Mysterius – tak trochu jiný mág

by Marek „Keram“ Barányi

Mysterius: The Unfathomable (2009)

Pokiaľ ide o mágov v komiksových sériách, tak väčšinou ide o spoločensky prijateľné a niekedy aj atraktívne osoby. Medzi ne patria napríklad Dr. Strange, John Constantine, Zatanna a Scarlet Witch. Ale čo tí ostatní mágovia, ktorí nie sú ani atraktívni, ani obľúbení, ani veľmi schopní v tom, čo robia? Dostane sa niekedy aj na nich? A ak áno, bude to stáť vôbec za to? Odpoveďou je áno a áno.

Mysterius je, ako už bolo spomenuté, mág. Ale nie je to žiadny mág, ktorého mágia zaujíma, alebo ju rád praktikuje. Pre neho je mágia iba obyčajnou súčasťou každodenného života. Asi ako ranná stolica, alebo smradľavé ponožky. A nie je to ani mág, ktorého by mali ľudia radi. Je to parchant, ale bez Constantineovskej zbastardelosti. S Mysteriusom sa prvýkrát stretávame počas seansy v dome patriacemu istému boháčovi, ktorý by sa veľmi rád porozprával so svojou drahou a veľmi mŕtvou matkou. Okrem ostatných snobských hostí sa seansy zúčastnili superskeptik John Darby, ktorý chce dokázať že Mysterius je podvodník a Ella, reportérka pracujúca pre bulvárny plátok. Určite netreba hovoriť, že ak sa takej seansy zúčastní skeptik, ktorý nevie na minútu držať hubu a poruší každé pravidlo dané mágom, tak sa to pre niekoho neskončí práve najlepšie. Jedinou dobrou vecou na celej udalosti bol fakt, že Ella má veľkú šancu stať sa novou asistentkou nášho mága. A práve vďaka nej pomaly začíname prenikať do Mysteriusovho sveta a jeho metód ako vychádzať s okolitým svetom.

Túto sériu vydavateľstva Wildstorm píše Jeff Parker, ktorý je známy hlavne ako autor sérií „Agents of Atlas“ a „X-Men: First Class“ vydavateľstva Marvel Comics. O výbornú cartoonovú kresbu sa postaral Tom Fowler. Že vám to meno nič nehovorí? Čo takhle MAD magazine? Už viete ktorá bije? Tom Fowler je jeden z kresličov ktorého práce boli uverejnené v tejto šialenej publikácii. Neskôr síce pracoval aj na sérii „Green Arrow“, ale jeho kresebný štýl sa k superhrdinom veľmi nehodí. Jeho kresba sa skôr hodí k sériám, ktoré sa netvária príliš vážne a ide v nich hlavne o zábavu. Ľudia v jeho podaní majú veľké nosy, tenké zápästia, veľké nohy, pivné pupky, tenké drieky a kozy, za ktoré by sa nemusela hanbiť ani Katie Price. 

Ak máte radi mágiu, tak je táto séria pre vás. Ak ste skeptik, tak sa na to vykašlite. Nestojí vám to za tie nervy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Keram. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *