Loba není nikdy moc

by Sebastian Komárek

Lobo: Incident na pánských záchodcích a další příběhy (Crew, 2017)
Alan Grant, Steve Ellis, Kevin O’Neill, Howard Porter, atd.

V dobách, kdy se stovky českých mladíků a mladic v nekuřáckých „vegan bio fair trade“ kavárnách rozplývá nad grafickými romány, v jejichž nitru se skrývá hluboká pravda a kritika dnešní „odporné, patriarchální a sexistické pseudo-společnosti“, a mezi poměřováním délky svých culíků a upnutých barevných triček diskutují nad tím, který ze současných autorů na svém Twitter-accountu nejlépe vystihl nejnovější politický vývoj, se vrací on. On, The Main Man, Velký Šéf, Poslední Czarnian… jednoduše Lobo, ikona komiksu devadesátých let, symbol mužných „obrázkových knih“, lovec lidí, motorkář, velký pijan, fanda do delfínů. Jednoduše Lobo. Díky nakladatelství Crew se tuzemskému čtenáři dostává do rukou další svazek příběhů tohoto bezprostředního mimozemšťana, a my si tak můžeme opět jednou připomenout, jak vypadal komiks ve svých nejlepších letech. Get ready, bitches, přichází Lobo: Incident na pánských záchodcích a další příběhy.

Přítomný svazek obsahuje komiksové sešity Lobo 19 – 25, jež původně vycházely v USA na přelomu let 1993 a 1994, což znamená, že skutečně ještě mluvíme o časech, kdy se v komiksu vyskytovala ryzí maskulinní steroidová akce, aniž by oněm mužským protagonistům bylo na každé druhé stránce připomínáno, že byli dávno přesunuti až na tu nejposlednější kolej. Ať už tedy otočíme na kteroukoli stránku, starý dobrý Lobo (ne ten zprzněný kontroverzním „New 52“) nás nenechá odpočinout, a ve středu explozí úchvatně barevné kresby se vypořádává s každodenními starostmi „člověka“ svého typu – od práce „inkognito“ lovce lidí ve spojení s králičím bodyguardem v zábavním parku, přes přežití divoké jízdy vesmírným taxíkem, až po pokus (a úspěch) si prostě a jednoduše plnými doušky užít své narozeniny. Tak či onak můžeme počítat s tím, že z toho všeho mnohými oblíbený Czarnian udělá nezapomenutelnou událost.

Výše zmiňovaný (a opěvovaný) „antihero“ je samozřejmě českému čtenáři už hodně dlouho velice dobře známý, a proto není třeba se zas a znovu rozepisovat o tom, jaká jízda četba komiksů o Lobovi je (no dobře, je to jako byste spojili Batmobil, Harley Davidson, Hummer, Nimbus 2000, DeLorean a Millenium Falcon, to vše nalili napalmem, a pak se vydali na cestu napříč galaxiemi). Ti, kteří jej mají rádi a čtou vše, co o něm jsou schopni najít, to už vědí, a ti ostatní se to dřív či později dozví (a nebo taky ne… jejich smůla). Právě proto však za zmínku stojí to, že se asi nikdy nepřestane potvrzovat fakt, že co je staré, to je dobré, a velké změny staré zaběhnuté klasice nemohou moc dobře prospět. Buďme tedy skutečně rádi za české vydavatele tak uvědomělé, že jsou ochotni vydávat věci, které byste jinde sháněli jen horko těžko (v angličtině se mimo eBay skoro žádný klasický Lobo prostě nedá sehnat).

Nakonec se musí vyzdvihnout dvě z mnoha předností, kterými se klasický Lobo vyznačuje. Zaprvé je jimi neumírající vynalézavost a originalita jeho spisovatelů, kteří byli schopni vymýšlet stále nová a šílenější a šílenější dobrodružství, do jakých se byl náš svalovec schopen dostat (v tomto případě se vytáhl Alan Grant), a minimálně přítomného recenzenta ani po přečtení bazilionu stran nepřestala bavit ani o půl procenta. A zadruhé, zcela pochopitelně, je třeba zmínit kresbu. Klasickou, starou a dobrou ruční práci, kterou byste si nejraději vytapetovali příbytek od podlahy až po strop (v Indicentu na pánských záchodcích se o ni postarali kreslíři Steve Ellis, Kevin O’Neill, Howard Porter, a další). A ač se v tomto „díle“ nevyskytuje kresba Simona Bisleyho, recenzentova nejoblíbenějšího komiksového kreslíře, musí recenzent přiznat, že jako vždy při čtení Lobových dobrodružství si dal skutečně načas, a to aby se mohl dlouhé minuty jen dívat a kochat.

Takže… ano, alegorie, kritika, a „inovace“ za každou cenu jsou sice úctyhodné, a rozhodně mnohými současnými komiksovými fanoušky i autory vyhledávané, ale přiznejme si… není nadto přečíst si klasiku, což? Takže utíkejte do knihkupectví, objednávejte na internetu, kupujte a darujte. Lobo: Incident na pánských záchodcích a další příběhy za to rozhodně stojí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *