Minulost se mění v čase

by Mortdecai Blackwood

Chrononauts (Image, 2015)

Pravdepodobne nikdy nebude existoť vzrušujúcejšia téma ako cestovanie v čase. Možnosť nahliadnuť do časov, o ktorých sme sa ako malí učili v škole, čítali v knihách a časopisoch a predstavovali si ich vo svojich hlavách. Momenty, ktoré tvoria históriu, ako ju poznáme. Kto by odmietol nahliadnuť, ak by sa mu naskytla príležitosť? Presne myšlienkou cestovania v čase sa zaoberá Mark Millar v komikse Chrononauts. Škótsky spisovateľ, ktorý písal hádam pre každé známe vydavateľstvo a spolupracoval na všetkých známych či menej známych sériách, je známy kvalitou svojich príbehov. Ultimates, Old Man Logan, 1985, Ultimate X-Men a Fantastic Four, Kick-Ass, Wanted atď… Jeho zoznam je doslova „dychberúci“. Tam, kde americkí spisovatelia strácajú šťavu, prichádzajú džentlmeni z ostrovov ako on a Moore.

Chrononauts_vol1-1

Celý príbeh začína podivuhodnými archeologickými nálezmi po celom svete. Nikto si nevie vysvetliť, ako sa napríklad v prehistorickej svätyni v Turecku, ktorej vek je odhadovaný minimálne na šesť tisíc rokov, objavila zaparkovaná stíhačka, ktorá zmizla ešte v sedemdesiatych rokoch nášho storočia. To utvrdzuje jedného z dvoch hlavných hrdinov, doktora Corbina Quinna, chorobného workoholika, ktorého pracovný zápal ho stál rodinu, že cestovanie v čase je možné. Po desiatich rokoch, ktoré venoval svojmu projektu, je vypustená prvá sonda, ktorá prenáša v priamom prenose bitku pri Gettysburgu, ktorá vlastne rozhodla americkú vojnu za nezávislosť. Úspech znamená zelenú pre ľudskú posádku, ktorá sa má vydať na svoju prvú cestu o 18 mesiacov neskôr. Sekundovať by mu pri nej mal ďalší vedec, jeho najlepší priateľ a nepoučiteľný záletník Danny Reilly. Na rozdiel od iných fiktívnych cestovateľov, ktorých poznáme z románov a filmov, nepotrebujú žiaden veľký stroj, bránu, či auto. Quinn totiž zostrojil akési chrono-obleky, ktorých batéria na jedno nabitie vydrží až sto rokov. Nielen, že je to praktické, čo sa týka pohybu a rýchlosti, dokonca si môže so sebou v čase vziať, čo sa mu zachce a nemusí tak skončiť na ulici, či v prehistorickej džungli s holou riťou ako Kyle Reese z Terminátora.

Chrononauts_01

Všetko sa však zamotá už pri prvom „časovýsadku“, keď počas anomálie Quinn stroskotá kdesi v tramtárii v 16. storočí. Po prvotnom šoku sa ho Danny vydáva zachrániť ako najkvalifikovanejší človek na túto prácu, pričom sa ocitne v strede práve prebiehajúceho boja. Zdá sa mu, že sníva, keď na vlastné oči vidí, ako v časoch, keď ešte v Európe nepoznali ani len splachovací záchod, či ceruzku, si tu títo „dreváci“ pilotujú helikoptéry a strieľajú z guľometov. Potom, čo je zložený k zemi generálom víťaznej armády, sa ocitá v jednom z najstarších obývaných miest strednej Ázie, v Samarkande. O čo väčší je však jeho úžas, keď zistí, že jeho vládcom je práve Quinn. Ten potom, čo opravil svoj chrono-oblek, namiesto toho, aby sa vrátil, nazhromaždil si armádu, zbrane a majetok nesmiernej hodnoty a stal sa kráľom. Ako sa sám vyjadril, nemal sa prečo vrátiť. Manželka ho opustila a otec sa mu upil k smrti. Netrvá dlho a na svoj bláznivý plán ukecá aj Dannyho.

Chrononauts_02_Cover_Crop

U Millara sme zvyknutí, že keď Vám čímsi otvorí ústa, tak hneď na ďalšej stránke Vás donúti slintať si do knihy. A presne to sa tu deje. Akcia strieda vtip v jednom kuse, až sa Vám z toho zatočí hlava. Nie nadarmo sa Millar radí už dlhé roky medzi najtalentovanejších komiksových spisovateľov. Vie doslova „z hovna upliesť bič“. Tento komiks sa číta sám a jednoznačne ho dáte na jeden záťah. Už len pre jeho dĺžku, keďže má iba 120 strán. O to je však napínavejší. Ako sa hovorí, v tom najlepšom treba skončiť, i keď aj ja osobne by som uvítal minimálne jedno extra číslo navyše. Každopádne, tešte sa na poriadnu naháňačku, keďže svojím frajerským chovaním Quinn a Danny nasrali nielen pár típkov z rôznych časových období, ale ide po nich aj ich vlastný zamestnávateľ, ktorý vyslal na ich elimináciu špeciálnu jednotku. Tí ich síce pôvodne mali iba priviezť späť, no keď Vám Váš tím rozdupe stádo splašených dinosaurov, tak kašlete na rozkazy.

Chrononauts04_Preview_Page

Ako sa sám Millar vyjadril, nápad na túto sériu si nosil v hlave už roky. Dvaja Kolumbovia časopriestoru a ich bláznivé dobrodružstvo. Znelo to prosto až moc úžasne, aby to nechal tak. Niet sa čomu diviť, však pochádza z krajiny, ktorá nám priniesla Doctora Who. Na Chrononautoch mu sekunduje Sean Murphy. Neuveriteľne nadaný kreslič s perfektným okom a nezameniteľným štýlom. U nás je predovšetkým známy vďaka sérii American Vampire. Jeho kresba sa mi strašne páči. Millar s ním bol v kontakte už dlho, no svoju spoluprácu museli vždy odložiť. Zvyčajne vraj komiks vždy po jeho dokončení kopne pod posteľ, no tu hneď kontaktoval Seana, ktorý spoluprácu neodmietol. Ten dokonca prepracoval kresbu na ešte vyšší level ako Millar očakával. V niektorých momentoch mi jeho Quinn pripomína Wolverinea. Myslím, že by vypadal skvelo pod jeho rukou. Millar, čo sa týka kresličov, má skvelú ruku ohľadne výberu. Doteraz neviem zabudnúť na jeho 1985, kde sa mu o kresbu postaral Tommy Lee Edwards.

Chrononauts04_Preview_Page2

A tak v prípade, že chcete vypnúť pri skvelej oddychovke, vidieť narodenie Ježiša alebo bandu samurajov, ako šoférujú tank, tak Chrononauts sú skvelá voľba, ktorou si deň iba vylepšíte. Mimochodom, tak isto, ako u predchádzajúcej Millarovej sérii Starlight, aj pri Chrononauts sa uvádza v popise knihy vol.1, čo by mohlo znamenať prípadné pokračovanie. A ja by som veru nebol šťastnejší, ak by tomu tak bolo. Kto vie, aké skvelé nápady sa mu ešte váľajú pod posteľou.

Chrononauts04_Preview_Page3

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Mortdecai Blackwood. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *