Líščí mámení

by Erik Kriššák

Zaklínač – Líščí děti (Crew, 2016)

Neuplynulo veľa času a vydavateľstvo Crew nám naservírovalo aj druhú knihu komiksových dobrodružstiev Geralta z Rivie alias Zaklínača. Pravda, ide o americkú víziu poľskej fantasy klasiky, navyše, dojacu úspech počítačových hier. Aby bolo jasné, americké vydavateľstvo Dark Horse zatiaľ vydalo tiež dve knihy, čím sa tento titul dostal v tuzemských končinách do pozície priam nevídanej – neexistuje časový sklz medzi nami a nimi.

Obalka-final_2.indd

Kým prvá kniha, Skleněný dům, priniesla pokus o vlastnú interpretáciu diela v podaní autorskej dvojice Paul Tobin (ten, čo píše) a Joe Querio (ten, čo čmára), Líščí děti vypitvali posledný Sapkowského román Bouřková sezona. V tomto smere pôsobí rozhovor na konci knihy, kde sa Tobin a ešte dajaký tvorca PC hry, v mene marketingu, snažia opísať, ako im hra pomáha v tvorbe komiksu, priam trápne. Aspoňže Tobin sa nebojí v úvode letmo spomenúť Sapkowkského. Kresba, aj keď pochádza od toho istého maníka ako minule, pôsobí inak. Asi je to coloringom, ktorý je nepomerne jasnejší, než tomu bolo v minulom čierno-čiernom začarovanom lese. Predsa len sme na rieke uprostred voľnej prírody. Síce má človek pocit, že Dark Horse si výtvarníkov starostlivo vyberá, aby neuhli z kostrbatej šablóny, zároveň sa to však k hororovo-fantazijným dielam hodí.

006-039.indd

Pokiaľ ste knihu ešte nečítali, ide o výborné dielo, v rámci ktorého sa posádka jednej lode vďaka čarom zamotá do temných močiarov a nádej na záchranu je mizivá. Až na malé detaily ide o takmer doslovný prepis dvoch kapitol (a jedného malého epilógu) zo spomenutého románu. Ak ste nečítali ani ten, vedzte, že je to najlepšia časť celej knihy. V tomto momente si dajte pohov a utekajte si to prečítať (knihu i komiks), pretože budú nasledovať spoilery.

006-039.indd

 Po prelúskaní komiksu som si opäť prečítal aj román. Síce vyšiel nedávno, ale jednak som chcel ohmatať čerstvé vydanie v pevnej väzbe a zároveň som si chcel osviežiť detaily, ktoré mi v komikse nekorešpondovali s predlohou.

006-039.indd

Jasné, v prvom rade ide o meče, ktoré si Geralt nehanebne zavesil na chrbát. Chápem autorov, prečo sa k tomu odhodlali, nuž ma neprekvapila doplnená „ostrovná“ scéna, ktorá zároveň nafúkla počet zošitov na päť, čím sa komiks dostal do „knižného“ rozsahu. Pri čítaní tejto časti som mal pocit ako zo skleneného domu – autor si neláme hlavu s nejakou logikou a po vzore Hellboya jednoducho dúfa, že pocitové nadprirodzeno bude fungovať. Načo sa snažiť niečo vysvetliť, bude rúbačka a ide sa ďalej. Myslím si, že mu to vyšlo.

006-039.indd

Inak sú postavy, geografické reálie a vlastne aj mnohé repliky totožné s knižnou predlohou. Ktovie, ako by na mňa pôsobila komiksová atmosféra bez znalosti predlohy, ale nemal som z nej ten pocit, ktorý ma mrazil pri čítaní Interludia na konci štrnástej kapitoly (v polovici líščej eskapády), v rámci ktorej sa odohráva dialóg sto dvadsať rokov po udalostiach. Témou je loď duchov zvaná Prorok Lebeda, ktorá zmizla v močiaroch aj s celou posádkou a kto ju niekedy zočil, toho postretlo nešťastie. Tento rozmer komiksu chýba.

006-039.indd

Rovnako ako širšie súvislosti, nakoľko jedna zo silných emócií prichádza aj v samotnom závere príbehu, kedy sa konštatuje životné múdro o ilúziách. Kým v knihe nadobúda tvar jednej veľmi známej osoby, tu ostáva v rovine – hm, o čo vlastne šlo?

006-039.indd

Napriek tomu je aj druhé komiksové stvárnenie Zalkínača dobré, dokonca výborné. Neviem, čím to je, ale ako neholdujem prepisovaniu literatúry do komiksu, tak mi to neprekáža v prípade fantasy. A preto by mi, podobne ako pri Conanovi, neprekážalo ani to, keby sa autori vrátili k niektorým poviedkam od Sapkowského, o päťdielnom románe nevraviac. I keď mi je jasné, že v druhom prípade by šlo o rozmer ďaleko presahujúci sprievodný marketingový produkt.

006-039.indd

Na českom trhu je fantasy komiksov ako šafranu, výborných ešte menej, nuž by bolo žiaduce, aby Zaklínač prelomil miestny nezáujem a konečne tento segment rozšíril aj medzi tých, ktorí sa inak komiksu vyhýbajú ako čert krížu. Fenomén Sapkowski by tomu mohol napomôcť, tak uvidíme.

006-039.indd

Knihu si, ako vždy, môžete kúpiť rovno od vydavateľa.

006-039.indd

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *