Mohou nemrtví doufat v nový začátek?

by Erik Kriššák

Živí mrtví: Nový začátek (Crew, 2017)
Robert Kirkman, Charlie Adlard

Pred cca ôsmimi rokmi sa v Čechách ukázala prvá kniha fenoménu, ktorý opantal ako komiksovú verejnosť, tak televíziu, a v podstate aj počítačové hry. Šlo o Živých mŕtvych, komiks z pera Roberta Kirkmana a ďalších kresliacich potrieb Tonyho Moorea, ktorého prakticky okamžite nahradil Charlie Adlard. Z epizódneho nápadu sa postupom času stala nekonečná sága. Aktuálne je k dispozícii dvadsiata druhá kniha s príznačným názvom – Nový začátek.

Na obale knihy sa skvie nenápadná bublina – Ideální start pro nové čtenáře – nebojte sa, neznamená to, že starí čitatelia prídu skrátka. Komiks sa už niekoľko rokov potáca v beznádejnom bludnom kruhu, ktorý končí Ragnarokom, aby sa celý cyklus opakoval stále dookola. Nemŕtvych tak oživili skôr vzácne vydarené postavy s Neganom v čele. Potom, čo sa vyčerpal aj on, ostala pálčivá otázka – kto ho tromfne?

Odpoveď znie – nikto. Veru tak, Kirkman urobil čosi, čo v podstate odmietol v úvodníku prvej knihy – NIKDY sa nebudeme musieť pýtať, čo by sa Rickovi asi prihodilo potom, pretože toho budeme svedkami… Ak náhodou kuknete na zadnú stranu obalu, dozviete sa, že od minulej knihy uplynuli dva roky. Čo by sa mu prihodilo o rok? Ktovie.

Mimo zúfalo predvídateľných vyvražďovačiek sa autorovi tohto komiksu nedarilo ustáť žiaden zmysluplný zvrat. Väčšina jeho pokusov bola buď smiešna alebo, čo je horšie, trápna. Ku cti mu slúži, že sa nevzdáva a prichádza s klasickou fintou reverzného inžinierstva. Os – Rick príde – báda, čo nesedí – koná a padla – je postavená na hlavu. Skupinka prežívajúcich zúfalcov príde do Rickovho kráľovstva (zdanlivá utópia) – báda, čo nesedí – začne konať. A je to prekvapivo zábavné. Chápem, že barlička s dvojročným posunom bola vďačná. Takto ani my, čitatelia, netušíme, či sa za tie dva roky nestalo čosi nekalé. Občasné náznaky (tu chýbajúca postava, tam zmienka, že dačo sa predsa len stalo) vzbudzujú zvedavosť. Obyčajné životy okolitého komparzu majú v sebe tiež čosi chytľavé, po dlhom-predlhom čase nevyznievajú plytko. A aby toho nebolo málo, vietor prináša šepot. Pochodujúce hordy zombií tak opäť (hurá) prinášajú pocit hororu. Už to nie je len otravný hmyz, čo sa v komikse zjavuje len preto, aby sa dalo ukázať, že živí protagonisti občas použijú repelent. Záver knihy veští, že sa Kirkmanovi podarilo vymyslieť vcelku nepríjemnú hrozbu, ktorá mu vystačí niekoľko ďalších kníh.

A preto sa nebojte Nový začiatok skúsiť. Pokiaľ ste o Živých mŕtvych ešte nezakopli, dá sa v pohode naskočiť do rozbiehajúceho sa vlaku. Ak ich sledujete pravidelne, je tu jeden z tých podarenejších dielov.

So zľavou si knihu zakúpite priamo u vydavateľa.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *