Alex Maleev v Comics Pointu

by Kamil „MdS“ Bernášek
foto by: Mirek Indra, Richard Klíčník

V neděli 2. listopadu 2014 do Comics Pointu na Anglické dorazil Alex Maleev, bulharský kreslíř, který už téměř 20 let patří ke špičce v comicsové branži v USA. Český čtenář ho může znát z omnibusů Daredevila (BBart) nebo čerstvě vydaného pokračování Vrány (Comics Centrum). V posledních letech nakreslil například do comicsu přepracovanou povídku Stephena Kinga „N“, minisérii z cyklu „Dark Tower“ nebo velmi úspěšnou sérii „Scarlet“. Momentálně pracuje na sérii „Hellboy and the B.P.R.D.“ pro Dark Horse Comics, které se v češtině taky dočkáme (Comics Centrum).

alex

Akce měla být původně beseda spojená s autogramiádou, ale všechno bylo jinak. Hned při příchodu mi Alex oznámil, že dvě noci skoro nespal a že má nějaké resty z KomiksFESTu, na kterém byl den předtím. Tam slíbil nakreslit prvním 10 zájemcům kresbu za symbolický poplatek 1.400,- Kč, ale jelikož v rámci nějaké soutěže kreslířů musel na pódiu malovat až do půlnoci, nestihl to.

DSC_4297

Proto 6 těchto kreseb musel namaloval přímo v Comics Pointu. V krátkém proslovu na začátku se za to předem omluvil všem přítomným. Dav obtěžkaný především omnibusy Daredevila a novou Vránou to vzal vcelku pozitivně, což se při váze knih ani nedivím. V průběhu podepisování jsme s Alexem najeli na stejný systém kooperace, jaký jsem si nacvičil již s Bryanem Talbotem. Psal jsem mu na papír jména majitelů jednotlivých knih a podepsané kousky jsem mu odebíral a vracel přímo jejich majitelům. Padlo i několik dotazů ohledně Alexovi tvorby a proběhlo pár společných fotografií. Po asi 40ti minutovém podepisování se začlo kreslit.

DaredSledovat mistra při práci byl úžasný zážitek. Dav obklopující stůl místy ani nedýchal a dočkali jsme se i pěti minutového absolutního ticha, které Alex ukončil tím, že se ke mě naklonil a šeptem prohlásil „Asi tady někdo umírá.“. V průběhu kreslení jsme v rámci extrovertnějších členů davu rozproudili i celkem slušnou a vtipnou debatu. Probrali jsme Alexův přístup ke kresbě a scénářům, které dostává. Dále třeba smrt Kapitána Ameriky, Civil War, Mika Mignolu, HipsterFest a mnoho dalších věcí.

DSC_4311

DSC_4345

Malování zabralo bez mála dvě hodiny a celá akce, která původně měla končit v 19:00 se tak protáhla až do osmé hodiny. Alexe Maleeva poté vyzvednul Vašek Dort z Comics Centra a jeli na koncert Lenky Dusilové. Ten týpek má prostě vkus.

DSC_4380

Finální podoby kreseb. 

Hellgirl

Hellgirl

Co říct na závěr? Alex Maleev je vynikající kreslíř i člověk. Otevřený, přímý, sympatický, skromný a hlavně s evropským smyslem pro humor. Děkujeme KomiksFESTu, že ho sem přivezli a taky Comics Pointu, že ho fanouškům ukázali mimo hlavní sobotní program.

2

Speciál Vrány je už podepsaný od O´Barra a Maleeva.  

Příspěvek byl publikován v rubrice Report a jeho autorem je MdS. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *