Markýzova rychlovka #31

by Kamil „MdS“ Bernášek

Občas člověk narazí na sérii od naprosto neznámých autorů, která ho osloví hned prvním sešitem a na další díly už jen netrpělivě čeká. Tímhle případem je comics s názvem „Near Death“ nakladatelství Image Comics. Hlavní postavou je nájemný zabiják Markham, který umře a v posmrtném životě potká všechny lidi, které kdy zabil. Není to zrovna hezký pohled, kromě mužů a žen tu vidíme i dost dětí, takže Markham není zrovna postava, které bysme mohli od začátku fandit. Každopádně, jak už to tak bývá, z říše mrtvých se díky své kamarádce doktorce dostane zpět do světa živých a rozhodne se pro radikální změnu svého života. Skončí jako nájemný vrah a začne pomáhat lidem, jejichž rodinám v minulosti uškodil. To se zaprvé nelíbí jeho ex-zaměstnavateli, a za druhé ani lidem, kterým se snaží pomáhat. Původní nápad možná nezní moc originálně, ale Jay Farber ho předkládá po svém a to dost neotřelým způsobem. Simone Guglielmini má na starosti kresbu, která je téměř totožná s noirovou kresbou Seana Phillipse a k příběhu perfektně sedí. Pokud se vám líbila série „Criminal“, tohle je to pravé pro vás.  

 

*********

Howarda Phillipse Lovecrafta určitě všichni znáte. Většina z vás od něj i někdy něco četla, pokud ne, máte co dohánět. Ve slabikáři ho najdete hned za „Ema sere mámu. Máma bije Emu. Ó my se máme“. Nakladatelství IDW je známé svými hororovými sériemi a tentokrát se obulo právě do díla H. P. Lovecrafta. Známý hororový scénárista Joe R. Lansdale zmodernizoval povídku „The Dunwich Horror“ a Peter Bergting se chopil kresby. Na začátku příběhu vidíme muže s foťákem v lese, který je něčemu velmi blízko. Vzápětí je mrtev a jeho smrt začne řešit skupina jeho známých, kteří ještě netuší, co hrozného za jeho smrtí stojí.

 

*********

„Game of Thrones“ se proslavilo knižně i seriálově, a proto bylo jen otázkou času, kdy dojde ke comicsovému zpracování. Na seriálové a filmové předlohy jsou ze všech nakladatelství v USA největší specialisté Dynamite Entertainment, proto není divu, že právě oni se pro vydávání této ságy rozhodli. K úpravě scénáře povolali spisovatele Daniela Abrahama, pro kterého je toto první práce v comicsové branži. Jeho plus by ale mohlo být v tom, že v minulosti spolupracoval přímo s Georgem R. R. Martinem, autorem původní knižní série. Kresbu má na starosti Tommy Patterson a chvilku mi trvalo, než jsem si na ní zvyknul. Je to totiž ten styl „Obrázkové vyprávění pro chlapce a děvčata“, který mi k takto „vážnému“ příběhu úplně nesedí.

 

*********

Boom! Studios to s Hellraiserem myslí opravdu vážně. Po nové ongoing sérii, kterou píše přímo Clive Barker a knižní sbírce nejlepších vydaných příběhů, začali vydávat i sérii „Hellraiser Masterpieces“. V ní najdete zpravidla tři příběhy z 80. až 90. let., což je skvělé protože spousta z nich se již v dnešní době nedá sehnat. Na druhou stranu, u některých příběhů kvalita kresby a občas i scénáře zrcadlí dobu svého vzniku. Každopádně pokud jste fanoušci Pinheada a cenobitů, je pro vás tahle série povinnost.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Markýzova rychlovka a jeho autorem je MdS. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *