Kůstek 2.0

by Petra A. Kulagová

Kůstek: Útěk z Kůstkova (Crew, 2018)
Jeff Smith

Vážení cestující, prosím věnujte pozornost tomuto hlášení! Na první nástupiště, kolej druhá, přijel osobní vlak. Souprava ze stanice Crew do nádraží Kůstkov projíždí stanicemi Sudová, Starcova jeskyně, Křemenný hřbet, Tanen Gard a Pava. Prosíme, využijte našeho prémiového spoje, kterým vás budou provázet nejen naši stevardi Fanda, Podfa a Švanda Kůstkovi, ale také staří známí Krysáci, Trnka s babčou Ben a pod kotel přihazuje velký červený drak. Naše vagóny jsou nyní nově plně kolorovány,obarveny, vymalovány a vůbec načančány, aby byl zážitek ještě větší, lepší a kořeněnější.

Bone family

 

Máte pocit, že jste to jméno už někdy slyšeli, že jste v knihkupectví tenhle titul už párkrát otočili v ruce, zběžně zalistovali a zasunuli ho zpátky? To je dojem zcela správný, až na to zasunutí zpět do police. Lucky you, osud vám dal novou příležitost: Kůstek, fenomén a legenda světového komiksu se vrací a tentokrát v pevném přebalu, v barvě, v tzv. “scholastic” formátu, který už řadu let zpřístupňuje a zpříjemňuje četbu dětem napříč zeměmi a kontinenty. Menší, leč kompaktnější, barevný, v pevné vazbě. Jeden z těch mála vzácných komiksů, kdy formát nerozhoduje.

Občas je těžké psát o nových knihách. Ale ještě o fous těžší je psát o nových knihách, které nové nejsou. V tomto případě obvzlášť, protože za ta léta, co u nás Kůstek vycházel a co se k němu stále a znovu ráda vracím jako domů mám pocit, že už o něm všechno bylo řečeno. Pro mne je to jedna z těch knih, kterou by měli všichni znát, když už ne mít doma.

Kůstek není vůbec nová záležitost, naopak je to případ už lehce zastaralý, což se naštěstí nedá o Kůstkovi samotném říci nedá. S ohledem na “profláklost” série jen stručně anotace: Fanda, Švanda a Podfa Kůstkovi jsou bratranci, albínští kříženci Mumínka a Šmouly, kteří se po patáliích ve svém rodném Kůstkově museli dát na taktický úprk. Při tomto promyšleném ústupu se bohužel stalo takové nedopatření, že se jakousi záhadou dostali do zcela jiného světa s odlišným složením obyvatelstva (rozuměj lidmi) a při hledání cesty domů se v podstatě okamžitě zamotají do dalších nedopatření, které se na sebe nabalují a nabalují, až strhnou lavinu událostí, která může smést tento fantaskní cizí svět z povrchu. Boj dobra a zla se všemi nuancemi mezi tím.

Cenami a nadšenými ohlasy ověnčená série, kterou si Jeff Smith de facto vydal sám. Založil si nakladatelství a  drahnou řadu let věnoval tomu, aby sám sobě splnil sen, který se mu naštěstí velmi pozitivně vyplatil a vrátil se mu zpět s plnou náručí fanoušků, deseti Eisnery a jedenácti Howardy. 55 sešitů vydaných mezi lety 1991-2004, původně černobílých, od roku 2005 postupně reeditovány a dokolorovány samotným Smithem a ačkoliv jsem milovník a velebitel té černobílé verze a ještě loni jsem ve vídeňských antikvariátech převracela v rukách ty barevné verze, které u nás k dostání nebyly a říkala si, že prej pche, barva, kdo ji potřebuje, když pak přišli ti dva. Sedli si před to hejno tváří plných očekávání a do vydýchaného dusno-parna pod zahradním stanem vyřkli kouzelnou formuli: “ Na podzim vyjde Kůstek v barvě.” A byl konec.  Bylo jasno, že je zle. Bylo to zhruba půl roku, co jsem konečně dokompletovala toho černobílého, už předtím řádně očteného, co jsem ho po bambilionté přečetla od začátku do konce v ostudně krátkém čase a už s těmi posledními díly řešila, kam s nimi. Ale jsem dospělá, jsem uvědomělá a rozumná a nepotřebuju mít přeci jednu sérii dvakrát. Plýtvání místem, časem, penězi. Já měla jasno.

Proto už od září žmoulám a neustále tam a zpátky v batůžku, tašce, v ruce přenáším tu proklatou malou, skladnou knížku v krásné pevné vazbě, se stránkami plnými jemné, nerušivé barevnosti zcela symbiontní se Smithovou čistou linkou a pozoruhodným rukopisem.

Nejčastější přirovnání, co k téhle sérii můžete číst je: “mix Pána prstenů s Pixarovkami/ Disneyovkými animáky”. Komiks stejnou měrou přístupný dětem jako dospělým. Ale ne v tom obvyklém smyslu, že to je dětský komiks, u kterého se baví i dospělí, spíš je to jeden z těch mála, ke kterému toho malého potomka nepotřebujete, abyste si ho plně užili.

Ke Smithově kresbě asi není nutno nic psát, valná většina se s ukázkami z Kůstka už nepochybně setkala, nicméně i tak musím napsat, že mi jeho jistá, čistá linka prostě učarovala. S absolutní jistotou vedle sebe sází malé, jako balónková zvířátka vypadající kreaturky, personifikovanou lesní zvířenu a lidi tak realisticky vykreslené, že byste je mohli denně potkávat na ulici a nedá vám ani chvíli zapochybovat o tom, jak tenhle svět asi funguje.

Čistota a přehlednost jeho kresby je důvod, proč mi nepřišlo nikdy nepřišlo na mysl, jak by asi Kůstek vypadal v barvě. Ale bohužel, musím uznat, že barva mu sluší. Jeff Smith se do barvení pustil s jemností a respektem a výsledkem je jemná, tlumená barevnost, která ctí původní kresbu a zcela se jí podvoluje a nepotlačuje. Ačkoliv mne na jednu stranu mrzí, že některé pasáže ztratily svou kontrastní  dramatičnost linkové kresby a zcela černého pozadí, na druhou stranu musím zároveň i znat, že v barvě vylezly leckteré detaily, které se v originálním monochromu ztratily.

Závěrečné skóre? Kůstek je pořád stejný, je to báječný mix humorného fantasy s bezvadnými, uvěřitelnými postavami hýřící jak humorem, laskavou úsměvnosti, tak i napětím, dramatel a epičností. První svazek se vám možná bude zdát jako kniha pro mrňata, ale je to jen první kniha. Děj se teprve rozjíždí, postavy se představují, čtenář se začíná orientovat v zákonitostech a mytologii nového světa. Další díly nabírají větší a větší švih a spád a humor záhy ustupuje plnokrevnému epickému příběhu o moci, o zradě, o osudu světa. Draci, rytíři, ztracené rody. Stokrát ohrané téma. To je tak se vším. Ale klíčové je vždycky zpracování a Jeff Smith odvedl vskutku mistrnou práci, své postavy miluje, rozumí jejich osobnosti, zná je jako své děti a tak je předkládá i čtenářům. NOvé vydání je navíc rozšířeno i o  mapu na předsádce knihy, což je další malý bonus zejména mladšímu čtenáři.

Kůstek je, byl a bude boží. Pokud jste uvažovali, že byste ho pořídili dětem a příležitostně jim do knížky nakoukli taky, není na co čekat. Kdy jindy, než teď? Je škoda, že Crew přistoupila ke znovurozdělení jejich černobílého dvojvydání, nicméně druhá část vychází už v prosinci a to vám dává jedinečnou příležitost pořídit pod stromek první stupínek k výstupu na Mount Bone, což byl, je a bude pro mne vždycky silný zážitek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , , a jeho autorem je PAK. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *