Můj temný princ

by Erik Kriššák

Batman: Můj temný princ (Crew, 2018)
Enrico Marini

Batman je ikona. A to taká, že ju netreba predstavovať. Je tu s nami plus-mínus storočie, dostal sa do kníh, počítačových hier, filmov, dokonca do galérií. Nečudo, že sa mu radi venujú umelci rôznorodého pôvodu i zamerania. Však kto by si nechcel vyskúšať prispieť k legende svojou troškou? Správne, každý ho chce. Na hranie. Zväčša, dúfajme, vo všetkej počestnosti. A tak došiel rad aj na Enrica Mariniho. Výsledkom je samostatný príbeh mimo akéhokoľvek kontinua Batman: Můj temný princ.

Enrico Marini je taliansky hviezdny výtvarník, ktorému čosi vyšlo i v Čechách. Presne štyri knihy zo série Gypsy. BB/art si s ním evidentne nabehol, nuž s ním rýchlo skoncoval. Crew ho má evidentne rada tiež, do hlasovania k Modrej Crewi nasadila jeho Rapaces (Dravci), opäť beznádejne. Ale minulý rok sa Marini dohodol s DC Comics a tí mu dovolili vydať svojho Batmana. Tu už v Crewi neváhali, vykašľali sa na hlasovanie a poď ho do čitateľov rovno samostatnou knihou v pevnej väzbe.

Kniha obsahuje príbeh, v ktorom na seba narazia ikonickí protivníci Batman a Joker. Catwoman je do počtu, tak ju nespomínam. Vinou osudu je Joker prinútený využiť Bruca Wayna, aby pre neho čosi spravil. Wayne má svojich problémov dosť, voľajaká čašníčka ho verejne obvinila, že jej pred rokmi spravil decko a mal by na svoju dcérenku cálovať obnosy, z ktorých by sa zatočila vlastná hlava aj tomu, čo ňou zháňa peniaze na politiku. Nakoľko komiks začína záberom na unesené dievčatko, je vám asi jasné, akú páku Joker použije. Dodám už len toľko, že príbeh drží pokope, je vcelku temný a na záver prináša aj celkom milý zvrat.

Čo sa týka vizuálnej stránky, komiks je pekný na pohľad. Farby ihrajú v oku, všetko je prehľadné a dostatočne dynamické i pútavé, takže bežný komiksový priaznivec, ktorý odmieta akékoľvek umelecké experimenty, si príde na svoje. Mužské tváre sú jemne zženštilé, taký Wayne miestami vyzerá, akoby ho kreslil nebohý Michael Turner.

Ruka v ruke s kresbou kráča aj prevedenie knižky. Na „omak“ je hladká, papier kvalitný, bol by v tom čert, aby z nej nebol hit! Ešte je aj o chlp väčšia, než klasické americké knihy, čo isto ocenia nielen dámy, ale i tí, pre ktorých na veľkosti záleží. Můj temný princ nadchne ako priaznivcov Batmana, tak mainstreamu a asi sa bude zaliečať i tým, čo prisahajú na európsky komiks. Čo viac si priať?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *