Megacrossover roku

by Kamil „MdS“ Bernášek

Artifacts (2010)

Vydavatelství Top Cow je známé tím, že příběhy svých comicsových hrdinů nebo týmů (Darkness, Witchblade, Magdalena, Cyberforce, atd) často protne tak, že se sejdou v jedné sérii nebo minisérii a vytvoří tak crossover v rámci vydavatelství. Občas se hrdinové ze stáje Top Cow střetnou i s atypickými postavami, jako tomu bylo v sérii „Monster War“ (Dynamite Entertainment), nebo s klasickými hrdiny jiných nakladatelství jako Batman, Superman (DC), Vampirella (Harris Comics), Painkiller Jane (Event Comics), atd. Série „Artifacts“ je tím prvním případem, i když ne úplně typickým. Tohle totiž není crossover, tohle je megacrossover s velkým „M“. V této třináctidílné sérii se totiž objeví všechny hlavní postavy a týmy ze sérií nakladatelství Top Cow posledních let.

Z pekla se vrací kněz Tom Judge, nositel jednoho z artefaktů a hledá odpovědi na otázky u starého čínského děduly (Curator). Ten mu vysvětluje, že na Zemi existuje celkem třináct artefaktů (kopí osudu, kruh stínů, krvavý meč, Pandořina skříňka, atd.), jejichž nositelé byli zvoleni osudem a trojice Angelus-Darkness-Witchblade patří mezi ně. Každopádně dvanáct artefaktů a jejich nositelů je známých, třináctý zůstává v utajení. Pokud by se našel třináctý artefakt a ocitl by se na stejném místě jako ostatní, došlo by ke konci světa.

Mezitím v New Yorku detektiv Sara Pezzini aka Witchblade sejme v kostele jakéhosi démona, který zabíjí místní kněze. Její sestra Julie je na procházce v parku a hlídá Hope, malou dceru Sary, jejímž otcem je Jackie Estacado aka Darkness (věřte, že početí neproběhlo zcela normálně). Na scénu však vstupuje Aphrodite IX, která unáší Hope a za sebou nechává mrtvou Julii.

Jackie Estacado aka Darkness si buduje nový začátek a mafiánskou pozici v Chicagu, ale jakmile se dozví o únosu své dcery, je v mžiku s armádou darklingů v New Yorku. Sara Pezzini z něj není příliš nadšená, ale po jeho „kmotrovské“ hlášce: „This is family. There´s nothing else that matters“, i emancipovaná svobodná matka jako je ona, uzná, že ve dvou se to lépe táhne. A nezůstane u dvou, Danielle Baptiste aka Angelus přichází na pomoc, ačkoli ani ona netuší, proč nebo kdo unesl malou Hope. Světlo a pár démonů z pekla do toho vnese až Tom Judge. Tým „hodných“ nositelů artefaktů se nám pomalu sumíruje. Tým těch „zlých“ bude následovat.

Po únosu malé Hope čeká na Aphrodite IX další úkol, musí z vězení osvobodit původního nositele krvavého meče Iana Nottinghama. Na dalších schůzkách se jí podaří zlanařit Alinu Enstrom, která je vlastníkem Pandořiny skříňky, Sabine majitelku kruhu stínů, démona Maliho a Gloriannu Silver. U Mika Finnegana, který je momentálně nositelem dvou artefaktů však narazí. Je to totiž starý známý Jackieho Estacada a tudíž nemá důvod se stavět proti němu.

U týmu těch „hodných“ vstupuje na scénu Magdalena, která chce popravit z pekla uprchlého Toma Judge. Po urovnání tohoto sporu, je Magdalena zasvěcena do událostí uplynulých a zároveň těch, které se chystají. Za dveřmi totiž čeká válka, jinak se to ani nazvat nedá. Držitelé artefaktů jsou ve válce, jedni proti druhým. Posledním členem do týmu těch „hodných“ je Abigail van Alstine aka Nekromancer. Strany jsou rozděleny, kostky vrženy. Je třeba najít třináctého držitele s jeho artefaktem dříve než ti druzí. Je třeba zachránit malou Hope. Je třeba zabránit konci světa.

Scénář k této třináctidílné sérii píše ostřílený Ron Marz. Hlavním kreslířem prvních čtyř sešitů je Michael Broussard a po různu mu přicmrndávají Rick Basaldua, Sal Regla, Joe Weems, Stjepan Sejic, Facundo Percio, Paolo Pantalena, Sheldon Mitchell, Nelson Blake II., Chris Johnson a Jason Gorder. Od pátého sešitu je hlavním kreslířem Whilce Portacio a jemu sekundují Joe Weems, Marco Galli a Jared Liffreing. „Artifacts“ má zaděláno na nejlepší Top Cow crossover všech dob, takže snad se v příštích osmi sešitech nic nezvrtne. Každopádně už teď je jisté, že jde o jednu z nejzajímavějších sérií roku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je MdS. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *