Krev

by Erik Kriššák

Monstress: The Blood (Image, 2017)
Marjorie Liu & Sana Takeda

Nebolo to tak dávno, čo vyšla prvá kniha komiksovej fantasy série Monstress, ktorá ma nadchla svojou rozprávkovou atmosférou a prívetivým kukučom na hranici gýču a extázy. A nebol som sám, nuž prešiel necelý rok a máme tu druhú knihu.

Nebojte sa, nebudem sa venovať deju a ani opakovať výroky ako „mix japonského a amerického pohľadu na mangoidné fantasy. “ Rovnako nevyslovím meno Inuyasha. Načo nosiť drevo do lesa, keď je ho tam dosť (nebavíme sa o strednom a východnom Slovensku popri nelegálnych folklórnych osadách). O čom je Monstress, som sa rozpísal minule, v článku Bacha na jednoruké ženštiny!.

Druhý zväzok pokračuje v nastavených mantineloch. Hlavná hrdinka a jej sprievodcovia putujú, plavia sa, bojujú a snažia sa dopátrať odpovedí na otázky, ktoré sa vynárajú z minulosti s pravidelnosťou káuz slovenskej vlády.

Nie, že by sa dej moc posúval dopredu. O tom tých šesť zošitov (#7-#12) veľmi nie je. Skôr je to o atmosfére. Bez ohľadu na krvavé, miestami až brutálne výjavy, sa cítim ako v rozprávke. Nečudo, že na tohtoročných Eisneroch je séria nominovaná v kategórii Best Publication for Teens. A Sana Takeda aj v kategóriách najlepší kreslič a obálkar. Táto milá Japonka sa s kresbou mazná akoby ležala v posteli obklopená plyšáčikmi… ehm. Skrátka, takto dajako vyzerá nežné násilie.

Keď už som pri tých Eisneroch, tak aj minulý rok malo toto komiksové bábätko našliapnuté v dvoch kategóriách (najlepšia nová séria a najlepší scenárista). Nevyhrala, ale to nevadí. Koniec-koncov, pred pár dňami vyhrala prvá kniha aspoň cenu Hugo Award v kategórii Best Graphic Story. Nechala za sebou knižné tituly zvučných mien typu Paper Girls a Saga od Vaughana alebo The Vision od Kinga.

Kým v prvej knihe ste na mužského takmer nenarazili, v druhej knihe ich je o niečo viac. Pravda, zväčša vyzerajú, akoby vypadli z Blacksada, zvieracie bytosti majú zelenú. Podporujú tak celkový rozprávkový dojem. A kto má rád antické báje (resp. ich filmové spracovanie), toho určite potešia mŕtve vodné plochy s kostlivým prievozníkom a s ostrovom, kde žije čosi strašné a strašidelné. Aby som sa zbytočne nezaplietol do dejových osídel, dodám už len, že Marjorie Liu to píše ľahko a prívetivo. Miestami možno až moc rozvláčne, ale v celkovej atmosfére sa prípadná strata pozornosti vyparí po vzore zmysluplných projektov z eurofondov.

Monstress je jasnou voľbou, ak dáte na fantasy a inklinujete k japonskému „fílingu“. Obzvlášť, keď sa vám nebridí nádherná farebná kresba. Pre mňa je to aktuálne najobľúbenejšia komiksová séria vôbec. Už sa teším, až začnú obe autorky chystať ďalšie príbehy, veď dvanáste číslo vyšlo na konci marca a odvtedy nič!

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *