Mignolova „fikce“ ve fikci, aneb „střez se mého klepeta!“

by Sebastian Komárek

Humr Johnson 01: Železný Prométheus (Comics Centrum 2018)
Mike Mignola, Jason Armstrong

Jak se nám Hellboyovo Universum rozrůstá do stále větších rozměrů, mají i čeští čtenáři více a více možností setkat se s celou škálou publikací o postavách, jež rudého Anung un Ramu buď doprovázejí na jeho cestách světem (a peklem), či si závisle nebo nezávisle na onom prvním protagonistovi procházejí svými vlastními dobrodružstvími a patáliemi. Nejposlednější z takovýchto charakterů je Humr Johnson (v originále Lobster Johnson), v Hellboyově současné časové linii postava fiktivní a legendární, a k tomu ještě jeden z rudochových nejoblíbenějších hrdinů. Na každé legendě je však vždy něco pravdy, a nakonec se ukáže, že Humr, záhadný bojovník se zločinem, jednou skutečně existoval a bojoval za spravedlnost a bezpečí světa. Po letech, kdy tento černě oděný rek vystupoval v knihách Hellboy a Ú.P.V.O. jen okrajově, ve zmínkách anebo jako mini-host, se roku 2007 dočkal své první minisérie, jež nyní v sebraném svazku vychází v češtině. Obhájí Mike Mignola zase a opět titul jednoho z nejlepších současných spisovatelů, a obstojí jeho „komiksové Inception“ ve znamení „fikce“ ve fikci v porovnání s ostatními sériemi?

Příběh se odehrává roku 1937 ve Spojených státech, a sledujeme v něm Humra, maskovaného muže ve stylu „křižáka v kápi“, potýkajícího se s množstvím nebezpečí ne nepodobných těm, s nimiž se nejednou setkal Hellboy samotný. Druhá světová válka je na spadnutí, nacisté a jejich okultní choutky se začínají ukazovat čím dál častěji, a k tomu navíc zmizí zázračný oblek, poháněn božskými silami. Na Humrovi a jeho týmu tedy neleží pouze břímě boje v temných ulicích amerických měst, nýbrž i osud celého světa, a otázka, zdali dovolí temným silám zvítězit.

Z výše uvedené anotace by jeden mohl tvrdit, že se Mignola opakuje, a jeho knihy jsou „všechny na jedno brdo“. Musíme uznat, že s takovýmto výrokem bychom museli alespoň zčásti souhlasit. Ano, drtivá většina toho, co Mignola napíše, je mysteriózního typu, naplněno okultismem, lovecraftovskými stvůrami, odkazy na Edgara Allana Poea, nacisty, apokalyptickými výjevy a předzvěstmi věcí přinejlepším katastrofických. Na druhou stránku však musíme vzít v potaz fakt, že drtivá většina z té drtivé většiny jsou právě příběhy z Hellboyova Universa, z jedné a též fiktivní (chcete-li, alternativní) reality. Musíme poté dojít k závěru, že pokud jsou vskutku ony příběhy součástí jednoho velice specifického světa, měly by obsahovat společné prvky a vyznačovat se stejnou (nebo podobnou) atmosférou. Nehledě na jednoduchý fakt, že když se někomu něco líbí, a zároveň má to štěstí být spisovatelem, tak o tom prostě píše častěji, než o čemkoli ostatním. Nu, a mistr Mignola si jednoduše libuje ve výše zmíněném. A kdo by mu to měl za zlé?

Série Humr Johnson byla stvořena v době, kdy už toho na Mikea začalo být trochu moc, a musel se na úkor psaní a dohlížení na svůj komplexní svět vzdát postu kreslíře většiny svých papírových dítek. Z tohoto důvodu se vizuálního zpracování Lobstera ujal Kanaďan Jason Armstrong, přičemž je nutno říci, že tak učinil s vervou a umem. Nikdo sice Mignolu nenahradí na sto procent, nicméně Armstrong patří k těm, kteří jím byli alespoň zčásti ovlivněni, či mu ve svém umění tím či oním aspektem vzdávají hold. Výsledek je tedy ne-Mignola s Mignolovskými prvky, a to je v přítomném komiksu vskutku dostačující náhrada.

Na závěr nezbývá než říci, že Humr Johnson se nedá hodnotit absolutně objektivně (což vlastně platí úplně o všem). Mignolovští nadšenci po něm sáhnou v každém případě, milovníci hororů a nadpřirozena jakbysmet. Co se „běžného“ čtenáře komiksů týče, nu… pro něj není Lobster absolutní nutností, neboť pro hlavní Hellboyův příběh není nijak důležitý, ani do něj žádným způsobem nezasahuje. Skutečně jde na prvním místě o rozšíření už tak rozsáhlého světa, a o uspokojení choutek těch, kteří jsou obeznámeni s kánonem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *