Krvavý New York

by Erik Kriššák

Bloodshot Reborn: Bloodshot Island (Valiant, 2016)
Bloodshot U.S.A. (Valiant, 2017)
Jeff Lemire, Mico Suayan, Doug Braithwaite, Renato Guedes, Kano, Ray Fawkes, …

Bloodshot Reborn je séria, ktorá vychádzala od roku 2015 a po osemnástich číslach vyvrcholila (panensky, s potokmi krvi) štvordielnou udalosťou Bloodshot U.S.A. Nakoľko som sa podrobne venoval dejovým linkám Colorado i Analog Man, nemôžem vynechať ani finále v podobe príbehových línií Bloodshot IslandU.S.A. Obzvlášť, keď ich píše Jeff Lemire.

Bloodshot, regenarčnými nanitmi postihnutý superzabijak, ktorý dokáže hacknúť čokoľvek, sa preberá na zvláštnom ostrove. Ostrove, ktorý navrhoval niekto, kto čítal Deadpool Corps. Nakoľko projekt X, teda Rising Spirit, bežal kontinuálne naprieč 20. storočím, Bloodshotov existuje niekoľko prototypov. Máme ich tu všetkých, od verzií pre svetové vojny, ruského infiltrátora, afro-vietnamského otravu, nechýba ani pes. Kým sa rodinné stretnutie zvrhne v pitku, prifrčí aj najnovšia inkarnácia Bloodshota – ženská menom Deathmate. Evidentne je nevítaná, nuž všetkých Bloodshotov nemilosrdne zmasakruje. Nakoľko sa však regenerujú, na druhý deň sa všetci zobudia a kolobeh utekania pred naštvanou fúriou sa môže opakovať. Deň za dňom, až naveky.

Teda, ak sa nevzchopia a niečo s tým nespravia. Všakže. Viac prezrádzať nebudem, dodám však, že z ostrova sa napokon presunieme do New Yorku, kde Rising Spirit rozbehol svoj plán na ovládnutie sveta. Inými slovami, vypustil na nič netušiace obyvateľstvo bloodshotovský vírus. Slušní i neslušní občania, domácke i uličnícke občianky, všetci bez výnimky prepadnú krvavému amoku a začnú sa masakrovať navzájom. Pýtate sa – čo na to superhrdinovia? Čoby! Nakazí sa každý, kto dýcha.

Lemire uzatvára prakticky všetky svoje dejové linky, vedľajšie postavy nevyjdú nazmar a oblúkom sa vráti aj k udalosti Valiant, aby ukončil svoj vklad do sveta Valiantu so všetkou pompou, emóciami a napätím. Nebojte sa, nie je to definitívny koniec, aktuálne je ohlásená nová rada Bloodshot Salvation, ktorá štartuje kdesi na jeseň a knižne bude k dostaniu budúci rok.

Nakoľko je v komiksových vydavateľstvách dobrým zvykom venovať svojim hrdinom aj nejaké tie špeciály, okrem hlavnej série vyšli aj obligátne ročenky a nulté čísla, dopĺňajú celkový obraz o Bloodshotovi a uvádzajú aj zásadný moment, ktorý bude pre Salvation kľúčovým. Prezrádzať ho nebudem, ale keď si to vygúglite, pochopíte. Samozrejme, na týchto extra kúskoch sa vybláznili viacerí autori, pripravte sa na rôzne škaredú kresbu. Hold, hlavnú sériu robili Mico Suayan a Doug Braithwaite, tým sa málokto vyrovná.

Keby ma niekto prinútil vyjadriť svoj vlastný názor na celý titul, povedal by som, že ide o príjemnú záležitosť. Osobne mi nesadla celá tá ostrovná eskapáda. Dosť mi prekážala tá suita Bloodshotov, evidentne sa stretli s priaznivým ohlasom, lebo v júli vyšiel zošit Bloodshot’s Day Off, ktorý sa venuje dvom z nich (píše Eliot Rahal, kreslí Khari Evans). Rovnako udalosť U.S.A., akokoľvek mala v sebe podtón tragickej lásky, v podstate nepriniesla nič také, čo by mi vyrazilo dych. Nazdávam sa, že Lemire píše množstvo lepších vecí, než Bloodshota, ale to neznamená, že ide o zlý komiks. Naopak, je to normálna akčná záležitosť. Ba čo viac, Lemire vzťahové veci zvláda na jednotku s hviezdičkou, takže aj citlivé duše si prídu na svoje.

A to nie je málo. Rozhodne svoj čas s Reborn neľutujem a verím, že ani vy nebudete. Valiant ponúka najlepšie superhrdinské komiksy, aké na trhu dostanete a to, že nie sú sfilmované, na veci nič nemení. Ono, Bloodshot sa dostal do zoznamu možných filmových prevedení, o ktoré sa zaujíma Sony Pictures. Od roku 2015 sa však, pokiaľ viem, nič extra neudialo. Dúfam, že sa ani neudeje, nerád by som, aby sa komiksový Valiant dostal do polohy, že by sa o ňom viedli reči typu – je ten komiks podľa filmu alebo seriálu…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *