Multi-kulti realita

by Erik Kriššák

Netvora: Probuzení (Crew, 2018)
Marjorie Liu, Sana Takeda

Keď som sa pred pár rokmi dozvedel, že Image chystá nový komiksový titul Monstress (Netvora), v momente som podľahol čačanej obálke balansujúcej na hranici gýča a prirodzeného ľúbenia sa. Šlo o ďalší evidentný titul z kategórie – to v Čechách nikdy nevydajú. Vek je mrcha, zrak sa mi očividne zhoršuje a evidentné trendy sa začínajú boriť. Kde sú tie sľubované istoty? Nič to! Aspoň si môžu Netvoru prečítať aj tí, čo si s angličtinou netykajú.

Svojho času som nadšene písal ako o tejto, tak nasledujúcej knihe. Tretia sa chystá v letnej sezóne, nuž vydavateľstvo Crew veľmi rýchlo dobehne americký trh. Kebyže chcete čítať podrobné oslavné state na knihu Probuzení, pokojne si kliknite na odkaz na článok Bacha na jednoruké ženštiny!, nebudem sa opakovať. Aspoň stručne:

V ríši čistej fantázie strihnutej akýmsi steampunkom si vedľa seba nažívajú tri inteligentné rasy. Ľudia, Arkanici a viacchvosté mačky. V uvedenom poradí sa ich rysy menia na neľudské. Medzi ľuďmi a Arkanikmi to vrie odnepamäti, pretože jednak tí druhí nie sú čistá rasa (majú rôzne zvieracie črty) a tiež sa z ich útrob dá v okamihu smrti separovať vzácna látka lilium, ktorá je nesmierne žiadaná ľudskými kúzelníkmi. Aktuálne je mier, ale v praxi to znamená, že každý Arkanik, ktorý vlezie na územie čistej rasy, padne do zajatia a stane sa otrokom. Okrem toho sa vo vzduchu zjavujú siluety starých bohov, veľkých až po oblaky. Údajne sa chcú vrátiť späť do ľudskej roviny existencie a až sa tak stane, biblický koniec sveta bude popri ich činoch vyzerať ako televízna inscenácia niekdajšej Československej televízie z hlbín socializmu. Čo sa týka deja, sledujeme osud Maiky Polvlčice, arkanického dievčaťa, ktoré nemá ľavú ruku, ale zato v nej driem tajomná a desivá kúzelná moc. Nepamätá si svoju minulosť, ale to jej nebráni ísť za svojou pomstou.

Komiks má na svedomí čisto ženské duo autoriek. Marjorie Liu a Sana Takeda si ma získali (nemyslím z fotiek)! Pomôžem si svojimi vlastnými slovami:

Preniesť do západného sveta japonskú atmosféru im síce nenapadlo ako prvým, ale zato im to vyšlo! Monstress má v sebe neskutočnú dávku vizuálnej vyčačkanosti, čomu napomáha príjemný coloring a mangoidná kresba prostá takých tých odľahčených zjednodušených strelených kresbičiek určených pre potreby infantilného smiechu. V tomto komikse sa moc nesmeje.

V tomto komikse sa krváca, končatiny lietajú vzduchom, každú chvíľu niečo vybuchne, hlavná hrdinka Maika nepohrdne hoci kanibalizmom, skrátka, pod nánosom rozprávkovej kresby číha na naivného čitateľa nejedno nebezpečenstvo. Aj preto by som toto dielo nedal čítať omladine predškolského veku. Až na výnimky sú všetky postavy ženy.

Budem sa opäť opakovať, tento komiks vo mne vyvoláva pocity, ktoré som dávno-pradávno zažíval s anime Inuyasha. Už dva roky je pre mňa najobľúbenejším produktom od Image. Preto som nesmierne rád, že sa vydavateľstvo Crew pochlapilo a naservírovalo ho tuzemským komiksovým fanúšikom. Prevedenie je tradične crewácke, a teda dostanete solídny paperback. Prekladateľ tradične počeštil niektoré mená, ale dá sa to zniesť. Netvora mi najprv bila do očí (lebo zvyk – MONSTRESS), ale napokon som si ten názov celkom obľúbil. Slovo monštrum je síce vizuálne bližšie originálu, stráca však pohlavný rozmer. V niektorých bublinách je toľko textu, že sa do nich ledva vprace, miestami to vyzerá až nemotorne, našťastie, nič nevytieklo poza vytýčené hranice.

Takže, vážení, Netvora je odpoveďou pre všetkých tých, čo by radi skúsili nejakú tú mangu, ale lezie im na nervy obrátené čítanie sprava doľava, čiernobiela kresba a podivné kultúrne odlišnosti a prejavy. Netvora je produkt západnej civilizácie. Lepší len tak nenájdete!

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *