Mladí Titáni válí

by Erik Kriššák

Mladí Titáni do toho! 1: Párty, párty! (Crew, 2018)
Sholly Fisch, Amy Wolframová, Merrill Hagan, Ricardo Sanchez, Jorge Corona, Ben Bates, Chris Gugliotti, Lea Hernandezová

Mladí Titáni, superhrdinský tím pubertálnych jedincov, ktorí by radi páchali dobro, pokiaľ im to, samozrejme, dovolí čas vyhradený na zábavu. Robin, Cyborg, Beast Boy, Starfire a Raven. Deti pre deti. Veková hranica 7+. Inými slovami, je tu prvá kniha z edície Crew Kids – Mladí Titáni do toho!

V českom prekladovom komikse sa tento tím zatiaľ priveľmi neukazoval, deti ho môžu poznať z dvoch animákov (Liga spravedlivých vs. Mladí Titáni, Jidášova smlouva), táto kniha cieli na fanúšikov animovaného seriálu (ktorý som nevidel).

Komiks je nakreslený „cartoonovejšie“ než väčšina produkcie na Cartoon Network. Osobne ma tento štýl vizuálu neberie, ale musím mu nechať, že sa k infantilnej nálade hodí. Kniha obsahuje 12 krátkych príbehov, ktoré vyšli online a tiež zozbierané do šiestich zošitov. Cieľom je čistá zábava bez akýchkoľvek vedľajších úmyslov a tomu sú prispôsobené všetky skeče. Miestami sú až absurdné (vražedná pizza, hra videohry „naživo“), často však chutne parodujú vážny DC svet (nevolajte Batmanovi, Robin sa snaží prekonať zvyšok skupiny obdarenej superschopnosťami, predstierajme, že sme v budúcnosti) a niekedy je to skrátka detská reflexia reality o pieskovisku (stávka pri golfe). Niektoré situácie ma úprimne rozosmiali (Captain Cold vs Titáni: „Kámo, ty môžeš takto mraziť ľudí?“, „*No… asi hej. Flash sa mojim strelám obvykle vyhne. Je, ehm, riadne rýchly.“). Najlepší skeč je nepochybne ten s telefonátmi a Batmanom, ten nemá chybu!

Aby som sa, v záujme takzvanej objektivity, nedal strhnúť prirodzenou infantilnosťou, ktorou oplývam v miere hraničiacej s nekonečnom, strčil som komiks do rúk mojich dcér. Predsa len je to knižka pre ne. A viete čo? Boli nadšené! Je síce pravda, že milujú obidva zmienené animované filmy, a tak sa na ďalšie dobrodružstvá Raven, Beast Boya a spol. tešili v predstihu, podstatné je, že ich to nesklamalo, naopak. Ani to nestihli dočítať a už sa pýtali, kedy bude pokračovanie.

Na obálke sa otŕča na obdiv slogan – Znáte z TV. Na zadnej strane sa zasa dočítate, že „Na tomto komiksu se podíleli takoví borci jak Sholly Fisch, Lea Hernandezová, Amy Wolframová, Jorge Corona, Ben Bates…“ Nuž, úprimne, sú to takí „borci“, že im u nás prakticky nič nevyšlo a ani nie sú pravidelne adorovaní na komiksových fórach. Keď si ich troška „zlustrujete“, rýchlo prídete na to, že väčšina z nich sa v podstate zameriava na rôzne detské série, buď televízne (Scooby Doo) alebo počítačové (Sonic). Inými slovami, na robote majú komerčnú podporu úspešných produktov prostredníctvom komiksových výplachov detskej duše.

Napriek jasnému biznis plánu sa dielo vydarilo. Vtipný komiks pre deti, ktorý však občas prekvapí vydarenou paródiou aj dospelých, ktorým humor nespôsobuje vyrážky (inými slovami, klasickí komiksoví fanúšikovia pseudo-dospelej temnoty naozaj nie sú cieľovka), to sú detskí Mladí Titáni a ja kričím s nimi: „Párty. Párty!“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *