Mrtvoly všude kam se podíváš

 

Jarné slnko svieti za obločnicami a my môžeme opäť listovať v nekonečnej sérii Živí mrtví. Dvadsiata ôsma kniha s fatalistickým názvom Neodvratný osud prináša záplavu zombie obyvateľov nespokojných so stavom vecí verejných v Rickovej malej utópii. Hádajte, kto sa utopí!

V dnešnej dobe živých mŕtvych pripútaných k obrazovkám telefónov, podov, padov, tabletov, obrazoviek, plátien a pod. je predstava sveta, v ktorom ľudia vlastnoručne hospodária, lovia a vyrábajú predmety potrebné na prežitie, nepochybne lákavá. Až tak, že vyhľadávajú vizuálne zážitky, ktoré by im pomohli prežiť revolučnú apokalypsu, ktorá by im dala nový zmysel života. Samozrejme, väčšina z nás sa nevychytí, nekúpi gumáky, rýľ a motyku a nezačne montovať vlastný generátor podľa schémy z časopisu Technik.  Nie, nie! Radšej schmatneme knihu o svete, kde mŕtvoly nepredstavujú biznis pohrebákov, ale hrozbu.

Živí mrtví sú tu s nami už pekných pár rokov, a preto netreba siahodlho opisovať, čo sa stalo, prečo, kto je kto a ani, že z väčšiny bude časom nikto. V podstate tu máme tri typy prežívajúcich. Rick a jeho najbližší, hromada komparzu a Negan. Zomrieť môže každý, dokonca dvakrát. Takmer v každej knihe sa tak deje, nuž ma ospravedlňte, že som voči tomuto, v realite krutému, javu absolútne necitlivý. Nie tak Kirkman, scenárista so zmyslom pre nevhodné dojenie emócií tam, kde žiadnych nieto. Za celú doterajšiu históriu komiksu sa nestalo, že by vstúpil do deja poznámkou o tom, ako trpel, kým zabíjal toho alebo tú. Až doteraz. Evidentne už ani sám neverí, že sa jeho čitatelia chytia sami od seba. A tak im musí, po vzore aplaudovania v televíznych štúdiách, ukázať, že – aha, teraz je ten okamih, kedy máte byť dojatí! Verím, že mnohým čitateľom to pomohlo, prišlo mi to veľmi okaté a kontraproduktívne. Čo už.

Aký je kontext, pýtate sa? Ako vždy. Hromada nemŕtvych sa valí na obydlia a ľudia sa ich pokúšajú zlikvidovať. Do toho sa vždy nájde pár blbcov, čo volia ví-ťaz-ných kandidátov v slovenských prezidentských voľbách, ktorí sa začnú hašteriť navzájom a nechýba ani mravokárna debata s Neganom v hlavnej role. Skrátka, čo od tohto komiksu očakávate, to dostanete.

Pokiaľ sa neviete dočkať, kedy sa konečne Negan a Rick dostanú do situácie, v ktorej si pôjdu po krku, táto kniha vám napovie, ako to bude vyzerať. Pokiaľ vám (ako mne) chýbali zástupy oživených mrcín, na ktoré si posledných pár kníh málokedy čo i len spomenuli, čakanie skončilo! V prípade, že sa vám zdalo, že ľudia sa správajú ako mentálne zaostalí vedúci členovia národnej strany ľubovoľnej stredoeurópskej krajiny, tu nastáva zmena k lepšiemu. Takže, pokiaľ ste článok dočítali až sem, je načase vypnúť obrazovku a hajde čítať papierových Živích mrtvích: Neodvratný osud. Budete sa cítiť ako analógový Rick. A ktovie? Možno prídete na to, že je to fajn pocit. Zombie na vás!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *