Literáři, Jack Hohner a Mýty

by Erik Kriššák

Mýty: Velký mýtický crossover (Crew, 2018)
Bill Willingham, Matthew Sturges, Mark Buckingham, Russ Braun, Tony Akins

Crossover, a teda stret viacerých komiksových titulov v spoločnom príbehu, sa vo Vertigu nepovažuje za niečo obvyklé. Predsa len je väčšina titulov do seba zahľadená a bez kontaktu s okolitým svetom. Iste, občas sa niektoré univerzum dočká viacerých doplňujúcich titulov (Sandman), niektoré sa nezbavia väzieb na DC (Bažináč), obvykle však idú to svoje (Preacher, Skalpy). Mýty doteraz tiež razili cestu já, já, já, jenom já. Ibaže sa od nich odtrhol Jack Horner a z jeho vlastného komiksu zasa ubzikli Literári. A všetky tieto mýtotvorné postavičky sa spolu stretli vo Veľkom mýtickom crossoveri.

Deväť zošitov (Mýty #83-#85, Jack Of Fables #33-#35, The Literals #1-#3) sľubovalo riadnu nádielku obľúbenej rozprávky pre dospelých, ale, ako to už býva, výsledok sa od očakávaní odlišuje. V prvom rade sa pripravte na to, že k dianiu  z predchádzajúcej knihy sa prakticky nedostaneme. V podstate sa crossover sústredí na udalosti, ktoré majú za sebou vyše tridsať čísel Jacka z príbehov. Trojdielna miniséria The Literals bola vytvorená len pre účely tohto crossoveru a iné ambície nemá. Tí chápavejší už dozaista obdarovali svoje čelo chápavým tlesknutím, v češtine nič z Jacka nevyšlo!

Nie, že by ste sa s postavami rýchlo neoboznámili. Nie, že by Jack predstavoval najotravnejšieho hlavného hrdinu široko-ďaleko a je mi záhadou, ako môže byť tak populárny. V knihe je dokonca trištvrte strany venovanej zhrnutiu minulého deja. Úprimne, aj tak je to málo. Množstvo postáv, s ktorými sa stretávame prvýkrát, funguje bez predstavenia. Dej sa točí okolo Literárov (priznávam bez mučenia, že mi tento preklad nejde dole hrdlom), bytostí, ktoré zosobňujú literárne princípy. Nečudo, že jeden z nich zošalel a môže prepísať realitu iba tým, že nastolí nový dej. Našťastie, má niečo, čo každý spisovateľ dobre pozná a vy ostatní si o tom prečítate v knihe. Jack sa z deja zdekuje a straší na farme, jeho patálie s akýmsi prepichnutým chlapíkom, potomstvom a pod. pôsobia miestami ako vytrhnuté z kontextu, inokedy vtipne a často aj zbytočne. Keby ich nebolo, nič sa nestane, len kniha by bola tenšia. Ako som však spomínal, je to jeho príbeh, takže si ho chtiac-nechtiac užijeme.

Aby sa zlepšili predaje, do deja vstupuje štipka populárnych postáv z Mýtov, konkrétne Veľký zlý vlk a Snehulienka. Celý komiks stavia na vtipe, ktorý nie každému sadne. Literárne princípy a žánre hrajúce svoje ľudské roly (western, horor atď.) sú veľmi zábavné, ale asi nesadnú každému. Rovnako útrapy, ktorým je vystavený nemenovaný vlk, balansujú na hrane znesiteľnosti.

Spočiatku som si od komiksu udržoval odstup, ale ako sa blížilo finále, oprostil som sa od toho, aby som v tom videl Mýty a sadlo mi to. Literárne fóriky mám rád, no a čo, že nemajú hlbšie roviny. Scenáristi sa skrátka zabávali. Ako Willingham, tak Sturges podriadili svoje série účelu. Vizuálna stránka je tradične mýtická. Buckingham má na svedomí dve tretiny knihy, čomu som rád, pretože Braun a Akins síce nevyrušujú, ale ich kresba je predsa len o chlp jednoduchšia.

Aby som to nejako zmysluplne ukončil:

Veľký mýtický crossover je zábavná kniha, do ktorej naskakujeme bez znalosti minulého a z pohľadu Mýtov nemá moc čo ponúknuť. Ako jednohubka o literárnom humore však funguje a napätie z minulej knihy sa pri nej úmerne stupňuje, čo nie je na škodu.

P.S. Osobne som zvedavý, ako si Mýty poradia v neskoršom crossovery s Mezi řádky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *