew. Áno, ide o Skalpy, Mezi řádkyMýty. Pri prvých dvoch sa blížime do finále, Mýty sú však osem kníh od konca. Napriek tomu verím, že to dajú. Bola by škoda opustiť ich teraz, keď v nich prebieha najlepší príbeh klaďasov vs. pán Temný, strašiak spod postele, zosobnenie nočných obáv, voči ktorým nie je imúnny nikto.

Kniha Čarodějnice obsahuje tri príbehy. V prvom, kreslenom Jimom Fernom, sa dozvieme, čo je zač aktuálny temný záporák a ako sa ho v dávnych dobách podarilo uväzniť. Najrozsiahlejší príbeh – Čarodejnice – má na starosti dvorný výtvarník Mýtov Mark Buckingham. Okrem opatrných snáh zistiť, čo má temný protivník za lubom, sa sústredí na dve nosné príbehové línie. V prvej sa lietajúca opica postaví oslobodenej Babe Jage v rozľahlých priestoroch kancelárií podnikateľského odboru. Znie to možno absurdne, ale lepšiu zábavu Buckingham v Mýtoch ešte nenapísal. Tá druhá línia je zameraná na čarodejnice, ktoré sa chystajú na boj s nepriateľom. Isto vás neprekvapí, že keď je v hre takáto významná politická udalosť, je to zároveň príležitosť na intrigy a boj o moc aj v rámci čarodejníckej komunity. Frau Totenkinder je predsa stará a vetchá babizňa, určite má aj cukrovku, keď bývala v perníkovej chalúpke. V ťažkých časoch to chce novú, mladú, akčnú a nekompromisnú vodkyňu Ozmu. Alebo nie?

Tretí príbeh nás privádza za kráľom Azylu Mucholapom, ktorý musí v roli sudcu spravodlivo rozhodnúť vo veci zdanlivo nemožnej. Kresbu má na starosti David Laphama a oproti predchádzajúcim dvom príbehom pôsobí o niečo slabšie. Našťastie, príbeh na nej nestojí.

Scenárista Bill Willingham je v Mýtoch komfortne usadený, vie, čo robí, nikam sa nenáhli (a teda na finálny súboj s mocným nepriateľom dôjde až v ďalšej knihe) a bravúrne zvláda uriadiť veľké množstvo postáv, o ktoré, povedzme si otvorene, nie je núdza. Willingham jedným z najväčších pohoďákov v brandži. Píše ľahko, vtip dávkuje vkusne a jediné, čo mu chýba, je troška tej temnoty. Nazdávam sa, že keby sa dal dokopy s Mignolom, dokázali by tí dvaja napísať niečo neskutočné!

Nech je ako chce, Mýty sú super a Čarodějnice sú jednou z najlepších kníh série. Na ďalšiu knihu sa teším viac ako na to, že niekto konečne odkrágľuje letný čas a to už je čo povedať!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *