Lumberjanes podruhé a ani zdaleka naposled

Petra „PAK“ Kulagová

Lumberjanes
To the Max Edition Vol. 2 (BOOM! Box, 2016)
Noelle Stevensonová, Shannon Wattersová, Carolyn Nowaková, Brooke Allenová

Je tomu už nějakou dobu, co mi pod vánočním chroštím přistála kniha. To není nic tak výjimečného. Každý čas od času dostane knihu. Ale jak často dostanete knihu, o které díky své zabedněnosti ani nevíte, natož abyste si ji přáli, ale ta kniha je esencí všeho, co byste v knihovně chtěli mít? 

A co je tou záhadnou knihou? Už nám tady v redakci proběhl její první svazek a na začátku roku jste na ni mohli číst nadšený článek od redakčního kolegy, který ji údajně ani číst nechtěl, ale i jeho mužské, dospělé, maskulinní srdéčko strhla… i přes to, že je celá o holkách. Protože ty holky jsou… boží.  Ano, jsou to ony. Jo, Molly, Mal, Ripley, April…

Je tomu skoro půl roku, co mi pod vánočním chroštím přistál první svazek deluxe edice Lumberjanes vázané v krásných minimalistických, plátěných deskách a když už se vám doma blyští v polici první svazek a v červenci má vyjít třetí, je jediným možným řešením si urychleně pořídit svazek druhý, aby byly nakonec na polici krásné dohromady. Proč tedy tenhle článek, když už jedna recenze na tuhle sérii vyšla? Protože je to skvělé. Protože jedna kniha je prd, dvě jsou víc a podle dosavadního vývoje příběhu se zdá, že tři a dále budou úplně nejvíc. A protože nakladatelství Paseka tuhle perlu teenagerovského komiksu taky objevila, takže ji čerstvě máte k dispozici i na českém trhu a potřebuju, já skutečně cítím nutnost vám říci, že to je prostě boží a že určitě nemáte ani vteřinu váhat s koupí a pak stejně u té další a té další a doufat, že Pasece vydrží vydávání tak dlouho, kolik těch sešitů ještě bude.

Jak už psal Lukáš v zimě: “…Lumberjanes jsou ulítlejší verzí našich Rychlých šípů…” A přesně tak to je. Akorát s tím rozdílem, že Lumberjanes nejsou těmi striktními, uhlazenými a společensky korektními skautkami s knoflíčky zapnutými až ke krku, ale jsou to nekonvenční holky s obrovskou duší a srdcem na svém místě. A i když jejich postupy nejsou možná vždycky korektní, jejich úmysly jsou vždycky čisté jako horský pramen. A jejich plány stejně tak zběsilé a (občas) destrukční jako rozvodněný tok.

V minulém svazku, čítajícím prvních osm sešitů, jsme naše houževnaté krasotinky opustili ve chvíli, kdy se vypořádaly s tříokými dinosaury, liškami a táborem posedlých skautských kolegů, který nakonec skončil zaplaven hordami heboučkých, mazlivých koťat. Takový ten běžný výsledek sporu sourozenců s kořeny mezi antickým božstvem…

A v tomhle svazku navážete PŘESNĚ tam, kde jste v minulém skončili. Je další den a Záleskautky začínají, jako by se vlastně nic zvláštního nestalo…  ale stalo vlastně? Těžko říct, jak vypadá běžný den reality, do které je svět Lumberjanes zasazen, zda-li je plný nadpřirozených jevů a neprozkoumaných dimenzí anebo rodiče děvčata prostě jen odeslaly na tábor s překvapením. Ať už je to tak či tak, tenhle bláznivý, zběsilý svět vrtkavé reality, ale přátelství pevnějšího než žulový masiv, funguje krásně a uhání vpřed jako rozjetý vlak naložený rozvernou bezstarostností a úmysly čirými jako broušený diamant. A stejně jako ten diamant tvrdými hlavami mladých Záleskautek denodenně přivádějících svůj dozor k šílenství a zároveň k slzám svou upřímnou a neutuchající láskou.

První knihu nám krásně zakončilo duo antických sourozenců Artemis a Apollóna a proto u antiky ještě chvíli zůstaňme a oprašme nějaké znalosti z našich studentských let. Ačkoliv se o Lumberjanes nedá ani zdaleka říct, že by se jednalo o tragédii, pro lepší představivost si vypůjčím klasicistní dělení antické tragédie, které vám všem někde v té zaprášené hromadě vzadu v hlavě leží a neříkejte, že ne. Tak tedy struktura antické tragédie se vesměs shrnuje do pěti bodů:

  1. expozice
  2. kolize
  3. krize
  4. peripetie
  5. katastrofa

Lumberjanes to the Max vol.1  jsou jasnou expozicí – nastiňují čtenáři tento svět a jsou svěžím, strhujícím a živelným úvodem do neustále se rozrůstající série, kdy zároveň dávají tušit, že těch prvních osm sešitů je jen nástin toho, co ještě přijde. A taky že jo! Proto na druhé vydání bez váhání lepím štítek “kolize” a ochotně se nořím pod pomyslnou hladinu Kempu slečny Quinzelly Thickwinové Penniquiquiové, kde nám autorky ve stejné pisatelské soustavě, jen s malinko obměněným kreslířským týmem pomalu odhalují skrytá zákoutí a minulost nejen tohoto místa, ale i aktérek samotných. Sovy nejsou tím, čím se zdají být a pomalu, pomaličku na nás mezi panely začínají pomrkávat náznaky toho, že všecko nemusí být tak jednoduché, jak se to na první pohled zdá a že tenhle kemp pro tvrďácká děvčata není jen místem, kde se zbavují rodiče na léto svých odrostlých ratolestí a ty jsou nuceny prožívat ta nejúžasnější dobrodružství jejich života. Jestli bude třetí svazek krizí, na to si budeme muset teprve počkat…

