Mad Max po „Valiantovsku“

by Erik Kriššák

Bloodshot Reborn: Analog Man (Valiant, 2016)

Bloodshot je neoriginálny komiksový zabijak, ktorému v tajnom programe vymyli mozog a napumpovali mu krv nanitmi, malým robotmi schopnými „heknúť“ akýkoľvek počítačový systém, meniť vzhľad a tiež zregenerovať prakticky akékoľvek zranenie vrátane dorastania ľubovoľného kusiska tela. Séria Bloodshot Reborn sa práve dočkala tretej knihy nazvanej Analog Man a rozhodne jej nezaškodí trošku osvety v tunajších končinách.

Bloodshot_Reborn_3

Potom, čo sa zbavil nanitov a tie obsadili viacerých nešťastníkov, ktorí následne začali páchať masové vraždy, neostávalo Rayovi Garrisonovi (Bloodshotovo občianske meno) iné, než všetkých delikventov pobiť a stať sa opäť Bloodshotom. Ostatne, píšem o tom v samostatnom článku. Od tohto momentu ubehlo tridsať rokov. Budúcnosť vo svete Valiantu nie je práve prívetivá. Globálna katastrofa vyhladila hrdinov, spustošila zem a dodala slovu beznádej úplne nový rozmer.

Bloodshot_06

Pritom komiks začína hravo. K chajde v dajakom kaňone sa zakrádajú dvaja šraci a diskutujú o tajomnom čarodejníkovi, čo v nej žije. Len vďaka nemu ich osadu nevyplienili akýsi gangstri zvaní Tieňoví muži (Shadowmen). Aj keď sa boja, že ich premení na kozy, ktoré sa pasú naokolo, nazrú do temnoty za otvoreným oknom. Bu! Bradatý dedo ich vyplaší tak, že by James Wan slepo závidel. Bloodshot drží ochrannú ruku nad malou osadou uprostred ničoho a šťastne si spolunažíva so životnou láskou Magic. Avšak, občas treba aj piť a voda je úzkoprofilový tovar. V týchto chvíľach sa Bloodshot vyberie do tajnej skrýše po cisternový kamión a vyrazí naprieč púšťou ovládanou Shadowmenmi až k stenám Los Angeles. Tie pre zmenu strážia zástupy robotických X-O Manowar bojovníkov, skrátka, tyrania všade, kam sa podívate.

Bloodshot_04

Bloodshot má jednu výhodu. Technológie pokročili tak veľmi, že jeho naniti sú zastaranejší než ZX Spectrum v našej dobe. Preto ho aktuálne technológie dokonalo ignorujú. Poznáte to, je to ako keď Microsoft prestane podporovať nejakú verziu svojho produktu. Inými slovami, Bloodshot je pre stráže Los Angeles neviditeľný. To sa to kradne voda zo zásobníkov!

Bloodshot_03

Spiatočná cesta pripomenie Fury Road, akurát Bloodshot nepripomína vedľajšiu postavu vo vlastnom filme. Shadowmeni chcú vodu, nuž vyrazia za cisternou. Bloodshot robí, čo môže, ale má smolu. V najťažšej chvíli sa na obzore zjaví starecký ninja Ninjak a podá mu pomocnú ruku s katanou. Nerobí to z dobrej vôle, naopak, chce, aby Bloodshot šiel s ním do Los Angeles a zvrhol miestneho diktátora. Farbisto vylíči skon niekdajších hrdinov v bitke s X-O Manowarmi a Bloodshot nemá na výber – pošle ho do čerta a vyrazí domov. Pravda, netuší, aká tragédia ho tam čaká.

Bloodshot_05

Nebudem prezrádzať všetko, ale vedzte, že si užijete návrat vraždiaceho Bloodshota, ktorý napríklad neváha vykopnúť mozog z hlavy šoférujúceho Shadowmana a Los Angeles sa má tiež na čo tešiť. Na konci na nás čaká jeden zaujímavý obrat, ktorý by mohli spoznať priaznivci Mikea Careyho ku koncu jeho pôsobenia v sérii X-Men Legacy.

Bloodshot_02

Analog Man obsahuje zošity 10-13 pravidelnej série a niekoľkostranový bonus v podobe Free Comic Book Day 2015, kde sa dozvieme, čo sa s Bloodshotom dialo medzi udalosťou Valiant a začiatkom série Bloodshot Reborn. Kresbu obstaral Lewis LaRosa a bonus má na svedomí Butch Guice. Obaja sa snažia vyznievať pomerne drsne. Nečudo, veď scenárista Jeff Lemire sa s tým nepára. Kto pozná jeho komiks Sweet Tooth, vie, že postapokalyptické svety mu idú na jednotku. A hoci sa v Bloodshot Reborn nesnaží o nejaké originálne poňatie, výborne sa to číta. A to napriek tomu, že príbeh končí v polovici a ďalšia kniha, ako poznám Valiant, tak skoro nebude.

BSRB_010_008-009

Ak máte radi akčné post-apo, v tomto komikse nešliapnete vedľa.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *