Liga vs. Oddíl

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Znovuzrození hrdinů DC: Liga spravedlnosti versus Sebevražedný oddíl #01 (BB/art 2018)
Scénář: Tim Seeley, Simon Spurrier, Rob Williams, Joshua Williamson
Kresba: Giuseppe Camuncoli, Tony Daniel S., Christian Duce, Jason Fabok, Jim Lee, Jesús Merino, Riley Rossmo

Parta superpadouchů je bezva nápad. Udělají za vás špinavou práci, nebudou kvůli ní mít morální dilemata, a když vás neposlechnou a odbouchnete je, nikdo po nich nezapláče. Samozřejmě k dokonalosti to má daleko. Tak třeba fakt, že nejsou tak úplně legální. Nebo to, že jde o přísně tajnou skupinu. Takže když se o ní dozvědí hrdinové a chtějí jí zatnout tipec, Sebevražedný oddíl se stoprocentně nevzdá bez boje.

Sebevražedný oddíl žehlí průšvihy Spojených států. Bojuje s hrozbami, na které by obyčejní pěšáci nestačili, a nejeden člen kvůli tomu umírá. Amanda Wallerová, která je drží na uzdě, ale za svou kariéru stihla nasekat spoustu jiných problémů. A teď s razancí sobě vlastní hodlá donutit oddíl, aby jí z nich vysekali, a ještě do toho zamíchá Ligu spravedlnosti.

I Wallerová je totiž občas se silami v koncích. I když dělá vše, co může, zločinec známý jako Maxwell Lord osvobodí z přísně tajného vězení ty nejhorší a nejsilnější zabijáky pod sluncem, a chystá se s Wallerovou udělat krátký proces. A že se má Amanda čeho bát, v Maxwellově partičce jsou taková jména jako třeba Lobo.

Liga spravedlnosti vs. Sebevražedný oddíl je teda to, co slibuje název. Oba dva týmy si navzájem rozbijou kokosy, aby loutkaři v pozadí mohli posunout figurky na šachovnici ve svém velkém plánu. Souboj mezi oběma týmy je zajímavý a zábavný, a rozhodně není jednostranný. Obě půlky mají své tajné zbraně, a rvačka není jen akční, ale i vtipná.

Na kresbě knihy se vystřídalo několik kreslířů – Jason Fabok, Tony S. Daniel, Jesus Merino a Riley Rossmo. Všem se podařily osobité ilustrace pěkné na pohled. Rossmův styl se vymyká asi nejvíc, protože vsází na oldschool kresbu i stínování. Všichni ale dobře přenesli akci i humor, který k příběhu neodmyslitelně patří.

Liga spravedlnosti vs. Sebevražedný oddíl je omluva pro to, abychom viděli oba týmy vzájemně si namlátit. Nešlo by to ale bez příběhu v pozadí, takže dostáváme ještě třetí skupinu silných mizerů jako důvod k tomu, aby klaďáci a záporáci spojili síly. Premisa je to jednoduchá, ale dobře zpracovaná. Kdo hledá akci, tak ji tu stoprocentně najde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *