Krotké svůdné schůzky

 

by Erik Kriššák

Svůdné schůzky (Crew, 2018)
rôzni autori

Erotický komiks to možno pred nejakými dvoma dekádami nemal v českých luhoch, hájoch, obývačkách a spálňach, ako sa vraví, na ružiach ustlané, ale napokon aj čitatelia Čtyřlístka zahodili zábrany a v poslednej dobe im kreslený sex chutí. A to tak, že na vydanie tematickej antológie Svůdné schůzky nebolo treba ani štartovač a vyšla len tak.

Aby som bol presný, kniha obsahuje hneď dve zbierky krátkych príbehov z pôvodnej štvordielnej série vydávanej počiatkom 90. rokov nakladateľstvom Les Humanoïdes Associés. Áno, je to európska záležitosť s francúzskymi koreňmi. Zároveň jej tiahne na tridsiatku, čo má svoje dôsledky. Ale poporiadku.

Vyše tridsať tvorcov a dvadsaťštyri príbehov, ktoré majú od jednej po cca osem strán, nečakajte, ehm, orgie, skôr vypointované (v lepšom prípade) alebo uletené momentky. Možno to bude znieť podivne, ale explicitného sexu si moc neužijete. Väčšina príbehov má v sebe náznak myšlienky, ukazuje drobné životné odchýlky a situácie, ktoré usvedčujú autorov, že boli autobiografickejší, než by možno chceli. Témy sú dané – cestovnie a spodná bielizeň. Variujú od realistických po rozprávkové, svoje si tam nájde azda každý. Nechýba humor. Partia dôchodcov rozjímajúca nad vyvešanou bielizňou, manžel, ktorý pozerá športový prenos a kaše na svoju ženu, cesta na slonovi a manželská diskusia, miestami som sa nahlas smial.

Knihy má presne dva potenciálne problémy. Vzhľadom na pomerne krotkú sexuálnu polohu, ktorá možno v čase vydania pôsobila šokujúco, ale dnes už neohúri ani puritánskych užívateľov internetu, vyžaduje od čitateľa trošku fantázie. A to je, pokiaľ to viem posúdiť, komplikácia. Explicitnosť dnešného vnímania podnetov vygumovala masy k apatickému zízaniu na obrazovky elektronických zariadení, nuž sa obávam, že bez použitia mozgu (toho najerotickejšieho orgánu) sa budú nudiť.

Druhým problémom je kresba väčšiny poviedok. Až na výnimky pôsobí značne jednoducho, nevábne, miestami priam amatérsky. Sú výnimky, Rétif, Bilal, Bourguignon, Altuna a pár ďalších. Celkovo je však kresba často až „undergroundovo“ strohá. Okrem farebných kúskov je tu vcelku dosť čiernobielych poviedok, čo tiež môže odradiť zástancov dúhových paliet.

Celkové prevedenie je na jednotku. Prebal, pevná väzba, kvalitný papier… Crew sa zväčša vyhýba záložkám, nuž tu žiadnu nenájdete, ale to je detail. Kniha na záver núka dvojstranový text o diele i autoroch, je to však veľmi stručná a značne selektívna záležitosť, dozviete sa, že esá sú Bilal, Forest, Goetzingerová, Pichard, Varenne, Vidal a pár ďalších. O mnohých tvorcoch sa však  nedozviete nič.

Svůdné schůzky, to je stoštyridsaťšesť číslovaných strán jemnej erotiky, s občasným odhalením pohlavných orgánov, v ktorých sa na malom priestore odhaľujú prekvapivé, vtipné i jemne úchylné erotické prejavy, ktoré zväčša pôsobia ako zo života. V dobe, kedy je nahota a extrémne porno každodennou súčasťou mediálneho ovzdušia a internetového prostredia, dobre padne troška dráždivej erotiky s občasnou myšlienkou k tomu. Aj preto je táto kniha jednou z najzaujímavejších, čo tento rok vyšla.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *