Myšičko, myš…

by Petra A. Kulagová

Myší hlídka: Zima 1152 (Comics Centrum, 2016)
David Petersen

Je to tady. Dny si vedle sebe sedají jako vlaštovky na drát a stejně jako ty vlaštovky odlétají do dáli. Čas plyne. Měsíc k měsíci se navléká jako korálek ke korálku a roční období si předávají dveře. Léto je to tam, podzim už je taky dávno za horizontem a jeho pozdní fáze nám už stihla přinést první sněhovou nadílku. Zima je tady. Ale naštěstí letos nepřišla sama, tentokrát s sebou zima vzala i Zimu. Zimu 1152.

20161129_133154

Vydavatelství Comics Centrum půl roku po první knize vypustilo do českého čtenářského éteru druhý svazek Myší hlídky. Světový fenomén, který sbírá jednoho Eisnera za druhým, na který se ze zahraničí linou jen superlativy a názory, že tento epický příběh cílený na dětského čtenáře si v ničem nezadá s kultovním Pánem prstenů.  Jak na tom ve skutečnosti Myší hlídka je? Jde jen o nafouklou reklamní bublinu anebo se skutečně jedná o perlu mezi písečnými zrníčky dětského komiksu?

První kniha skončila ve chvíli, kdy Myší hlídka potlačila pokus o politický puč. Gvendolína, vůdkyně Myší hlídky obhájila svou pozici, vůdce vzpoury byl vyhoštěn za hranice myších teritorií, ale následky potíží, které rebel Půlnoc nadrobil, teprve vyplouvají na povrch…

20161129_152417_20161129155730169

V životě lesní zvířeny je cyklický běh času důležitý jako máloco jiného. Dnešní drobotina už takové věci vůbec nevnímá, ale střídání ročních období a práce spojené s tímto plynutím času byly nejdůležitější náplní každodenního bytí každého jednoho člověka. Pro člověka moderního urbanistického je střídání období jen důvodem kupovat teplé oblečení/ klimatizaci/ zájezd k moři/ permanentku na svah. Ale pro člověka, který má co do činění se zemědělstvím dnes i kdysi, je střídání ročních období alfou a omegou všeho a práce s konkrétními obdobími spojené nejsou jen nahodile určenými úkony, ale zákonitými nezbytnostmi, které jsou schopny přispět k plynulému přechodu z jednoho období do druhého. A u zvířat je to ještě tisíckrát důležitější. Člověk se skrze dodržování těchto úkonů “pouze” uživí, zatímco malí chlupáči díky nim přežívají.

20161129_151835

Půlnocova vzpoura přišla v nejhorší možný čas; podzim je doba sběru a místo toho, aby se Myší hlídka soustředila na shromažďování zásob na dlouhou a krutou zimu, byla ze svých životně důležitých úkolů vytržena a přinucena bojovat o bytí velmi aktuální. A následky jsou nedozírné. Nejen, že Gvendolína je nucena svolat nouzové zasedání představených myších měst, aby se znovu upevnily vztahy a loajalita, ale Opevněné hůrce také začaly velmi brzy docházet zásoby a to zima teprve začala…

V druhé knize se opět setkáváme s našimi starými známými myšketýry Strašem, Borisem a Justýnem, kterým dělají doprovod ještě Sarika a starý bojovník, legendami opředený myšák Čakan aka Černá sekera. Celá tato skupina byla pověřena matronou Hlídky, aby doručila zprávu o chystaném setkání do Smrkové chýše a zpět zase přinesla léčivé lektvary, bez kterých se myši neobejdou.

20161129_151811

„Pff, dětský komiks,“ jako bych vás slyšela. Příběhová linka klasická: doručit věc z bodu A do bodu B a zpět. Zívačka. Jenomže ve světě myší perspektivy není nic úplně jednoduché a navíc, když k cestě z B do A připočtete nepřítele S, okolnost D a celé to zasypete závějemi sněhu, je jasné, že to vůbec nepůjde hladce.

Jak nás první kniha protáhla Petersonovou vizí myšího světa jen tak povrchně a ukázala nám hlavně jeho roztomilou, úsměvnou stránku s nějakými těmi náznaky a narážkami v pozadí, druhá kniha už se pod hladinu tohohle sametového světa noří bez skrupulí a zaváhání. Ukazuje nám, co všechno se skrývá na odvrácené straně toho světa růžových čumáčků a oček lesklých jako onyxové perličky. 

20161129_152110_20161129160449378

Kdesi pod povrchem stále ještě bují dozvuky vzpoury. V jemných narážkách i přímějších náznacích vychází najevo, že i vztahy mezi jednotlivými druhy zvířat nejsou tak poetické, jak by se mohlo zdát a hlavně – Hlídkař nehlídkař – každá myš je tam kdesi uvnitř stále jen malý hlodaveček se svými sny a touhami, které pouhá služba vyššímu dobru prostě nemá šanci uspokojit. V druhé knize Petersen odkrývá, co se skrývá v každé jedné myši a noří se hlouběji do svých postav. Buduje jim podrobnější charaktery a osobnosti, díky nimž si je nejen lépe zapamatujete, ale hlavně si je zamilujete a snáz s nimi budete prožívat jejich putování.

20161129_152050_20161129160601703

David Petersen druhou knihou plynule navazuje na první díl a proto je bezpodmínečně nutné, abyste při četbě postupovali chronologicky, ale určitě to za to stojí. Co do formální stránky zůstává vše tak, jak jsme na to zvyklí z první knihy: pevná vazba, příjemný čtvercový formát a hypnoticky podmanivá kresba doplněná dokonale atmosférickou barevností. Jako v předchozím díle, i zde Petersen rozšiřuje informace o myším univerzu skrz texty mezi kapitolami a doplňkový materiál na konci knihy. Kantůrkův překlad i zde nemalým dílem přispívá k pozitivnímu zážitku z četby a k celkové malebnosti příběhu.

Myší hlídka určitě není kniha pro každého, pořád je to primárně dětská kniha. Asi ne každý se dokáže vžít do toho fantastického mikrosvěta velkých činů, který se schovává za nádhernou kresbu. K četbě Myší hlídky potřebujete najít vaše vnitřní dítě a musíte přistoupit na tu ryzí fantazii a pohádkové ladění. Ovšem máte-li doma většího či menšího potomka, je pro vás Hlídka povinností. Ať už zvládne četbu sám anebo si budete listovat bok po boku, ani jeden tím trpět určitě nebude.

20161129_152402_20161129155956465

Z první knihy je vždycky takové obtížné soudit, kam bude celá série směřovat, ale po přečtení té druhé mám z pokračování více než dobrý pocit a i když už mi dávno není jedenáct, stále si pamatuju, jak by mé dětské srdéčko bilo pro ty malé tvorečky v kápích a proto někde uvnitř hoří malinká jiskřička zvědavosti, co všechno ještě přijde.

Máte-li doma dítko, myslete na to, že Vánoce jsou za dveřmi a není lepšího daru, než voňavá knížka, se kterou je radost zavrtat se pod deku. Třeba vás to taky chytne víc, než jste ochotni si připustit.

20161108_220724

Chcete-li si zahrát na Ježíška anebo si jen rozšířit knihovnu o krásnou oddechovou lahůdku, můžete se obrátit přímo na e-shop vydavatele.