Stejnou měrou jako se v druhém svazku začínáme dostávat pod povrch samotné podstatě tábora, tak se noříme i do nitra postav, které zde dostávají větší prostor jako osobnosti a my sledujeme jejich individuální budování vztahů, svěřují se nám se svými pohnutkami a obavami a my, čtenáři, si k nim vytváříme pevnější a bližší vztah, než doposud, protože i když tyto sondy do duše dospívajících děvčat probíhají na pozadí bláznivých výprav do jiných dimenzí, sbírání bobříků anebo bojů s mýtickými slono-stonožko-diamantosbírajícími netvory, vy už víte, že za těmi lvími srdci se skrývají malé ustrašené dušičky jaké v nás v jejich věku taky kdysi byly. Snad kromě April. A Ripley samozřejmě.

Jak už bylo nastíněno, co do scenáristické stránky zůstalo obsazení tvůrčího týmu víceméně stejné, chybí zde jen Grace Ellisová, ale Noelle Stevensonová s Shannon Wattersonovou odvedly další bezkonkurenční kus práce naprosto vyrovnané kvality jako doposud. Výtvarná stáj ovšem zaznamenala jisté změny a zatímco první Lumberjanes to the Max byly plně v režii Brooke Allenové, u druhého udělala místo na své židličce i dalším děvčatům z branže a druhý svazek rozšiřuje svou vizuální stránku o Carolyn Nowakovou a co se týče první kapitoly (případně devátého sešitu, chcete-li to počítat takhle), tam se vystřídalo výtvarníků hned několik. Tyhlety malé, kosmetické změny ovšem druhou knihu posouvají zase o fous dál a i když je kreslířský styl děvčat maličko odlišný, krásně spolu kooperuje a jednotný koloring Maarthy Laiho oba tyto styly spojuje po parádně fungujícího celku, který stále lahodí oku a nutí obdivovat se celkovému konceptu bezvadného, neotřelého scénáře a kresby, která k němu sedí jako… tentononc na hrnec, ale bohužel mne momentálně lepší přirovnání nenapadá.

Stejně jako v případě prvního dílu deluxe edice, i tato je více než bohatá na bonusový materiál jako je galerie obálek, scénářů, skic a všech těch podobných drobností, které od bonusů obvykle čekáte.

Shrnutí na závěr? Lumberjanes jsou holky, které prostě ve své knihovně potřebujete. Tuto větu používám často a není to proto, že jsem univerzální nadšenec do všeho. Každý jeden komiks, u kterého jsem to psala má své kouzlo, kvůli kterému byste ho měli mít doma. Myší hlídku byste měli mít doma pro své děti, protože je to zásah do srdíčka dětské fantazie, Hildu byste měli mít, protože rozpustí i to nejledovější srdce, Sochaře proto, že je to parádní, bezvadně vystavěný komiks hrající na vaše nejhlubší city. A Lumberjanes jsou frontálním útokem na mozek, bránici a všecky zrakové vjemy a je to tak dokonalá smršť lehkovážnosti, zábavy a bezstarostné radosti ze života, která by se dala vyjádřit větou: “Ještě nejsme dospělí a je tak dokonalé léto!”

Ale proč tenhle celý článek taky píšu… ne každý je tak náročný čtenář, aby ho to nutilo kupovat si anglická vydání v luxusních přebalech. Ne každý si chce tyhlety knihy přístupné dětem syslit jen pro sebe. A to je právě jeden z těch důvodů, protože nakladatelství Paseka tyhle splašené holky nacpala do vlastní pevné vazby, opatřila je českými bublinami a vysílá je na český trh. A pro vás, kteří z nějakého důvodu stále váháte, zda po jejich české mutaci pod názvem “Záleskautky” sáhnout, tak pro vás speciálně: ANO! Máte-li doma předpubertální či lehce pubertální dítka, pak ano. Nemáte-li doma žádá dítka, pak ano. Ne nadarmo vyhrála tahle série už dva Eisnery a už druhým rokem se plánuje filmová adaptace. Je všeobecně známo, že osud vydávání sérií z hlavní části záleží na prodejích a proto jsem teď tady já, abych vám řekla, že Lumberjanes nejsou žádnou náhodně úspěšnou rychlokvaškou, ale z dosavadního vývoje se nebojím už teď říct, že je to vyrovnaně kvalitní série, která se už dlouho neukázala a že prozatímní gradace děje dává jasně najevo, že to hlavní teprve přijde. Takže vydržte, kupujte, čtěte…

Tahle kniha je vším, co jste si kdy chtěli přečíst, ale ještě o tom nevěděli. Je fuk, zda se necháte rozmazlit buržoustním vydáním vázaným v plátně anebo využijete nabídky českého nakladatele, ale rozhodně si ji pořiďte. A dejte pak vědět ostatním, jak se vám líbila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *