Masakr podruhé

Erik Kriššák

Živí mrtví 21: Totální válka, část druhá (Crew, 2017)
Robert Kirkman, Charlie Adlard

Potom, ako sa ukázalo, že Negan je predsa len neporovnateľne schopnejší protivník, než guvernér, prináša vydavateľstvo Crew druhé, finálne, bojové kolo o tom, kto má väčšie gule. Rick alebo Negan? Totálna vojna, časť druhá, je po dlhom čase trošku iná, než stabilne rutinná záležitosť nazvaná Živí mŕtvi. Je to ale dobre?

Pokiaľ si ešte pamätáte, tak v minulej knihe sa to rezalo spôsobom, že aj Machete popri tom pôsobil ako chlapík, čo nevie nakrájať cibuľu. Preto sa nedivte, že obe strany sa konsolidujú, fňukajú a zvažujú svoje ďalšie možnosti. Tie zahŕňajú ako inovatívne zbrane istej smrti, tak snahu o manévrovanie s rôznymi záložnými skupinkami a pod. Nechýbajú zajatci, dostanete nadostač vyhrážania sa, zradcov utešene pribúda… Skrátka, manévruje a skuvíňa sa tu toľko, že akcia je opäť raz kúštik pozadu. Ani sa nenazdáte a príde finále.

Kirkman si za tých dvadsaťjeden kníh odbil podobných scén niekoľko. Vždy povraždil väčšinu osadenstva, aby sa nemusel, nedajbože, trápiť s nejakými charaktermi v dlhodobejšom horizonte (hlavných postáv je tu minimum a okrem Michonne nestoja za zmienku). Za to som ho zvykol pravidelne kritizovať, zrazu sa, prekvapujúco, pokúsil o opak a vlastne chápem, prečo s tým až doteraz otáľal. Pár nepodstatných postáv to síce odnesie, dokonca takých, čo sú popárované, aby to vyzeralo, že ide o drámu (pritom sú úplne nepodstatné), ale inak slabota. A keď to odfušuje scenárista, tak aj kreslič. Uvediem príklad. Postave prebodne šíp pravý bok a o pár strán si, podopieraná, krivká s prestreleným ľavým bokom. Inak je vizuál natoľko zabehnutý, že nečakajte nič, na čo by ste neboli zvyknutí. Adlard pôsobí ako názov aplikácie na kreslenie, čím netvrdím, že sa ku komiksu nehodí. Naopak. Je dobre, že stíha kresliť bez výkyvov a netreba ho nahrádzať hosťujúcimi, možno rušivými, pomocníkmi.

Aby som to zhrnul, Negan bol ďaleko najlepšia vec, čo sa komiksu za jeho existenciu dosiaľ pritrafilo. Asi si to uvedomili aj tvorcovia, keďže vďaka nemu upustili od svojej rutiny a pokúsili sa o iný typ finále. Veľmi to nevyšlo, ale snaha sa cení.

Pravidelní čitatelia, priaznivci i fanúšikovia série budú určite spokojní. Komiks je vyprofilovaný, ponúka predvídateľnú dávku zábavy a jeho mikroskopická túžba po inovácii sa realizuje zriedkavejšie ako rušenie amnestií v demokratických (sic!) spoločenstvách. A istoty, to je niečo, po čom prahnú nielen zástancovia stability a faktov, ale i tí, čo by chceli garancie zo strany šíriteľov alternatívnych faktov.

Máme po boji, čo sa nám tu sľubuje? Komiks Živí mŕtvi sa evidentne chystá na masívnu obrodu, rast civilizácie, vytvorenie nového sveta… Skrátka, preživší čochvíľa určite prídu o ilúzie. Tak buďte pri tom!

Knihu kúpite u každého dobrého kníhkupca, na stránkach vydavateľa je aj so zľavou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *