Lovec čarodějnic

by Erik Kriššák

Lovec čarodějnic 1: Ve službách andělů (Comics Centrum, 2018)
Mike Mignola, Scott Allie, Ben Stenbeck, Patric Reynolds

Budem trošku generalizovať. Hellboy je skvelý a funguje ako bitkár príšer bez zbytočnej logiky. Čokoľvek bez Hellboy takto nefunguje. Ú.P.V.J. je o triedu horšie než Hellboy. A postavy z minulosti, ktoré sa sem-tam mihli v oboch sériách, sú ešte o triedu horšie. Najotravnejší bol odjakživa Humr Johnson, to, že má vlastnú sériu, veľa vypovedá o príčetnosti jeho čitateľov a mamonárstve tvorcov. A zrazu prichádza marginálna postava sir Edward Grey alias Lovec čarodejníc. Ako by to mohlo dopadnúť dobre?

Nuž, takto.

Mignola stvoril Hellboya, lebo ho nebavilo kresliť ľudí. Ako by to dopadlo, keby namiesto obľúbeného pekelníka dosadil obyčajného človeka, názorne ukazuje tento komiks. V prvom rade si to vyžaduje dávku staromilskej nostalgie k duchárskym a iným hrôzostrašným literárnym príbehom z 19. a prvej polovice 20. storočia. Pretože sir Edward Grey akoby z oka vypadol všetkým tým obstarožným džentlmenom, ktorý toho nemajú veľa v rukáve, ale zato sa neohrozene vysporiadajú s nadprirodzenom, keď už k nemu dôjde. Väčšinu času však vedú reči a pátrajú po tajomstvách, často po uši ponorený v balaste opisov a dialógov. E. A. Poe, H. P. Lovecraft, M. R. James, dosaďte si ľubovoľné priezvisko s dvomi iniciálami pred ním, náladu to má podobnú.

Tajomné vraždy, desivé nočné bytosti pripravené vysať vás do sucha, ženské médiá, duchovia, štipka krvavej rúbanice, to je v kocke náplň prvých piatich zošitov komiksovej série Lovec čarodějnic, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 2009. Aby toho nebolo málo, kniha obsahuje aj dve krátke  poviedky, prvá, Vražedný pokus, je z roka 2008 a ukazuje, ako Grey prišiel k svojej prezývke. Škoda, že nie je umiestnená hneď na úvod knihy, bolo by to lepšie. Druhá krátka poviedka, Pohřeb Kateřiny Bakerové, má tiež svoje čaro. O to viac, že ju kreslí Patric Reynolds, o čom sa veru z titulného listu alebo tiráže nedozviete.  Našťastie je to aspoň uvedené v Mignolovom úvode k uvedeným poviedkam.

Kresba Bena Stenbecka, ktorý sa motá takmer výhradne v Dark Horse Comics a vo svete Hellboya, ctí Mignolu, pričom je pocitovo jasne iná a konkrétne v tomto prípade to ani neprekáža. Nakreslil kompletný hlavný príbeh i prvú poviedku a človek si na neho rýchlo zvykne.

Nebudem okolo toho veľa meditovať, Lovec čarodějnic 1: Ve službách andělů je detektívny mysteriózny horor, ktorý akoby vypadol z produkcie priekopníkov tohto žánru. Inými slovami, nečkajte dynamickú akčnú rezbu, či dokonca prešpekulované pointy. Základom je ponurá atmosféra a pomalé tempo. Vlastne by to ani nemuselo byť marketingovo pichnuté pod „součást Hellboy universa“. Funguje to úplne samostatne. A hoci má táto komiksová séria už päť kníh, ide o natoľko uzatvorený príbeh, že sa ani nemusíte báť, ak nevyjde pokračovanie. Hoci, čisto za mňa, mohlo by.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *